20. فروردين 1397 - 8:49   |   کد مطلب: 215554
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: براساس آمار حدود 50 درصد از ساکنان واحدهای مسکونی آسیب دیده از زلزله 21 آبان 96 شهر سرپل ذهاب مستاجر هستند.

به گزارش بازی دراز،  مهرداد سالاری عصر یکشنبه در جلسه ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان اظهار داشت: 85 درصد از کسانی که هم اکنون در چادرهای شهر سرپل ذهاب زندگی می کنند، مستاجر هستند.

وی در ادامه گفت: خیرانی که قصد فعالیت در مناطق زلزله زده را دارند باید ساماندهی شوند تا بتوانیم برخی امکانات را در اختیار آنان قرار دهیم.

وی افزود: کمیته امداد و یا بهزیستی باید به عنوان دستگاه اجرایی به منظور بازسازی مناطق زلزله زده در کنار خیران قرار گیرند.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه مسئولیت ساخت و ساز در مناطق زلزله زده با دستگاه های اجرایی است، عنوان ‌کرد: باید ساخت و سازها ساماندهی شوند تا بتوانیم خدمات مورد نیاز مردم از جمله آب ، برق و گاز را به درستی ارائه دهیم.

سالاری اعلام کرد: اداره استاندارد بر استاندارد بودن مصالح تاکید دارد و در قالب یک آزمایشگاه سیار به صورت مداوم بر مصالح مورد استفاده نظارت خواهد داشت.

وی تصریح کرد: به هیچ‌ عنوان از کیفیت ساخت و ساز مناطق زلزله زده کوتاه نخواهیم آمد و اگر ساخت و سازی غیراستاندار باشد به طور قطع آن را تخریب و از مردم عذرخواهی می کنیم.

معاون استاندار کرمانشاه گفت: هشت آزمایشگاه استاندارد نظام مهندسی به منظور آزمایش مصالح مورد استفاده در مناطق زلزله زده به کارگیری شده اند.

سالاری تاکید کرد: پیمانکاران خارج از استان را نمی پذیریم اما اگر این موضوع به انحصار و بالا رفتن قیمت ها منجر شود به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم مردم زلزله زده پول بیشتری پرداخت کنند.

سالاری در بخش دیگری از صحبت های خود بر تسریع در ساخت و ساز واحدهای مسکونی تاکید کرد و گفت: بنیاد مسکن باید هر هفته کار اسکلت سازی 600 واحد مسکونی را در مناطق زلزله زده انجام دهد.

براساس اعلام وی، تا پایان تیر ماه امسال باید حداقل اسکلت سازی تمامی واحدهای زلزله زده روستایی استان کرمانشاه به پایان برسد.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه باید تلاش کنیم هرچه سریعتر شور و نشاط و رونق شهرها به روستاهای زلزله زده بر گردد، افزود: مناطق آسیب دیده پس از عبور از آن بحران اولیه و اسکان موقت، اکنون در مرحله اسکان دایم و ساماندهی قرار دارند. 

سالاری اعلام کرد: بنیاد مسکن قم به عنوان معین به منظور ساماندهی وارد سرپل ذهاب شده و هم اکنون مشغول فعالیت است. 

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در رابطه با بهداشت مناطق زلزله زده نیز گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل گرما باید سم پاشی ها و اقدام های بهداشتی به منظور جلوگیری از بروز بیماری ها و نابود کردن حشرات و خزندگان اجرایی شود.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه تاکید کرد: با توجه به اینکه احتمال همه گیر شدن بیماری ها در بین زلزله زدگان وجود دارد، مسئولان بهداشتی باید چاره اندیشی لازم را داشته باشند.

سالاری اعلام کرد: دانشگاه علوم پزشکی مسئولیت بهداشتی مناطق زلزله را بر عهده گرفته است و در این راستا تقسیم وظایف را انجام می دهد.

وی افزود: هر 45 روز یک بار سم پاشی علیه جوندگان و خزندگان انجام خواهد شد و بنیاد مسکن نیز با همکاری شهرداری ها و فرمانداری ها آواربرداری ها را انجام می دهند.

زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است. 

این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیش از 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها