18. فروردين 1398 - 11:45   |   کد مطلب: 220010
مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه:
بناهای تاریخی شاخص استان کرمانشاه خسارتی ندیده است
کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه گفت: با اقدام های پیشگیرانه و تدابیر لازم بناهای تاریخی شاخص استان در بارندگی های شدید اخیر دچار خسارت نشدند.

به گزارش بازی دراز، امید قادری روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا، اظهار داشتت: از آنجا که از وقوع سیل مطلع بودیم تلاش کردیم که میزان خسارت به آثار تاریخی را کاهش دهیم.
او ادامه داد: کلیه کارکنان میراث فرهنگی در سراسر استان به صورت آماده باش درآمده، بخصوص یگان حفاظت سازمان نیز تمام تلاش خود را به ‌کار گرفت تا میزان خسارت و تخریب را کاهش دهد.
وی به خسارت حدود 12 میلیارد تومانی به زیرساخت های گردشگری در استان اشاره کرد و افزود: بخش زیادی از خسارت ها مربوط به زیرساخت های گردشگری و مسیرهای دسترسی به سراب ها و تفرجگاههای طبیعی بوده است.
قادری ادامه داد: به برخی از آثار تاریخی این استان نیز خسارت های جزئی وارد شده که بیشتر به دلیل نفوذ رطوبت و فرو ریختگی سقف بوده که با ایجاد آرامش جوی مرمت خواهند شد.
مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با تأکید بر اینکه پل تاریخی «کوچه» کنگاور با وجود آنکه در مرکز سیل قرار داشت اما آسیب جدی ندید، ادامه داد: تلاش کردیم تا آثار باستانی استان آسیب کمتری ببیند و پل تاریخی روستای «چهر» نیز با اینکه در مرکز سیل بیستون قرار داشت، تخریب جدی ندید اما با این ‌حال صدماتی را در این بناها شاهد بودیم که به ‌دلیل رطوبت ایجاد شده بود؛ به همین دلیل برای استحکام‌ بخشی باید تعمیرات اساسی بر روی آن انجام شود.
وی با اشاره به این که باید پیش بینی های لازم برای بناهای تاریخی انجام شود، تصریح کرد: سازه های قدیمی به دلیل ماهیت و مصالحی که استفاده شده در معرض خطر هستند و باید تدابیر لازم برای استحکام آن ها و کاهش خسارت های ناشی از آن انجام شود.
استان کرمانشاه دارای بیش از چهار هزار اثر تاریخی شناسایی شده است که تاکنون بیش از 2 هزار و 200 اثر آن به ثبت ملی رسیده است.
کتیبه داریوش هخامنشی در بیستون تنها اثر تاریخی ثبت شده جهانی استان کرمانشاه است.
سامانه بارشی قوی که یکشنبه شب وارد آسمان استان کرمانشاه شد در 24 ساعت فعالیت سبب بارش شدید و به دنبال آن آبگرفتگی و سیل شد.
سیلاب خسارت فراوانی به زیرساخت‌های این استان به ویژه در حوزه کشاورزی و راه وارد کرد.
شدت بارش‌ها و سیل در شرق و جنوب شرقی استان در شهرستان‌های هرسین، کنگاور و صحنه بیشتر بود.
استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 32 شهر و 2 هزار و 622 روستا است.
8066/7447

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها