پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 219315 ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷

شعله های جنگ تجاری همچنان فروزان

به رغم رویدادهای اخیر و موافقت چین و آمریکا برای یک آتش بس موقت سه ماهه، به نظر می رسد جنگ بزرگ تجاری دو کشور در کوتاه مدت خاتمه نمی یابد و این رشته همچنان سر دراز دارد.

شعله های جنگ تجاری همچنان فروزان

به گزارش بازی دراز، به گزارش ایرنا، قرار است در تازه ترین تحول، مقام های دو کشور در سطح معاون وزیر گفت و گوهای بلند پایه اقتصادی را در پکن انجام دهند وزارت بازرگانی چین در بیانیه ای اظهار امیدواری کرده است نگرانی های دو طرف با این گفت و گو کمتر شود.
اصلی ترین نگرانی چین و آمریکا تعرفه های فزاینده بر روی کالاهای وارداتی دو کشور است که در این میان سهم تعرفه گذاری آمریکا به 250 میلیارد دلار می رسد سهم چین هم بر روی کالاهای آمریکایی 110 میلیارد دلار است.
توافقنامه آتش بس موقت، اول مارس (10 اسفند) پایان می یابد دو کشور امیدوارند بتوانند تا آن زمان دستکم بر روی کاغذ و به صورت مستند توافقی محکم تر بدست آورند که ضمانت اجرایی قوی تری داشته باشد.
در روز اول دسامبر در جریان یک ضیافت شام در حاشیه اجلاس گروه بیست در آرژانتین سران دو کشور توافق آتش بس را امضا کردند ولی منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا می گوید در آن زمان او و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از بابت دستگیری مدیر ارشد شرکت فناوری مخابراتی هوآوی اطلاعی نداشته اند و این دو موضوع جداگانه است.
به نظر می رسد که چنین اظهاراتی نوعی عقب نشینی در مواضع قبلی مقام های آمریکایی است که گفته بودند می خواهند مساله هوآوی هم در مذاکرات تجاری مطرح شود. 
کانادا اول دسامبر سال 2018 'منگ وانژو'، مدیر مالی شرکت مخابراتی 'هوآوی' را به خاطر «نقض تحریم های آمریکا» بازداشت کرد و درصدد استرداد او به آمریکا بود در پی این اقدام کانادا، پکن چند روز بعد دو شهروند کانادایی را به اتهام «به خطر انداختن امنیت ملی چین» بازداشت کرد. 
دادگاه ونکوور کانادا 10 روز بعد از دستگیری خانم منگ، او را با قید وثیقه ۷.۵ میلیون دلاری آزاد کرد تا دولت این کشور در رابطه با استرداد وی به آمریکا تجدیدنظر و تصمیم گیری کند.
با این حال پکن تاکید کرده بود پرونده شهروندان بازداشتی کانادا در چین ربطی به پرونده معاون مالی شرکت هواوی در کانادا ندارد.
کارشناسان معتقد هستند جدا از مساله هوآوی، هنوز بزرگترین نگرانی آمریکا موضوع کسری تجاری در معاملات با چین است به طوری که منوچین تاکید کرده است درباره این مساله باید کاری کرد و این شرایط برای واشنگتن قابل قبول نیست.
وزیر خزانه داری آمریکا می گوید واشنگتن باید این کسری تجاری را از بین ببرد اما می داند این اقدامی نیست که در کوتاه مدت انجام شود و برای رسیدن به توازن تجاری اقدامات و زمان بیشتری نیاز است.
البته تحت فشارهای آمریکا قرار شده است چین فعلا از اعمال تعرفه 40 درصدی روی خودروهای وارداتی از آمریکا خودداری ورزد و همچنین برای خرید دو محموله دانه های روغنی از آن کشور اقدام کرده است اما کسری تجاری آمریکا در ماه های گذشته در برابر چین همچنان بالا بوده است.
مساله انتقال فناوری های پیشرفته، حراست از حق مالکیت معنوی، ارزش پول ملی چین، کسری تجاری بالای آمریکا در برابر چین، موانع غیرتعرفه ای در روابط اقتصادی و حملات سایبری از موضوعاتی است که هیات های تجاری دو کشور باید حل و فصل کنند در غیر این صورت امیدی به پایان یافتن جنگ تجاری میان دو کشور نیست.
افزون براین نباید فراموش کرد دو کشور در سال جاری میلادی و به رغم آتش بس و انجام پاره ای از گفت و گوها به نتیجه ای نرسیدند و موافقت شده است مذاکرات در ماه آینده میلادی ادامه یابد که این نشان از طولانی تر شدن روند مذاکرات می دهد و اینکه نبرد تجاری برای سال 2019 میلادی نیز دامن دو اقتصاد بزرگ جهان را خواهد گرفت.
با این حال اگر دو کشور بتوانند برای حل و فصل برخی از مسایل فوق به توافق برسند باز هم موضوعات سیاسی بزرگی میان آنها وجود دارد که به این آسانی رفع نخواهد شد دو مورد اصلی اختلافات، مناقشه آنها بر سر دریای جنوبی و تایوان است.
آمریکا کماکان بزرگترین فروشنده تسلیحات به تایوان است و ناوها و جنگنده های خود را به دریای جنوبی اعزام می کند و قصد ندارد از این راهبردها به رغم اعتراضات چین عقب نشینی کند بر همین اساس در سال 2019 میلادی دو کشور کماکان درگیر این مسایل خواهند بود.
'وو شینبو' رییس مرکز مطالعات آمریکا در دانشگاه فودان در شهر شانگهای چین می گوید که مسایل اقتصادی و سیاسی بدجوری گریبان روابط دو کشور را گرفته است و مناقشات و رویارویی ها همچنان ادامه دارد.
وی می افزاید اگر دو طرف نتوانند بر سر این موضوعات به توافق برسند حتی ممکن است در سال آینده میلادی وضعیت به مراتب بدتر شود و دو کشور به سمت رویارویی جدی تری بروند.
این کارشناس چینی خاطر نشان می کند آمریکا ممکن است راهبردهای خطرناکتری را برای گرفتن امتیاز از چین در دستور کار داشته باشد که از آن جمله برخوردی است که با مساله تایوان دارد که برای چین موضوعی بسیار حساس است.
'شینبو' تاکید کرد در چین این موضوع مد نظر است که برای مقابله با آمریکا چه باید کرد اینکه باید قبل از واشنگتن اقدام کرد و حرکتی پیشدستانه انجام داد یا منتظر تحرکات و اقدامات بعدی آمریکا ماند.
'وانگ هونگ گوان' کارشناس مسایل نظامی چین هم می گوید ما نگران آینده روابط با آمریکا هستیم این کشور در مسایل منطقه ای از جمله تایوان، بارها چین را به چالش کشیده است.
وی می گوید چین و آمریکا نمی توانند در مورد این مسایل به توافق برسند برای همین پکن باید عزم خود را راسخ کند و اینکه برای مقابله با آمریکا در صورت لزوم واکنشی قوی نشان دهد.
با نظرداشت مسایل فوق و اینکه زمینه های اختلافات دو کشور فراوان است، بعید به نظر می رسد با یک و یا دو دور گفت و گو، قدرت های بزرگ اقتصادی و نظامی دنیا بتوانند برای حل آنها به نتیجه برسند با این حال دو طرف عزم خود را راسخ کرده اند تا در سال 2019 میلادی نیز با راهبردهایی نوین به مصاف یکدیگر بروند.