20. دى 1397 - 10:05   |   کد مطلب: 219365
بازی دراز1404: فضای مجازی نیز به عنوان ابزار ارتباطی نوین همچون تیغ دو لبه‌ای است که هم فرصتهای خوبی را برای پیشرفت فرد فراهم کرده و هم می تواند بستر مناسبی برای آسیب ایجاد کند.

به گزارش بازی دراز، فضای مجازی نیز به عنوان ابزار ارتباطی نوین همچون تیغ دو لبه‌ای است که هم فرصتهای خوبی را برای پیشرفت فرد فراهم کرده و هم می تواند بستر مناسبی برای آسیب ایجاد کند.

در ادامه پایگاه خبری بازی دراز با نگاهی به اثرات شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بر روابط اعضای خانواده از منظر مسئولین مربوطه در پی برگزاری میزگرد اجتماعی برآمد.

دادستان سرپل‌ذهاب در این میزگرداجتماعی اذعان داشت: فضای مجازی هم دارای فرصتها و هم حاوی آسیب‌هایی است که بخش شبکه‌های اجتماعی آن برای فرد چالش‌های بسیاری را ایجاد می‌کند و بیشتر تهدیدات آن جامعه را متاثر کرده و کمتر از فرصت‌های این فضا استفاده می‌شود .

وی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام و اینستاگرام به فضایی برای ارتکاب جرائم علیه امنیت اجتماعی جامعه تبدیل شده است، افزود: بیشتر چالش‌های اجتماعی مربوط به شبکه های پیام رسان به موضوع خانواده برمی‌گردد و ساختار روابط اجتماعی فرد در جامعه را تغییر داده است و نهاد خانواده را به عنوان سنگ بنای جامعه و تشکیل دهنده اجزاء آن به شدت مورد تاثیر قرارداده است.

این مقام قضایی با انتقاد از عدم نظارت بر شبکه‌های اجتماعی اذعان داشت: فضای شبکه‌های اجتماعی حاوی بسیاری از اطلاعات و فرهنگ‌های مختلف است که بدون هیچگونه پالایشی در اختیار فرد قرار می‌گیرد و بسیاری از آنها مخرب بوده و باعث ناهنجاری فرد خواهد شد؛ لذا حاکمیت و نهادهای فرهنگی هرکدام به نوبه خود باید در این فضا ورود کرده و اقدامات لازم را برای مصون سازی فرد در برابر این تهاجمات انجام دهند.

 

صادقی برنامه های فرهنگی را برای آگاهسازی جامعه بسیار مفید دانست و اذعان داشت: فرهنگسازی با استفاده از ساخت فیلم و تله فیلم، برنامه های هشداردهنده و آگاه کننده، گنجاندن مطالب مهم دراین خصوص در کتاب‌های درسی، ساخت فیلم‌های مستند از قربانیان و روز آمد کردن آموزشها توسط حاکمیت و نهادهای فرهنگی کشور در این مسیر بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: بالابردن سطح آگاهی جامعه خصوصا قشر نوجوان از آسیبهای فضای مجازی می تواند تا حدود بسیاری از اتفاقات ناگوار و جبران ناپذیر در جامعه جلوگیری کند.

 

سید قاسم جاسمی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر بر فضای مجازی از سوی مسئولان این حوزه تصریح کرد: همچنین فرهنگسازی در استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی یکی از وظایف مهم نهادهای فرهنگی همچون ارشاد، صداوسیما و آموزش و پرورش است که می‌تواند در جلوگیری از سوءاستفاده افراد سودجو موثر باشد.

وی بیان داشت: برخی حوادث به دلیل عدم آگاهی جوانان و خانواده‌های آنها از آسیب‌های فضای مجازی است که متاسفانه باعث گرفتار شدن جوانان در دام افراد سودجو و فرصت‌طلب می شود.

 

فرمانده پلیس فتا استان کرمانشاه در ادامه گفت: فضای مجازی فضای غیرواقعی و غیرحقیقی است که تقلب بسیاری در آن رخ می دهد باید خانواده ها نسبت به استفاده فرزندان خود نظارت بیشتری داشته باشند و در این راستا هوشیارو آگاهی کامل و کافی نیز بکارببرند.

سرهنگ کریمی بیان داشت: جرایم اینترنتی غیرمجازی، درخواست رمز دوم حساب بانکی از سوی افراد ناشناس ، هدایت افراد به درب باجه بانکی و در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی ،تماس با شماره های مشکوک و جلوه دادن خود ازسوی ادارات و نهادهای دولتی، اعلام برنده شدن درسایت و کانال های مجازی و انتقال وجه از طریق سایت های تقلبی، عشق های مجازی و سرانجام شوم ، گذاشتن عکس های شخصی در پروفایل برنامه های مجازی و استفاده افراد سودجو و باج خواهی و زورگویی از جمله موارد چشمگیری است که متاسفانه شیوع بسیاری دارد.

وی یادآور شد: خانواده ها فرزندان خود را در فضای مجازی رها کردند و عاقبت شومی برای آنها رقم می خورد و لذا باید در این راستا نهادهای فرهنگی باید به نوبه خود در زمینه آگاهسازی جامعه تلاش کنند و برای پیشگیری از جرائم هزینه پرداخت کنند تا جامعه متحمل هزینه‌های بالای برخورد با این آسیبها نشود.

 

انتهای پیام/3033

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها