12. اسفند 1397 - 9:00   |   کد مطلب: 219758
تهران- ایرنا- سفیر و رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان، در دیدار با معاون امور فرهنگ و رسانه رییس جمهوری این کشور بر توسعه دیپلماسی فرهنگی تهران-عشق آباد جهت گسترش روابط دو کشور تاکید کرد.

به گزارش بازی دراز، به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سیدمحمد احمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در دیدار با خانم «بهارگل عبدی‌یوا» معاون رئیس جمهور این کشور در امور فرهنگ و رسانه اظهارکرد: در دیدارهای متعدد، «قربانعلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان بر گسترش روابط فرهنگی دو کشور تأکید داشته‌ و بر همین اساس در سفر رییس جمهور کشورمان دکتر حسن روحانی به ترکمنستان برنامه مبادلات فرهنگی بین دو کشور به امضا رسید.
وی افزود: بعد از آن هم دیدارهای متعددی بین مقامات فرهنگی دو کشور انجام و توافقات متعددی صورت گرفت. بر این اساس، انتصاب رضا خانیان که از مدیران باتجربه فرهنگی کشورمان هستند به عنوان رایزن فرهنگی ایران در این کشور، با همین رویکرد و برای فعال کردن ظرفیت‌های ارتباطات فرهنگی بین دو کشور انجام گرفته است.
احمدی ادامه داد: آمادگی داریم با توجه به علاقمندی طرفین، همچون گذشته زمینه انجام اینگونه فعالیت‌ها و توافقات، از جمله برگزاری هفته‌های فرهنگی ایران و ترکمنستان و برگزاری جشنواره امام رضا (ع) در مرو و حضور هیأت فرهیختگان ترکمنستان بر مزار مختومقلی در ایران را فراهم کنیم.

** فراهم سازی زمینه حضور 23 هنرمند ترکمنستان در جشن نوروز کیش
در ادامه این دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در ترکمنستان گفت: آمادگی داریم برای فعال‌تر کردن ارتباطات فرهنگی دو کشور بر اساس برنامه مبادلات فرهنگی تلاش کنیم و بر همین اساس طی دو ماه گذشته زمینه حضور گروه 23 نفره هنرمندان ترکمنستان در جشن جهانی نوروز در کیش را با دستور مساعد شما فراهم کرده‌ایم.
رضا خانیان افزود: تلاش می‌کنیم با اجرای برنامه مبادلات فرهنگی در سال 2019 که از سوی رییس جمهور ترکمنستان سال «ترکمنستان مهد شکوفایی» نامگذاری شده است، در هرچه باشکوه‌تر برگزار کردن برنامه‌های ملی این کشور برای این سال مشارکت کنیم.
وی افزود: بر همین اساس آمادگی داریم هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران و هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان را در سال 1398 برگزار کنیم.
رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه پیشنهادات خود، برای برگزاری هفته دوستی کودک در پایتخت‌های دو کشور، برگزاری هزاره بزرگداشت ابوسعید ابوالخیر در دو کشور با مشارکت سازمان منطقه‌ای اکو، تبادل گروه‌های فرهنگی و هنری در زمینه موسیقی و تئاتر، نمایش فیلم‌های ایرانی در سینماهای عشق‌آباد و شهرهای بزرگ ترکمنستان و نمایش فیلم‌های سینمایی ترکمنستان در ایران، ارتباط مراکز اسناد و میراث فرهنگی دو کشور، حضور هیأت‌های رسانه‌ای و دیگر بندهای برنامه مبادلات فرهنگی اعلام آمادگی کرد.
خانیان همچنین آمادگی رایزنی فرهنگی کشورمان در ترکمنستان را برای حضور گروه هنری ایران برای مشارکت در جشن رسمی نوروز امسال در عشق‌آباد و شهرهای مرو و ترکمن‌آباد اعلام کرد.

** سینما و موسیقی می توانند به شناخت آداب و رسوم دو کشور کمک کنند 
در ادامه این دیدار خانم بهارگل عبدی‌یوا گفت: از پیشنهادات شما بسیار تشکر می‌کنم و بسیار حایز اهمیت است که روابط فرهنگی دو کشور بیش از این گسترش یابد، زیرا چنانچه رییس جمهور ترکمنستان تأکید دارند بدون فرهنگ نمی‌توان از رشد و توسعه یک کشور سخن گفت.
عبدی‌یوا در ادامه گفت: از طریق روابط فرهنگی و به کمک فیلم، سینما و موسیقی می‌توان به شناخت آداب و رسوم دو کشور کمک کرد.
وی تأکید کرد: روابط فرهنگی برای ترکمنستان، بسیار حایز اهمیت است و بر همین اساس ما آماده‌ایم برای عملی کردن پیشنهاداتی که مطرح شد به ویژه در تبادل گروه‌های هنری و موسیقی و برگزاری هفته‌های فرهنگی ترکمنستان و ایران همکاری کنیم.
معاون رییس جمهور ترکمنستان در ادامه افزود: در بحث نمایش فیلم‌های سینمایی در دو کشور و انجام پروژه‌های مشترک سینمایی هم آماده همکاری هستیم.
وی همچنین گفت: در خصوص برگزاری هزاره ابوسعید ابوالخیر از مقدماتی که در ایران در حال انجام است و در سفر سرپرست مرکزنسخ خطی، زبان و ادبیات مختومقلی ترکمنستان مطرح شده است، مطلع شده‌ام و می‌توانیم در این خصوص همکاری کنیم.
معاون رییس جمهور ترکمنستان در پایان سخنان خود از تلاش‌های رایزنی فرهنگی برای اعزام گروه 23 نفره هنرمندان ترکمنستان به کیش تقدیر کرد و گفت: اطمینان داریم که این گروه می‌تواند در جشن جهانی نوروز در کیش، نماینده شایسته‌ای برای فرهنگ و هنر ترکمنستان باشد.
آتاگلدی شاه‌مرادف وزیر فرهنگ ترکمنستان نیز در این دیدار حضور داشت.

** سوابق روابط فرهنگی ایران و ترکمنستان 
جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان به عنوان دو کشور همسایه دارای منافع مشترک منطقه ای هستند، وجود مرز مشترک و اشتراک فرهنگی دو کشور یک مزیت منحصر به فرد برای رونق روابط تجاری و گردشگری دو‌کشور محسوب می شود.
تاکنون چندین بار هفته‌های فرهنگی و همچنین هفته‌های فیلم ایران و ترکمنستان در دو کشور به صورت دو جانبه برگزار و مورد استقبال دو ملت قرار گرفته است.
هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد با حضور اهالی فرهنگ و هنر کشور در عرصه های صنایع دستی از جمله آثار معرق‌کاری، میناکاری، خاتم‌کاری، مجسمه‌سازی، زیورآلات، شیشه و بلور، لباس‌های محلی و ملی و آثار هنرهای خوشنویسی، نقاشی، نگارگری، عکس و پوسترهای ایران‌شناسی و همچنین جشنواره غذاهای ایرانی و ترکمنی بوده که در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار گرفت. 
همچنین گروه‌های هنری موسیقی های سنتی و ارکستر با حضور هفته فرهنگی ایران حضور یافته اند و ضمن هنرنمایی در برنامه‌های جنبی نمایشگاه، به اجرای کنسرت موسیقی مشترک با هنرمندان موسیقی ترکمنستان پرداختند.
در سالهای گذشته رفت و آمدهای دو طرفه میان سران دو کشور در سطح هیات های عالی رتبه بصورت مستمر ادامه داشته و در ادامه این روابط دو جانبه تفاهمنامه ها و قرادادهای همکاری بسیاری میان دو کشور به امضا رسیده است.
همچنین وزرای فرهنگ ایران و ترکمنستان نیز در دیدارها و سفرهای دوطرفه علاوه بر حضور در رویدادهای بزرگ فرهنگی و هنری دو کشور، تفاهمنامه ها و تبادل نظرهای مختلفی را در راستای تعمیق و توسعه روابط فرهنگی و هنری را در دستور کار خود قرار دادند.
هم اکنون نیز با حضور و استقرار رایزن جدید فرهنگی ایران در ترکمنستان فعالیت‌ها و همکاری‌های جدیدی در دستور کار قرار گرفته که با پیگیری‌هایی که در آینده نزدیک صورت می گیرد نتیجه گفتگوها با نظر مسئولان فرهنگی و هنری و دیگر دست اندرکاران امر، تصمیمات عملیاتی و اجرایی خواهند شد.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها