27. اسفند 1397 - 13:01   |   کد مطلب: 219891
کرمانشاه- ایرنا- مردم استان مرزی کرمانشاه شاید بیشتر از سایر استان های کشور منتظر شنیدن خبرهای خوش در جریان سفر رئیس جمهوری به عراق بودند چرا که گشایش مرزها و تسهیل در تردد یکی از مطالبات و خواسته های مردم استان از دولت بود که نیاز به رایزنی با مقامات عراقی داشت.

به گزارش بازی دراز، بازگشایی مرز خسروی در شهرستان قصرشیرین بر روی زائران عتبات عالیات یکی از مطالبات مسئولان و مردم استان کرمانشاه است که از سال های قبل مطرح شده و تاکنون هنوز محقق نشده است.
اگرچه مسئولان کشورمان بارها اعلام کردند که ایران برای بازگشایی این مرز مشکلی ندارد اما بازگشایی آن را منوط به موافقت دولت عراق می کردند و از این رو سفر دکتر روحانی به عراق و گفت و گو با مقامات عراقی برای بازگشایی مرزها و معابر مرزی مثمرثمر بوده است. 
استان کرمانشاه با 371 کیلومتر مرز مشترک با 2 بخش کُرد و عرب نشین عراق و داشتن 6 مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.
بعد از سفر رئیس جمهوری به عراق موضوع بازگشایی مرز خسروی به صورت جدی تر مطرح شده و به صورت ضمنی مسئولان کشورمان نیز بازگشایی این مرز را تایید کردند که این می تواند یکی از مهمترین دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به عراق بخصوص برای مردم کرمانشاه باشد.
بازگشایی معابر مرزی را نیز می توان از دیگر دستاوردهای این سفر نام برد چرا که بازگشایی سه معبر مرزی در استان کرمانشاه در شهرستان های پاوه و ثلاث باباجانی شامل شوشمی، سازان و پشته، در دستور کار دولت است و این هم خود دستاورد بزرگ دیگری برای مردم این استان می باشد.
تردد مردم مرزنشین کرمانشاه با کشور عراق در طول سال ها در جریان بوده و اکنون با حضور رئیس جمهوری در عراق و رایزنی با مقامات آن کشور، این تردد تسهیل شده به طوریکه هزینه های صدور ویزا حذف شده و قرار است ویزا هم برای شهروندان 2 کشور حذف شود که مسئولان ایران حذف ویزا را اعلام کردند و مقامات عراقی هم اذعان کردند به صورت تدریجی آن را حذف خواهند کرد.
موضوع افزایش سطح تجارت ایران به عراق به 20 میلیارد تومان هم خبر خوش دیگری برای مردم کرمانشاه بود چرا که 54 درصد حجم تجارت ایران با عراق از طریق مرز پرویزخان در استان کرمانشاه صورت می گیرد و این افزایش حجم مبادلات می تواند به رونق این مرز هم کمک شایانی کند و منجر به ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی منطقه شود.
مرزهای اقتصادی یکی از فرصت های توسعه ای در استان کرمانشاه محسوب می شود، استانی که در طول هشت سال جنگ تحمیلی به صورت مستقیم درگیر جنگ و ناامنی بود از روند توسعه کشور عقب ماند و اکنون رونق بخشیدن به مرزها می توانند بخشی از این عقب افتادگی ها را جبران کند. 
بازگشایی مرز خسروی و تردد حدود سالانه 500 هزار زائر عتبات عالیات از این مرز خود می تواند علاوه بر تاثیرات فرهنگی، به معرفی هرچه بهتر و بیشتر فرهنگ مردم استان کرمانشاه به سایر نقاط کشور کمک کند و در کنار آن ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی استان را نیز به دنبال دارد. 
بخشی از مرزهای استان کرمانشاه در منطقه اورامانات واقع شده که بازگشایی معابر مرزی در این منطقه نیز یکی از مطالبات مردم است و دولت نیز اکنون بازگشایی سه معبر را در دستور کار خود قرار داده که این موضوع نیز می تواند منجر به رونق بخشیدن به این منطقه شود. 
استان کرمانشاه اکنون با نرخ 21 درصدی بیکاری در صدر استان های کشور قرار دارد و مرز می تواند بخشی از بار اشتغالزایی را به دوش بکشد و به رفع بیکاری و ایجاد فرصت های شغلی کمک نماید.
یکی از مطالبات مهم مردم کرمانشاه در سال های اخیر بازگشایی مرز خسروی بر روی زائران عتبات عالیات که استاندار کرمانشاه نیز در یک سال اخیر با جدیت پیگیر این موضوع است. 

**توسعه روابط ایران و عراق به نفع کرمانشاه است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کرمانشاه در ارتباط با دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به عراق گفت: به طور قطع توسعه روابط با کشورهای همسایه از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی است و در این بین عراق جایگاه مهمی هم از لحاظ سیاسی و هم اقتصادی و بویژه امنیتی دارد.
هدایت حاتمی افزود: عراق یک کشور مصرفی است و ایران و ترکیه مهمترین کشورهای تامین کننده نیازهای عراق هستند و امروز میزان صادرات ایران به عراق به اندازه کل صادرات ایران به کشورهای اروپایی است.
وی با بیان اینکه صادرات از مرزهای استان کرمانشاه اکنون سالانه در حدود 2 میلیارد دلار است، اظهار داشت: چشم انداز 10 میلیارد دلاری صادرات به عراق از طریق مرزهای کرمانشاه هم دور از دسترس نیست.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه در ادامه گفت: همچنین بیشترین تعداد ورود گردشگر به ایران از عراق است و همین مساله باعث رونق گردشگری سلامت در ایران و بخصوص استان کرمانشاه شده است.
حاتمی یادآور شد که سفر رئیس جمهوری در زمینه های مختلفی می تواند حائز اهمیت باشد بویژه اینکه سه مساله بازگشایی مرز خسروی برای تردد زوار، وصل شدن راه آهن غرب به بغداد و نیز اجرایی شدن منطقه آزاد اقتصادی قصرشیرین می تواند باعث تحول موثری در استان کرمانشاه شود.
او اضافه کرد: حذف ویزا هم یکی از دستاوردهای مثبت این سفر بود و اگر این امتیاز با بازگشایی مرز خسروی و تردد زوار همراه شود نتایج خوب و ارزنده ای برای استان ما خواهد داشت و این باعث می شود که عراقی های زیادی نیز از مرزهای کرمانشاه به عنوان تنها استانی که دارای مرزهای عربی و کُردی با عراق است تردد خواهند کرد و این باعث توسعه صنعت توریسم به عنوان صنعت کم هزینه ولی پردرآمد خواهد شد.

**افزایش سرعت تبدیل شوشمی به مرز رسمی بعد از سفر روحانی
فرماندار پاوه نیز در گفت و گو با ایرنا، باتوجه به اینکه رسمی شدن مرز شوشمی این شهرستان که هم مرز با استان حلبچه عراق است یکی از خواسته ها و مطالبات دیرینه مردم و مسئولان این شهرستان می باشد، گفت: تبدیل این مرز به رسمی در سالهای گذشته به هر دلیلی با مخالفت دولت مرکزی عراق روبرو می شد.
پرویز ایده پور با بیان اینکه دولت مرکزی عراق مخالف ارتقای بازارچه شوشمی به مرز رسمی بود، افزود: به دنبال تغییراتی که در دولت مرکزی عراق ایجاد شد، شاهد حسن نیت مسئولان عراق در مورد رسمی شدن مرز شوشمی بودیم و این باعث شد که این موضوع را در دستور کار و پیگیری قرار دهیم.
وی با اشاره به سفر دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به بغداد، گفت: پس از آن سفر مسئولان محلی استان کرمانشاه و شهرستان پاوه پیگیر رسمی شدن مرز شوشمی شدیم و روند کار سرعت خاصی پیدا کرد. 
فرماندارپاوه در ادامه با اشاره به سفر دکتر روحانی به عراق در هفته گذشته، گفت: در سفر دکتر روحانی موضوع رسمی شدن مرز شوشمی سرعت مضاعفی پیدا کرد به طوریکه ما دیگر شاهد هیچ گونه مخالفتی از سوی دولت مرکزی عراق مبنی بر رسمی شدن مرز شوشمی نیستیم.
او یادآوری کرد که سفر دکتر روحانی باعث شد که روند ارتقای بازارچه شوشمی به مرز رسمی سرعت مضاعف پیدا کند.
فرماندار پاوه در ادامه این گفت و گو به آخرین وضعیت ارتقای شوشمی به مرز رسمی نیز گفت: با سفر دکتر روحانی به عراق مسیر ارتقای این مرز به رسمی هموار شده و نشست های کارشناسی هم به صورت موفقیت آمیز دنبال می شود و ما منتظر نامه وزیر خارجه عراق به مسئولان اقلیم کردستان عراق برای رسمی شدن مرز شوشمی هستیم.
ایده پور به سفر خود و هیاتی از استانداری کرمانشاه به استان حلبچه عراق نیز اشاره کرد و افزود: پیرو سفر استاندار حلبچه به کرمانشاه، هیاتی به حلبچه سفر کرد و در این سفر توافق کردیم مرز شوشمی را تبدیل به رسمی و بازارچه ای در مرز «سازان» ایجاد شود.
وی با بیان اینکه ایجاد بازارچه در مرز سازان نیاز به یکسری زیرساخت دارد، گفت: به مسئولان استان حلبچه اعلام کردیم که موضوع ایجاد این بازارچه را در مدت 6 ماه مطالعه می کنیم.
وی اظهار امیدواری کرد که شهرستان پاوه صاحب 2 مرز شود و در مرز شوشمی تردد انسانی و در مرز سازان تجارت کالا انجام شود.

** افزایش سهم کرمانشاه از صادرات به عراق تا 6 میلیارد دلار
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به سفر دکتر روحانی به عراق و توافق بر سر افزایش سقف صادرات ایران به عراق تا 20 میلیارد دلار، گفت: تحقق این میزان صادرات با توجه به سطح همکاری ها و ارتباطات ایران با عراق قابل تحقق است.
کیوان کاشفی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه اکنون با احتساب صدور خدمات فنی مهندسی، حجم صادرات کالای از ایران به عراق به حدود 11 میلیارد دلار می رسد، افزود: رساندن این رقم به 20 میلیارد دلار باتوجه به پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در کشورمان قابل تحقق است.
او با بیان این اینکه استان کرمانشاه هم با 2 مرز رسمی اکنون سهم عمده ای در صادرات کالا به عراق دارد، گفت: بسترهای رسمی شدن مرز سومار هم فراهم شده و در صورت رسمی شدن این مرز کرمانشاه تنها استانی است که سه مرز رسمی با بخش های کُردنشین و عرب نشین عراق دارد.
عضو اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفت: با تحقق صادرات 20 میلیارد دلار کالا در سال به عراق، سهم استان کرمانشاه هم به حدود 2 برابر می رسد یعنی از حدود سه میلیارد دلاری که امسال از استان به عراق صادر شده این رقم به 6 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
کاشفی، تحقق این افزایش صادرات را در گرو ایجاد، تقویت و توسعه زیرساخت های گمرکی و صادراتی دانست و گفت: امکانات بسیار خوبی در مرزهای استان فراهم شده و امیدواریم با تقویت امکانات و تجهیزات گمرکی بتوانیم حجم صادرات استان را افزایش دهیم.
وی همچنین ایجاد و توسعه واحدهای تولیدی با رویکرد صادراتی در استان کرمانشاه را نیز یکی از بسترهای تحقق افزایش صادرات کالا از استان کرمانشاه به عراق دانست و افزود: این واحدها باید توسعه یابند تا بتوانند کالاهای با کیفیت و قابل رقابت صادر کنند. 
وی سفر دکتر روحانی به عراق در افزایش سطح ارتباطات بخصوص در حوزه اقتصادی را بسیار موثر دانست و تصریح کرد: تصمیم های بسیار خوبی در این سفر اتخاذ شد که امیدوارم منجر به رونق اقتصادی مناطق مرزی شود. 

**سفر رئیس جمهوری به عراق شرایط را برای بازگشایی مرز خسروی مهیا کرد
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان حج و زیارت در سفر به استان کرمانشاه و در دیدار با استاندار کرمانشاه گفت: سفر اخیر رئیس جمهوری و هیات همراه به عراق و رایزنی هایی هم که ایشان در دیدار با مسئولان و مقامات این کشور داشت باعث شد تا مقدمات بازگشایی مرز خسروی مهیا و نیروهای امنیتی این کشور نیز در بازدیدهایی که از طول مسیر خسروی به سمت بغداد انجام دادند شرایط امنیت آن را مطلوب ارزیابی کردند.
علیرضا رشیدیان یادآور شد: تائید رسمی بازگشایی خسروی ممکن است چند روزی به زمان نیاز داشته باشد چرا که این موضوع ابتدا و پس از تائید ارتش عراق به هیات نخست وزیری رفته و پس از تائید این مرجع، موضوع به وزارت خارجه گزارش و آن ها نیز به سفارت ایران اعلام می کنند.
او ابراز امیدواری کرد؛ با مساعدت دولت عراق از فروردین سال آتی شاهد بازگشایی مرز خسروی و تردد زائران عتبات عالیات از این مسیر باشیم.
رشیدیان اظهار داشت: با توجه به نیازمندی که برای سفرهای زیارتی در کشور وجود دارد و همچنین پیگیری های استاندار کرمانشاه در سطح ملی، بازگشایی مرز خسروی به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس سازمان حج و زیارت در عین حال ابراز امیدواری کرد با توجه به اجرایی شدن لغو دریافت روادید از 15 فروردین 98، همزمان نیز شاهد بازگشایی مرز خسروی و آغاز تردد زائران عتبات عالیات باشیم.
وی گفت: از آن جایی که این بار احتمال بازگشایی مرز خسروی بالاست از هم اکنون به فکر فراهم کردن زیرساخت ها و مقدمات کار نظیر پیش بینی مسیرهای تردد، راه اندازی ایستگاه ها، نصب دوربین و سایر اقدام های لازم هستیم تا به محض اعلام رسمی بازگشایی مرز، وقفه ای در کار تردد زائران ایجاد نشود.
رشیدیان، همچنین به ظرفیت خوب شهرستان قصرشیرین و پایانه مرزی خسروی اشاره کرد و گفت: هتل های این شهرستان و وجود بزرگترین پایانه مرزی خاورمیانه می تواند علاوه بر تسهیل در عبور و مرور زائران، باعث توسعه و پیشرفت این منطقه مرزی و تاریخی شود.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در صورت بازگشایی مرز خسروی زائران از نقاط مختلف کشور می توانند به وسیله قطار سفری ایمن و ارزان به شهر کرمانشاه داشته باشند و سپس با اتوبوس به پایانه مرزی برای سفر به عراق و زیارت حرم شریف ائمه اطهار(ع) عزیمت کنند.
وی تصریح کرد: علاوه بر آن زائران عراقی نیز برای سفر به ایران برای زیارت مشهد مقدس و همچنین بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری کشورمان از مرز خسروی می توانند تردد کنند که در وقت و هزینه نیز برای آن ها به صرفه تر خواهد بود.
رشیدیان گفت: همچنان و با جدیت موضوع بازگشایی مرز خسروی را پیگیری می کنیم و امیدوارم با کمک دولت عراق در آینده نزدیک شاهد تحقق این مهم باشیم.

**بازگشایی مرز خسروی مرهمی بر دل زلزله زدگان خواهد بود
استاندار کرمانشاه روز شنبه میزبان رئیس سازمان حج و زیارت بود و پس از بازدید از مرز خسروی، با بیان اینکه بازگشایی مرز خسروی یکی از مطالبات جدی مردم این استان است، گفت: بازگشایی این مرز و فراهم شدن امکان تردد از این مسیر، مرهمی بر دل مردم زلزله زده خواهد بود.
«هوشنگ بازوند» با اشاره به اینکه قصرشیرین و پایانه مرزی خسروی از امکانات و زیرساخت های بسیار خوبی برخوردار هستند، از انجام سرمایه گذاری زیادی در مرز خسروی خبر داد و افزود: بازگشایی این مرز علاوه بر برکات و دستاوردهای معنوی، تاثیرات اقتصادی چشمگیری نیز در استان و بخصوص منطقه خواهد داشت.
بازوند یادآوری کرد: مردم استان کرمانشاه همواره خادمان خوبی برای زائران امام حسین (ع) بوده اند و مهمانوازی خود را در سال های اخیر با استقبال و پذیرایی شایسته از زواری که در ایام اربعین راهی عتبات عالیات می شوند نشان داده اند.
استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه پس از تعطیلی مرز خسروی و توقف تردد زائران، هتل داران قصرشیرینی متحمل زیان هایی شدند، افزود: برای کمک به آن ها تسهیلات دریافتی آن ها از بانک ها را تا 2 سال امحال کردیم.
وی همچنین با اشاره به پرداخت 150 میلیارد ریال تسهیلات با سود چهار درصد به هتل داران قصرشیرینی، گفت: حدود 2 هزار و 700 میلیارد ریال تسهیلات همچنان باقی مانده که در اختیار بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در منطقه اختصاص پیدا می کند.
بازوند گفت: دریافت این تسهیلات فرصت خوبی برای سرمایه گذاران است که در قصرشیرین و مرز خسروی با توجه به قوت گرفتن احتمال بازگشایی آن بتوانند حضور پیدا کرده و به رونق بیش از پیش منطقه کمک کنند.
استاندار کرمانشاه در پایان ابراز امیدواری کرد با کمک دولت و ادامه رایزنی و پیگیری ها در آینده نزدیک شاهد بازگشایی مرز خسروی و تردد دوباره زائران باشیم.

**افزایش همکاری های 2 طرف دستاورد سفر رئیس جمهوری
فرماندار شهرستان مرزی گیلانغرب نیز گفت: سفر دکتر روحانی به عراق باعث افزایش همکاری های کشورمان با عراق و توسعه مناسبات تجاری و مراودات مرزی 2 طرف می شود.
کوروش محمودیان با اشاره به سفر دکتر روحانی به عراق، افزود: افزایش و توسعه مبادلات مرزی و صادرات، افزایش و همکاری ها در راستای تامین امنیت مرز و توافقاتی در راستای محدود کردن گروهک های تروریستی و تحکیم بیش از پیش روابط 2 طرف از مهم ترین دستاوردهای سفر رییس جمهوری به عراق است.
وی اظهار داشت: این سفر برای شهرستان گیلانغرب با توجه به وجود بازارچه مرزی سومار مهم و باعث توسعه تجارت در مرز خواهد بود و به طور یقین اقتصاد منطقه را تحت تاثیر قرار می هد.
نماینده دولت در گیلانغرب گفت: یکی دیگر از دستاوردهای مهم این سفر رایگان شدن روادید برای سفر به 2 کشور است که این امر زمینه توسعه مراودات مرزی را افزایش می دهد.

**سفر دکتر روحانی به عراق نقطه عطفی در توسعه مبادلات مرزی 
فرماندار قصرشیرین نیز با بیان اینکه سفر دکتر روحانی به عراق می تواند نقطه عطفی در توسعه مبادلات مرزی و تجاری با عراق بخصوص در مرزهای این شهرستان باشد، گفت: این سفر دستاوردهای بسیار مهمی داشت و حضور رییس جمهوری به صورت شفاف و رسمی به عراق در شرایط کنونی نشان از اثبات حقانیت و صراحت ایران اسلامی دارد.
مرادعلی تارتار اظهار داشت: همچنین این سفر باعث افزایش مناسبات 2 کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق خواهد شد و می تواند باعث تحکیم بیش از پیش روابط 2 طرف باشد.
نماینده عالی دولت در قصرشیرین اظهار داشت: قصرشیرین از دیرباز محل تردد و مبادلات اقتصادی مردم غرب کشور با کشور عراق بوده و این شهرستان با داشتن 2 مرز رسمی و مشترک در 2 بخش حوزه عربی و اقلیم کردستان، هم اکنون حجم بزرگی از مبادلات کشورمان با عراق را عهده دار است.
تاتار ادامه داد: مرزهای قصرشیرین هم در بخش تردد مسافر و هم مبادلات تجاری فعال است و بازگشایی مرز خسروی و تردد زوار عتبات عالیات در روزهای آینده فصلی جدید از روابط این شهرستان با کشورعراق خواهد بود.
وی گفت: همچنین با رایگان شدن روادید به عراق از فروردین ماه، شاهد افزایش مبادلات تجاری و مسافری در مرزهای قصرشیرین خواهیم بود.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها