22. ارديبهشت 1397 - 10:15   |   کد مطلب: 216011
رییس جمهوری و نخست وزیر عراق، در ساعات اندک باقی مانده به شروع مهمترین انتخابات پارلمانی پسا داعش در نطق های تلویزیونی، مردم کشور خود را به حضور گسترده در پای صندوق های رای فراخواندند.

به گزارش بازی دراز، به گزارش ایرنا، «فواد معصوم» رییس جمهوری عراق شامگاه جمعه بار دیگر بر مشارکت گسترده مردم در انتخابات پارلمانی این کشور برای ارتقا نظام دمکراسی و فدرالیسم در عراق تاکید کرد.

فواد معصوم در عین حال از دستگاه های ذیربط متولی برگزاری انتخابات و نیروهای امنیتی این کشور خواست که شرایط لازم را برای حضور آسوده خاطر شهروندان در انتخابات فراهم کنند.

وی همچنین از دستگاه قضایی عراق خواست که با هر گونه دستکاری احتمالی آرا مردم و هر تخلف انتخاباتی به شدیدترین وجه برخورد کنند.

معصوم خاطر نشان کرد که این دوره از انتخابات پارلمانی عراق در شرایط حساسی که منطقه و جهان در آن به سر می برد، برگزار می شود و از این حیث، انتخابات این دوره به دلیل اینکه اولین انتخابات بعد از پاکسازی عراق از لوس گروه های تروریستی است، از اهمیت بالایی برخوردار است.

«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق، نیز بر مشارکت گسترده در انتخابات تاکید کرد و گفت که مشارکت فعال در این دوره از انتخابات، در ادامه تکمیل روند پیروزی بر گروه تروریستی داعش و پایان دادن به سیاست سهم بندی ها در توزیع پست های حکومتی است.

العبادی، به صورت تلویحی ادعای سفارت آمریکا در بغداد در خصوص احتمال حملات تروریستی به برخی از مراکز رای گیری در عراق را رد کرد و خطاب به مردم عراق گفت: مردم نباید نگران باشند و نیروهای امنیتی عراق قادر به تامین امنیت مراکز رای گیری و رای دهندگان هستند.

وی اضافه کرد، از مردم عراق می خواهد به تبلیغات های منفی که هدف آن ارعاب و تجزیه کشور است، گوش نداده و با اطمینان خاطر در پای صندوق های رای حضور پیدا کنند.

العبادی به عنوان فرمانده کل قوای مسلح عراق افزود: دستورات لازم را به نیروهای امنیتی عراق برای حفاظت از مراکز رای گیری و مردم داده و تروریست ها امکان ندارد بتوانند به امنیت انتخابات آسیب بزنند.

وی همچنین بر آزادی شهروندان عراقی در انتخاب کاندیداهای مورد نظر خود بدون هرگونه تحت فشار قرار گرفتن یا وعده دادن ها تاکید کرد.

سفارت امریکا در بغداد، در ساعات کم باقی مانده به شروع رای گیری سراسری در عراق، در بیانیه ای مشکوک مدعی شد که گروه های تروریستی احتمالا به برخی مراکز رای گیری در عراق حمله کنند.

وزارت کشور عراق و کمیته امنیتی کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق در بیانیه های جداگانه این ادعای سفارت آمریکا را تکذیب و بر ایمن بودن امنیت انتخابات و مراکز رای گیری تاکید کردند.

با توجه به استقبال گسترده نظامیان در رای گیری ویژه در استان های عراق و همچنین رای گیری از اتباع عراقی مقیم خارج در 21 کشور دنیا که دو روز قبل از موعد انتخابات عمومی برگزار شد، گزارش ها حاکیست که احتمالا حضور مردم عراق در این دوره از انتخابات که دقایقی دیگر آغاز می شود، گسترده باشد.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها