پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 219379 ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲

سلیمی به خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا خبر داد:

دانشگاه علامه برای جلوگیری از سرقت علمی قانون وضع کرد

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی می گوید: به منظور جلوگیری از سرقت علمی در دانشگاه قوانینی وضع شده که دانشجویان و استادان موظف به رعایت آنها هستند.

دانشگاه علامه برای جلوگیری از سرقت علمی قانون وضع کرد

به گزارش بازی دراز، حسین سلیمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا افزود: دانشگاه علامه تمامی تدابیر لازم را برای ممانعت از سرقت تعمدی و غیر تعمدی علمی در پایان نامه های دانشجویی پیش بینی کرده و تاکنون نیز هیچ فردی به جهت سرقت علمی اخراج نشده است .
وی درعین حال گفت که تاکنون 7 پرونده سرقت علمی در دانشگاه علامه بررسی و از این میان فقط دو نفر متخلف شناخته شدند در عین حال که هیچ کدام از این افراد اخراج نشده اند .
سلیمی افزود: دانشجویان و استادان باید موضوع و محتوای پایان نامه و مقالات را در سامانه های همانندیاب (ایرانداک ) مورد بررسی قرار دهند تا حتی ناآگاهانه مرتکب سرقت علمی نشوند .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه اجازه دفاع از پایان نامه منوط به گواهی تشابه نداشتن از سایت های همانندیاب است، یادآور شد: حتی اگر پس از دفاع از پایان نامه ها نیز ناظران متوجه سرقت علمی شوند، بی شک مدرک دانشجو باطل شده و با استاد راهنما نیز برخورد می شود. 
سلیمی خاطر نشان کرد: اخذ گواهی تشابه نداشتن موضوع و محتوای مقالات در نشریات علمی نیز با مسئولیت پژوهشگر و سردبیر انجام می شود و در صورت اثبات انجام سرقت علمی مجازات های قانونی برای فرد خاطی اعمال می شود. 
به اعتقاد وی، اگر افراد روش تحقیق صحیح با سوال و فرضیه های مناسب را به کار گیرند، امکان سرقت علمی از بین می رود. 
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: هنگامی که سوال و فرضیه مطابق پژوهش فرد باشد، سرقت علمی بی معنا می شود؛ سرقت علمی زمانی رخ می دهد که از سوال، فرضیه و روش علمی افراد دیگر استفاده شود. 
سلیمی با اشاره به اهمیت کنترل پایان نامه ها توسط استادان راهنما گفت: زندگی استادان باید به گونه ای تأمین شود که با توجه به در نظر گرفتن زمان لازم برای کنترل دقیق پایان نامه ها را داشته باشد تا این موضوع در جامعه ریشه کن شود. 
وی خاطر نشان کرد: وزارت علوم ساز وکاری مناسب طراحی کرده تا تمامی دانشگاه ها از دولتی و آزاد موظف به بهره گیری از سامانه های همانندیاب مانند ایرانداک شوند. 
سلیمی اظهار کرد: اگر بهره گیری از سامانه های همانندیاب برای ثبت مقالات در نشریات داخلی نیز الزامی شود، دریچه سرقت علمی بطور کلی بسته می شود.