18. فروردين 1398 - 11:46   |   کد مطلب: 220012
کرمانشاه- ایرنا- وقوع بحران سیل در نوروز98، نظم و برنامه ریزی هرساله مدیریت کشور در تعطیلات نوروزی را دستخوش تغییر قرار داد و تمامی دستگاههای دولتی، نظامی و حاکمیتی را لاجرم در حالت آماده باش و خدمت شبانه روزی قرار داد.

به گزارش بازی دراز، آبگرفتگی بهت آور منازل مسکونی در استان گلستان در آستانه سال نو و برهم خوردن زندگی عادی مردم از یک سو و داغدار شدن مسافران در دروازه قرآن شیراز نشان از جدی بودن پدیده و ضرورت هشیاری دیگر استانهای در معرض تهدید را گوشزد کرد.
در این بین به واسطه قرارگیری در ایام تعطیلات نوروزی، با وجود هشدارها استانهایی توانستند پیش قدم در توجه به چراغ های هشدار بحران باشند که از انعطاف و آمادگی بیشتری در سطوح مدیریت و هماهنگی اجتماعی برخوردارند.
کرمانشاه بدون اغراق یکی از این استانها بود که موید آن پیشگامی و تسلط مدیریت اش بر شرایط بحرانی، گذر از بحران سیل هولناک با تمرکز بر اقدام های پیش بینانه، پیشگیرانه و کنترلی بود که پیش و حین وقوع بارندگی های سیل آور از سوی مجموعه مدیران و همراهی و هماهنگی مردم صورت گرفت.
تشکیل جلسات متعدد هماهنگی بحران در استان لحظاتی پس از اعلام هشدارها از سوی مدیریت بحران کشور، حضور مستقیم استاندار در استان در تمام ایام تعطیلات نوروز، حضور فعالانه معاونان استاندار و مدیران کل در همگامی شبانه روزی با شخص استاندار در جلسات هماهنگی بحران و بازدیدهای گروهی و فردی از مواضع بحران و نقاط خطیر، نشانه دیگری از آمادگی مثال زدنی مدیریت استان کرمانشاه در کنترل بحران سیل داشته است. این همراهی از لحظات نخست تشکیل جلسه هماهنگی بحران استان و حتی روز 13 فروردین و پس از آن نیز ادامه داشته و شبانه روز در مواضع مختلف استان حضور یافته و همدلانه پیگیر امور مناطق در معرض خطر بوده اند.
روحیه پرکاری، دوندگی، علاقه به مدیریت میدانی بازوند در مدت مسئولیت وی در استان کرمانشاه، به الگویی برای دیگر مدیران در استان بدل شده و در این میان معاونان استاندار پیشگام این همراهی بوده اند. تیم معاونان استاندار با وجود پرکاری در سال 97 و صرف توان و انرژی برای موضوعات کلان استان به ویژه در ساخت وساز مناطق زلزله زده و تلاش برای ارتقای شاخص های اجتماعی، امنیتی و اقتصادی در استان، در تعطیلات نوروز که فرصت فراغت و تجدید نیرو برای سال جدید بحساب می آید لختی ننشسته و در همان لحظات ابتدایی جلسات پیشگیری و هماهنگی بحران مجدانه در کنار استاندار حضور یافته و در عبور از بحران سیل نقش آفرین بودند. 
آنچه که این روزها از زبان زعمای قدرشناس و حکیم و گروههای اجتماعی برای سپاس از اقدام های انجام شده استاندار کرمانشاه بیان می شود در واقع تقدیر از بازوند به نمایندگی از خدمات، زحمات و تلاشهای بی شائبه معاونان و مدیرانی است که با انعطاف به موقع و آمادگی بالا همراه و همگام استاندار شده و مانع از گستردگی بحران و به خطر افتادن جان مردم استان شدند. اگر میل به حضور و آمادگی لازم که به واسطه پرکاری رویه شده مجموعه مدیریتی استان بوده قطع یقین سیل در استان کرمانشاه تصویری دردآور را پیدا می کرد.
در این میان نباید از تدابیر و تمرکز مدیریت ارشد استان به حساس سازی اجتماعی و همراهی مردم برای پیشگیری از فجایع انسانی غافل شد، به عبارت دیگر اگر هشدارهای جدی و فراگیر استاندار و دستگاههای مربوطه در آگاه سازی عمومی از خطرات سیل نمی بود استان کرمانشاه نیز امروز درگیر فاجعه ای می شد. 
بدون شک مردم استان در عبور کرمانشاه از بحران سیل با عمل به توصیه ها و توجه به هشدارها گام اساسی را برداشتند. این همراهی مثال زدنی آنچنان که مورد اشاره معاون اول رئیس جمهوری و مقامات وزارت کشور نیز در رسانه ها قرار گرفت، نشان از ارتباط تنگاتنگ مردم فهیم استان با مدیریت ارشد و مقبولیت بالای عملکرد وی در اذهان عمومی است که زمینه ساز همبستگی اجتماعی برای عبور از بحران در استان بوده است. مردم استان پیش از این نیز با همدلی و اعتماد به مدیریت استان توانستند با عبور از بحران زلزله به زندگی عادی و همراه با امید به آینده باز گردند.
وفاق و همدلی ارکان مدیریتی در استان کرمانشاه یکی دیگر از عوامل انعطاف به موقع و آمادگی بالا در کنترل و عبور از بحرانها به ویژه بحران سیل بوده است. مجموعه نیروهای نظامی و انتظامی از همان ساعات نخست چه در جلسات هماهنگی بحران و چه در مدیریت میدانی و جلوگیری از گسترش خطرات، همگام و همراهی با ارزش و ستودنی با مدیریت استان داشته اند. فرماندهان و پرسنل خدوم ارتش در استان در شب حساس اوج بارندگی تا به صبح در خیابانهای شهر مستقر بوده و مشغول کمک رسانی در مواقع ضرورت بودند. 
نیروهای سپاه با ابتکار عمل و حضور فعال و نقش آفرین، در لایروبی ها، جابجایی جمعیت و کمک رسانی به مناطق سیل زده استان نقش برجسته ای را ایفا کردند. مجموعه مدیران دستگاههای حاکمیتی و امدادی در استان نیز از روز نخست آماده باش بحران، پای کار بوده و حضور فعالانه و موثری در جلسات هماهنگی بحران استان داشتند و ایام تعطیلات نوروزی را به بهانه سیل به مسابقه خدمت در استان کرمانشاه بدل کرد. این همراهی و وحدت عمل، نشان دیگری از راه هموار استان برای توسعه داشته و دارد که باید پاس داشته شود.
صاحبان اندیشه و نظر به خوبی می دانند که تحقق توسعه و بالندگی در هرسیستم ملزم به همراهی و همسویی تمامی ارکان و اجزاست. وفاق مدیریتی، همراهی اجتماعی و اعتماد و دلگرمی بزرگان فعلی در استان کرمانشاه ثروت های بزرگی هستند که زمینه ساز حرکت قطار استان در مسیر توسعه شده و یاور لکوموتیو ران پرتلاش، پای کار و خدوم استان شده اند تا کرمانشاه بار دیگر در صدر بنشیند. حال که به فضل خدا و همراهی مردم، استان چنین فضایی را تجربه می کند همراهی رسانه ها و صاحبان قلم به عنوان دلسوزان و راهنمایان راه بیشتر ضرورت دارد و مباد که به خیال زرق و برق خبری یا جلب توجه بیشتر بر شاخه نشسته و بن بریده شود.
تاکتیک های نخ نما شده ای همچون القای اختلاف در بین مدیران و استاندار یا مواجهه بهانه جویانه با خدمات و زحمات انجام شده و نادیده گرفتن تلاش های شبانه روزی نمی تواند خللی در راه خدمت باشد و راه و رسم دانان بهانه جویی را از دلسوزی تمیز می دهند، آنچنان که بلوای «سیل کجا بود؟!» برخی ها که به خیال دلسرد شدن مردم از مدیران براه افتاد اعتنایی نشد.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها