28. مرداد 1397 - 11:11   |   کد مطلب: 217494
بازی دراز 1404:ملی‌پوشان اصفهانی تیم ملی برای رقابتی حساس و نفس گیر در جاکارتا آماده می‌شوند که در این میان حضور پر رنگ بانوان در کاروان اعزامی از اصفهان کاملا مشهود است

به گزارش بازی دراز، به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، در حالی رقابت‌های بازی‌های آسیایی جاکارتا از امروز در اندونزی آغاز خواهد شد که ورزشکاران اصفهانی در رشته‌های مختلف حضور پررنگی در این رقابت‌ها خواهند داشت. در این گزارش به بررسی حضور ورزشکاران اصفهانی و شانس مدال‌آوری آن‌ها در رشته‌های مختلف می‌پردازیم:

هندبال پرقدرت ولی بدون لژیونرها

تیم ملی هندبال ایران در چند سال اخیر همواره به‌ عنوان یکی از قدرت‌های برتر آسیا در رقابت‌های بازی‌های آسیایی شرکت داشته است. این تیم دربازی‌های آسیایی 2010 بعد از کره جنوبی به مقام نایب‌قهرمانی رسید، اما تیم ملی هندبال در اینچئون از این عنوان دفاع نکرد و به مقام چهارمی رسید.

باشگاه‌های اروپایی اجازه حضور لژیونرهای اصفهانی تیم ملی را نداد تا هندبال ایران با قدرت تمام و کمال خود پا به این مسابقات نگذارد و در جمع ملی‌پوشان هندبال، محسن باباصفری، جلال کیانی، میلاد مسائلی و علیرضا موسوی از اصفهان حضور دارند.

قایقرانی؛ مادر و دختر اصفهانی در اندیشه تاریخ‌سازی

قایقرانی یکی از رشته‌هایی است که به دلیل پر مدال بودندش در مسابقات آسیایی همواره مورد توجه کشورهای شرکت‌ کننده در این رقابت‌ها بوده است.

تیم ملی ایران در تلاش است تا حداقل دو مدال طلایش در 2010 گوانگژو را از بازی‌های آسیایی را در این رشته پس بگیرد؛ تعداد مدال‌های قایقرانی دربازی‌های آسیایی 2014 اینچئون بیشتر شد، اما از نظر کیفی افت داشت.

احمدرضا طالبیان نماینده پرافتخار اصفهانی تیم ملی در رشته کایاک ازجمله بخت‌های اصلی کاروان تیم ملی در کسب مدال طلاست؛ نیما حجتی، عضو تیم ملی کانوپولو نیز دیگر اصفهانی حاضر در مسابقات آسیایی است.

در بخش بانوان در این دوره از بازی‌ها، اصفهانی‌ها حضور چشمگیرتر دارند. اسلالوم بانوان برای اولین بار در بازی‌های آسیایی شرکت می‌کند و رکسانا رازقیان، نماینده قایقرانی استان در این رقابت‌هاست.

سرمربیگری تیم اسلالوم بانوان را کتایون اشرف بر عهده دارد که نسبت مادر و دختری وی با رازقیان، یکی از جذابیت‌های کاروان ورزشی ایران است و بدون تردید این مادر و دختر اصفهانی در جاکارتا موردتوجه ویژه رسانه‌های خارجی قرار خواهند گرفت. ابوذر قاضی عسگر و الهه اشرف نیز به‌عنوان داور و مربی دیگر اصفهانی‌های کاروان ایران خواهند بود.کتایون اشرف و دخترش رکسانا رازقیان

دختران کبدی باز اصفهانی بازهم افتخارآفرینی می‌کنند؟

تیم ملی کبدی ایران در هردو بخش آقایان و بانوان همواره در مسابقات آسیایی از شانس‌های کسب مدال بوده است. در آخرین دوره مسابقات آسیایی تیم‌های آقایان و بانوان هردو به مدال نقره رسیده‌اند و در این دوره نیز در اندیشه کسب مدال طلا پس از کنار زدن رقبای سنتی خود، یعنی هند و پاکستان هستند.

اصفهان در تیم ملی آقایان نماینده ندارد، ولی در تیم ملی بانوان مرضیه عشقی کاپیتان تیم ملی کبدی در واپسین روزهای اعزام به دلیل مصدومیت فرصت همراهی تیم ملی را از دست داد تا رؤیا داودیان و سمیرا عطاردیان 2 عضو اصفهانی از 12 دعوت‌شده به تیم ملی کبدی را شامل می‌شوند.

تکواندوی آقایان اصفهان این بار بی‌نماینده/ بانوان جای خالی آقایان را پر می‌کنند

در حالی در هر دوره از مسابقات بازی‌های آسیایی مردان تکواندوکار اصفهانی جزو شانس‌های اصلی کسب مدال بودند که در این دوره هیچ نماینده‌ای از اصفهان حضور ندارد اما در بخش بانوان مرجان سلحشور، مهسا صادقی و مرجان تاجی سه بازیکن اصفهانی تیم ملی تکواندو برای حضور در این رقابت‌ها هستند.

ووشو؛ خواهران اصفهانی در اندیشه تاریخ‌سازی

ووشو یکی از رشته‌هایی است که کاروان ایران حساب ویژه‌ای برای مدال‌آوری در آن بازکرده است و تمام دعوت‌شدگان به تیم ملی شانس کسب مدال طلا دارند.

در بخش آقایان در این دوره از رقابت‌ها اصفهان ملی‌پوش ندارد، اما در بخش بانوان الهه و شهربانو منصوریان در اندیشه تاریخ‌سازی و جاودانه شدن هستند. در دوره گذشته یک مدال نقره سهم الهه بود اما شهربانو دست‌خالی برگشت و برای جاکارتا هر دو خواهر انگیزه‌های بیشتری دارند، شهربانو برای جبران مافات و کسب یک مدال ارزشمند و الهه برای ارتقای رنگ مدالش به میدان خواهند رفت.

زهرا کیانی دختر 19 ساله ووشوی استان طی سال‌های گذشته درخشش قابل‌توجهی در مسابقات جهانی و آسیایی داشت و حالا در سن کم توانست نظر کادر فنی و فدراسیون ووشو برای اعزام به این رویداد مهم را جلب کند. کیانی در تالو در بخش جوانان و بزرگ‌سالان تاکنون مدال‌آور بوده و باید منتظر ماند و دید که آیا می‌تواند دربازی‌های آسیایی هم نامش را در جمع مدال‌آوران ثبت کند یا خیر؟

والیبال؛ قدرت بلامنازع آسیا

پس از کش‌وقوس‌های فراوان سرانجام تصمیم بر این شد که تیم اصلی ایران در رقابت‌های والیبال بازی‌های آسیایی شرکت کند تا سایر رقبا مدال طلای این دوره مسابقات را برای افتخارآفرینان ایران کنار بگذارند و  اگر اتفاق خاصی رخ ندهد از الآن باید یک مدال طلا را در جدول رده‌بندی مدال‌ها برای ایران محاسبه کرد.

امیر غفور و محمدجواد معنوی‌نژاد 2 عضو تیم ملی والیبال ایران را در این رقابت‌ها تشکیل می‌دهند.

بسکتبال طلایی می‌شود؟

تیم ملی بسکتبال در حالی در این دوره از مسابقات شرکت می‌کند که همانند دوره‌های قبل انتظار کسب مدال از این تیم وجود دارد؛ بعد از سه مقام سومی و یک نایب‌قهرمانی اکنون زمان کسب اولین قهرمانی بسکتبال دربازی‌های آسیایی است.

ارسلان کاظمی در کنار آرن داودی دو ملی‌پوش اصفهانی هستند که تیم ملی را در این رقابت‌ها همراهی می‌کنند و تیم ملی اولین رقابت بین‌المللی است که پس از خداحافظی اوشین ساهاکیان دیگر عضو اصفهانی تیم ملی در آن شرکت می‌کند.

دوومیدانی و دوچرخه‌سواری، بدون ورزشکاران اصفهانی

در حالی‌ که انتظار می‌رفت رضا قاسمی و فرزانه فصیحی در تیم ملی دوومیدانی و امیرحسین جمشیدیان در تیم ملی دوچرخه‌سواری باشند، این اتفاق رخ نداد و این دو تیم بدون حضور اصفهانی‌ها راهی جاکارتا شدند که موجب تعجب همه اهالی فن این دو رشته شد.

تیراندازی، درخشش بانوی اصفهانی دور از انتظار نیست

تیراندازی نیز یکی از رشته‌های پر مدال و حائز اهمیت دربازی‌ها آسیایی است؛ محمدحسین پرورش‌نیا، حسین باقری به همراه گلنوش سبقت الهی سه بازیکن اصفهانی تیم ملی تیراندازی هستند.

بانوی تیراندازی اصفهان، طی چند سال گذشته پای ثابت اردوهای تیم ملی بوده و با رکوردهایی که به ثبت رسانده، در جمع ملی‌پوشان تیم تیراندازی قرار گرفت است.

طی دوره‌های گذشته، بانوان تیراندازی کشورمان در مدال‌آوری آمار خوبی داشته‌اند و مدال طلای نجمه خدمتی در دوره قبل، یکی از اتفاقات مهم کاروان ایران به شمار می‌رفت.

مدال‌آوری برای سبقت‌الهی دور از انتظار نیست و باید دید در جارکاتا چه رکوردهایی را به ثبت می‌رساند؛ پرورش‌نیا نیز در رشته تیراندازی به اهداف پروازی از بخت‌های کسب مدال محسوب می‌شود.

شنا، یاوری جوان اما پرانگیزه

رشته شنا درحالی‌که یکی از رشته‌های پر مدال المپیک محسوب می‌شود اما سرمایه‌گذاری خوبی برای این رشته در کشور انجام‌نشده است و انتظار کسب مدال کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد.

علیرضا یاوری، شناگر جوان خمینی‌شهری با رکوردهایی که در ماه‌های اخیر در رقابت‌های برون‌مرزی و در رده جوانان به ثبت رسانده، در جمع ملی پوشان اعزامی قرار گرفت و میدان بزرگی را تجربه خواهد کرد.

تیم ملی واترپلو ایران پس از آنکه دوره قبل در آخرین لحظات از لیست اعزامی‌ها خط خورد، این دوره با تمام قوا در بازی‌های آسیایی حضور پیدا کرده است و امیر دهداری تنها نماینده استان در تیم ملی است.

فوتبال در انتظار شکست طلسم چندین ساله

بعد از رقابت‌های آسیایی بانکوک در سال 1998 ایران هرگز نتوانست در رشته فوتبال به‌عنوان درخور شانی که در حد نام ایران باشد دست پیدا کند و امیدوار است این بار با زلاتکو کرانچار به روی سکو برود. مهدی امینی و مهدی رحیمی دو بازیکن ملی‌پوش اصفهانی تیم ملی در این رقابت‌ها هستند.

بازهم وزنه‌برداری، بازهم سهراب

تیم ملی وزنه‌برداری ایران به‌عنوان یکی از قدرت‌های اصلی وزنه‌برداری دنیا درحالی‌ در رقابت‌های آسیایی شرکت می‌کند که یکی از امیدهای اصلی این تیم و کاروان ورزشی ایران، سهراب مرادی قهرمان اصفهانی تیم ملی وزنه‌برداری است.

ایرانی‌ها منتظر طلای خوش‌رنگ سهراب به همراه رکوردشکنی او هستند؛ فیلم‌هایی که از تمرینات وی منتشرشده، نشان می‌دهد که مرادی برای ثبت رکوردی خاص دورخیز کرده است.

مرادی در کارنامه ورزشی‌اش مدال طلای المپیک و جهانی را دارد اما جای مدال بازی‌های آسیایی خالی است و باوجود حاشیه‌هایی که در روزهای اخیر مرادی پشت سر گذاشت، اصفهانی‌ها امیدوارند دوم شهریور را باخبر خوش طلایی شدن سهراب مرادی آغاز کنند.

تیرکمان، حضور دوباره بانوی اصفهانی پس از وقفه‌ای طولانی‌مدت

امین پیر علی و مینو عابدی دو ملی‌پوش اصفهانی تیم ملی تیراندازی باکمان هستند که هردو نیز از بخت‌های کسب مدال در این دوره از رقابت‌ها می‌باشند. عابدی که چند سالی از ورزش حرفه‌ای کنار رفته بود، شروع دوباره‌ای در ورزش داشت و با اعزام به بازی‌های آسیایی همراه شد.

شمشیربازی 

رشته شمشیربازی در دوره قبل توانست با عابدینی برای ایران افتخارآفرینی کند و در این دوره هم 11 شمشیرباز به این مسابقات اعزام خواهند شد که محمد رضایی ملی‌پوش اصفهانی نیز در ین رقابت‌ها حضور دارد و امیدوار به کسب مدال است.

تنیس و شاهین خالدان!

تنیس خیلی خوش‌شانس بود که باوجود همه حرف‌ و حدیث‌ها و مخالفت‌های صورت گرفته در جمع رشته‌های کاروان ایران قرار گرفت.

شاهین خالدان، کاپیتان باسابقه تیم ملی تنیس برای نخستین بار تجربه حضور دربازی‌های آسیایی را پیدا می‌کند و البته ناگفته پیداست که از این رشته انتظار خاصی نمی‌رود اما توقع زیادی نیست که خالدان با کوهی از تجربه برای این رشته آبروداری کند.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها