25. مهر 1397 - 9:42   |   کد مطلب: 218571
استاندار کرمانشاه با تاکید بر اینکه کتاب فرنگیس موفق شد که با تعبیر زیبا و تحسین برانگیز مقام معظم رهبری تقریظ شود، گفت: شجاعت این بانوی گیلانغربی با قلم یک بانوی کرمانشاهی در تاریخ ماندگار شد.

به گزارش بازی دراز، به گزارش خبرنگار ایرنا ، هوشنگ بازوند عصر سه شنبه در آیین گرامیداشت تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب فرنگیس که در سینما آزادی کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: لایه های آشکار و پنهان و سخنان ناگفته دفاع مقدس در کتاب فرنگیس به نگارش درآمده که مطالعه آن برای نسلی که جنگ را ندیده و درک واضحی از آن ندارد توصیه می شود.
وی با اشاره به اینکه داستان ایثار و دفاع کرمانشاهیان باید به جهانیان معرفی شود ، افزود: استان کرمانشاه مملو از زنان و مردان دلاوری است که هشت سال شجاعانه در برابر نیروی ارتش بعث عراق ایستادگی و از این مرز و بوم دفاع کردند.
وی با تاکید براینکه رشادت های کرمانشاهیان در تاریخ دفاع مقدس مشهود است، افزود: این استان مرزی با تقدیم بیش از 10هزار شهید گرانقدر، افتخارات متعددی در تاریخ دفاع مقدس کسب کرد.
استاندار کرمانشاه اظهار داشت: پس از گذشت سالها از پایان جنگ، پایبندی به نظام مقدس جمهوری اسلامی و پیروی از ولایت فقیه را می توان در این مردمان متعهد و متدین به خوبی مشاهده کرد.
بازوند با تاکید براینکه این دلاوری ها به سند افتخاری برای استان کرمانشاه تبدیل شده، گفت: این سند افتخار به فرموده مقام معظم رهبری با این عنوان که کرمانشاه سینه ستبر و چهره زیبای ایران اسلامی است مزین شده که افتخاری دیگر برای مردمان این مرز و بوم است.
استاندار کرمانشاه اضافه کرد: دفاع مقدس از فرهنگ عاشورایی تاثیر پذیرفته و درس ها و آموزه های سیدالشهدا و 72 تن از یاران ایشان در صحرای کربلا در این هشت سال دفاع مقدس نمود پیدا کرد که این فرهنگ حسینی تداوم خواهد یافت.
فرنگیس حیدرپور بانوی شیرزن گیلانغربی متولد سال 1341 است که مهر ماه سال 59 و به هنگام آغاز جنگ تحمیلی علیه کشورمان در منطقه «آوزین» این شهرستان با تبر در مقابل نیروهای مهاجم ایستاد و موفق شد یک افسر عراقی را به هلاکت برساند و یک تن دیگر را اسیر کند.
هم اکنون 2 تندیس از این بانوی مقاوم که اسطوره زنان شجاع ایران اسلامی است، در بوستان شیرین کرمانشاه و میدان مقاومت گیلانغرب، محل نبرد تن به تن مردم این دیار با ارتش بعث عراق نصب شده است.
فداکاری شیرزن گیلانغربی را «مهناز فتاحی» از نویسندگان کرمانشاهی در قالب کتابی به رشته تحریر آورده است.
سلحشوری ها و فداکاری های مردم کرمانشاه در دوران دفاع مقدس آنچنان زیبا در کتاب فرنگیس به تصویر کشیده شده است که در هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس، در بخش خاطره به عنوان اثر برگزیده شناخته شد.
کتاب فرنگیس در 354 صفحه منتشر شده و قیمت روی جلد آن 150هزار ریال است. 
استان کرمانشاه در هشت سال دفاع مقدس 9 هزار 800 شهید و بیش از 21 هزار جانباز و آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها