25. فروردين 1398 - 12:22   |   کد مطلب: 220088
پکن- ایرنا- 'پاتریک شاناهان' کفیل پنتاگون که بارها موارد تهدیدهای امنیتی آمریکا را برشمرده است، می گوید بزرگترین تهدید برای واشنگتن فقط «چین، چین و چین» است و آمریکا نیز باید برنامه های دفاعی خود را بر این محور تنظیم کند.

به گزارش بازی دراز، به گزارش ایرنا چنین اظهار نظری و تکرار نام چین برای سه بار متوالی از دیدگاه یک مقام بلند پایه نظامی آمریکا و کفیل فعلی وزارت دفاع این کشور، نشان می دهد که منازعات نظامی میان چین و آمریکا تا چه اندازه ریشه دار و البته خطرناک است.
بسیاری بر این باور هستند بر خلاف آنچه تصور می شود مساله دیوار مکزیک برای امنیت آمریکا چندان مهم نیست، بلکه هر اقدامی از سوی پنتاگون، دولت و کنگره این کشور باید روی چین متمرکز باشد و بخش عمده ای از بودجه این کشور نیز برای رویارویی با چین در نظر گرفته شده است.
مقام های نظامی و حکومتی آمریکا از جمله شاناهان بر این باورند که چین می خواهد تا قدرت خود را در منطقه اقیانوس هند و آرام افزایش دهد و کاری کند که آمریکا بساط نظامی خود را از کل منطقه و بخصوص دریای جنوبی برچیند.
مقام های آمریکایی می گویند امروز بمب افکن های چین، موشک های مافوق صوت، حملات سایبری و همچنین سرقت فناوری و تسلیحات ضد ماهواره ای چین، بزرگترین تهدیدها برای قدرت نظامی این کشور در کل جهان و دریای جنوبی محسوب می شود.
برای همین وقتی از پاتریک شاناهان کفیل وزارت دفاع آمریکا درباره تهدیدهای امنیتی این کشور برای سال 2020 میلادی سوال شد او فقط سه بار نام چین را تکرار کرد.
این نشان می دهد افرادی در آمریکا هستند که به طور جدی روی قدرت نظامی فزاینده چین متمرکز شده اند و بر این اعتقاد هستند که چین از هر خطری برای آمریکا بزرگتر و از هر تهدیدی گزنده تر است.
هم اکنون آمریکا با گروه هایی از تروریست ها در منطقه خاورمیانه درگیر است و حداقل به صورت ظاهری این طور وانمود می کند واشنگتن اگرچه روسیه را یک تهدید می داند اما اصلی ترین تهدید از دیدگاه افرادی مانند کفیل وزارت دفاع آمریکا، قدرت روز افزون نظامی چین است.
البته از دیرباز در آمریکا موضوع تهدید چین مطرح بوده است و مقام های پنتاگون از گذشته نیز این موضوع را تکرار می کردند اما هیچکدام از آنها به صراحت شاناهان از تهدید چین به عنوان بزرگترین خطر نظامی برای قدرت آمریکا در دنیا و در دریای جنوبی یاد نکرده بود.
شاناهان در گزارشی که به سناتورهای آمریکایی داده است از چین به عنوان یک تهدیدی یاد کرده است که بسرعت از لحاظ نظامی قوی می شود، علوم و فنون نظامی خود را گسترش می دهد و باید بخشی از بودجه 718 میلیارد دلاری نظامی آمریکا برای مواجهه با این کشور اختصاص یابد.
برای همین از هم اکنون در آمریکا پیشنهاد شده است که 25 میلیارد دلار برای توسعه تسلیحات هسته ای این کشور تخصیص داده شود تا به این شکل آمریکا همچنان در داشتن زرادخانه اتمی از چین و دیگر کشورهای دارنده این تسلیحات جلوتر باشد.
در واقع آمریکا به این نتیجه رسیده است که چین در آینده نه چندان دور تنها کشور پس از آمریکا و روسیه خواهد بود که دارای تسلیحات اتمی زمینی، دریایی و هوایی خواهد بود.
'بونی گلاسر' رییس موسسه مطالعات چاینا پاور در پکن می گوید که واشنگتن فاقد یک راهبرد بسیار وسیع است که در پناه آن بتواند چین را مهار کند.
وی می افزاید ما چشمانمان را دیر باز کرده ایم چین خیلی پیشتر از اینها در دریای جنوبی قدرت بلامنازع شده است و جاه طلبی های منطقه ای این کشور از دید آمریکا پنهان بوده است.
در واکنش به همین اظهارات بود که سخنگوی وزارت دفاع چین چند روز پیش در مصاحبه ای با خبرنگاران ادعای افسران نظامی آمریکا از جمله شاناهان درباره تهدید بودن چین را مردود خواند.
'وو چیان' گفت: اظهار نظر افسران ارتش آمریکا بازی مجموعه صفر و نمونه ای از ذهنیت جنگ سرد است که کمکی به بهبود روابط نمی کند.
او افزود: بر خلاف چنین ادعاهایی، چین نه تنها تهدیدی برای دیگر کشورها نیست بلکه قدرتمند تر شدن ارتش این کشور به پیشبرد صلح و ثبات دنیا کمک می کند.
این سخنگو تصریح کرد: ارتش چین ساختار دفاعی خود را قویتر کرده است و راهبردی صلح آمیز را در مسیر قدرتمند شدن دنبال می کند و دیگران را تهدید نمی کند.
ووچیان گفت: متاسفانه در ارتش آمریکا برخی می خواهند محاسبات خود را با تهدید دانستن دیگران به خورد کشورها و جامعه بین المللی بدهند تا بودجه ارتش آمریکا را بیشتر کنند.
سخنگوی وزارت دفاع چین از آمریکا خواست که چنین کوته نگری و ذهنیت جنگ سرد را کنار بگذارد و در مورد توسعه ارتش چین با درک مناسب برخورد کند و نگاهی درست به صلح آمیز بودن ساختار دفاعی چین داشته باشد.
به هر صورت آمریکا بسرعت در حال افزودن بر بودجه نظامی خود به بهانه مقابله با تهدیدهایی از سوی چین و روسیه است و می خواهد میلیاردها دلار از این بودجه را صرف توسعه تسلیحات فضایی و موشک های مافوق صوت و سپر دفاعی ماهواره ای کند تا به گفته مسئولان ارشد نظامی این کشور نظیر شاناهان، از حملات و هجوم چین مصون بماند. 

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها