پربازدیدترین ها

سرویس: اجتماعی کد خبر: 215642 ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷

روزنامه نگار لبنانی سران عرب را شریک در تجاوز به سوریه دانست

بازی دراز 1404 : تهران- ایرنا- طلال سلمان روزنامه نگار برجسته لبنانی با اشاره به حمله نظامی سه جانبه آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه، نوشت: سران عرب با سکوت اختیار کردن درباره این اقدام، در تجاوز سه جانبه غرب به سوریه، شریک هستند.

روزنامه نگار لبنانی سران عرب را شریک در تجاوز به سوریه دانست

به گزارش بازی دراز، سلمان در مقاله ای در روزنامه فرامنطقه ای 'رای الیوم'، به چند رویداد پیش از وقوع حمله سه جانبه به سوریه پرداخت و نوشت: در چند روز گذشته، شاهد سیل توییت های ضد و نقیض دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا وهشدارهای ایمانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و ترزا می نخست وزیر انگلیس درباره حمله هوایی به سوریه بودیم. از سوی دیگر تروریست های موسوم به 'جیش الاسلام' وخانواده هایشان طی توافقی با دولت سوریه از حومه شهر دوما خارج و به سمت جرابلس، رفته بودند. محاصره دمشق به پایان رسیده و ناظران سازمان ملل برای تحقیق درباره احتمال حمله شیمیایی صورت گرفته، وارد سوریه شده بودند که ناگهان، سه کشور غربی، به سوریه حمله کردند و برخی مناطق حومه دمشق و نیز تاسیسات نظامی را به بهانه نابودی کارخانه های تولید گازهای شیمیایی، هدف قرار دادند. 

**سکوت حاکمان عرب درباره حمله سه جانبه غرب به سوریه 
روزنامه نگار برجسته لبنانی افزود: بیشتر سران کشورهای حاشیه خلیج (فارس) با عربستان در حمله سه جانبه غرب به سوریه هم داستان شدند. مصر تنها به ابراز نارضایتی از این اقدام، اکتفا کرد، عراق یک گام جلوتر نهاد و آن را محکوم کرد، مغرب به دور از این تحولات است، لیبی از درون متلاشی شده است و الجزایر درگیر حادثه یک هوایپمای نظامی است که چند روز پیش، سقوط کرد. سکوت اکثر حاکمان عرب، به معنی موافقت و همراهی ضمنی آن ها با حمله به سوریه است. اجلاس اتحادیه عرب دیروز (یکشنبه) در حالی برگزار شد که موضوع حمله به سوریه در سخنان سران جایی نداشت. وزیران خارجه این کشورها با ادبیاتی که به کار بردند، نه حمله به سوریه را تایید ونه شجاعانه آن را محکوم کردند بلکه به شکل مذبوحانه ای، به یک ابراز نارضایتی اکتفا نمودند. 
جنگ سوریه با توجیه ها و بهانه های همین سران عرب، به یک جنگ بین المللی تبدیل شد. سعودی ها سریعتر از سایر کشورها دمشق را محکوم کردند و منطق آمریکا و غرب را در قبال این کشور در پیش گرفتند. ریاض همچنان خواستار برگزاری نشست شورای امنیت برای محکوم کردن ادعای مداخله ایران در یمن است، در حالی که جنگنده های سعودی هر روز نقاط مختلف این کشور را بمباران می کنند و کودکان، زنان و سالخوردگان یمنی را می کشند. 
سلمان نوشت: واشنگتن، لندن و پاریس، کشوری (سوریه) را تهدید کردند که فرسنگ ها با آن ها فاصله دارد، کشوری که مردم و دولتش سالها گرفتار جنگ هستند. جنگی که ثروتمندترین کشورهای عربی از جمله عربستان در آن حضوری فعال دارند. مسئولان این سه کشور مهاجم با بی توجهی کامل به وضعیت سوریه، به پیروزی توهمی خود در این حمله مباهات و اعلام کردند جنگنده هایشان پس از انجام حملات، سالم به پایگاه های خود بازگشتند و موشک ها نیز با دقت تمام، به اهداف مورد نظر اصابت کرده است. 
خاورم**9329**1049