20. فروردين 1397 - 8:43   |   کد مطلب: 215548
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتخاب و تعیین تکلیف دبیران جشنواره های مختلف نمایشی را از اولویت های کاری خود برشمرد و از ارزیابی عملکرد دبیران دوره های قبل جشنواره ها خبر داد.

به گزارش بازی دراز، شهرام کرمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: در رابطه با انتخاب دبیر جشنواره های مختلف زیر مجموعه اداره کل هنرهای نمایشی از نخستین روزهای کاری خود، فکر و برنامه ریزی کرده ام و مشورت هایی صورت گرفته تا هر چه سریعتر وضعیت جشنواره ها مشخص شود.

وی با بیان اینکه دبیرهای دوره گذشته باید ارزیابی شوند، اظهار کرد: جشنواره های بسیاری داریم که برگزاری هر کدام دشواری خود را دارند و برای تعیین دبیران امسال رضایت هنرمندان و کیفیت برگزاری های دوره پیشین مد نظر گرفته شود.

کرمی افزود: سال گذشته جشنواره ها با کیفیت خوبی برگزار شدند اما باید با هنرمندان مشورت کرد تا به نتیجه قطعی برسیم برخی از دبیرها می توانند به فعالیت خود ادامه دهند و برخی دیگر دبیران خوبی را تجربه کردند اما رضایت هنرمندان را به دست نیاوردند.

وی خاطرنشان کرد: خواسته خود دبیران جشنواره ها نیز مهم است زیرا این سمت بسیار پر مشغله و سخت است دبیران در این جایگاه بسیار تحت فشار قرار می گیرند و من نیز این تجربه را در 6 دوره دبیری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان داشتم.

دبیر سه دوره از جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با بیان اینکه در گام نخست در حال ارزیابی جشنواره ها است، تاکید کرد: هنرمندان اندکی خواستار تقبل وظایف در زمینه اجرایی هستند و برگزاری یک رویداد هنری را برعهده بگیرند زیرا دبیری هر جشنواره فداکاری هنرمندان است که با از خود گذشتگی وقت طولانی را صرف کار اجرایی می کنند.

کرمی ضمن قدردانی از دبیران جشنواره ها و آرزوی توفیق برای آنها تصریح کرد: ابقای دبیران سال های گذشته از اهمیت بالایی برخوردار نیست بلکه باید با برنامه ریزی جشنواره های پربارتری را نسبت به دوره های پیشین شاهد باشیم تا به طور طبیعی یک گام جلوتر برداریم.** مدیرکل هنرهای نمایشی نمی تواند به تنهایی تمامی مشکلات تئاتر را حل کند

کرمی با تایید اینکه مدیر کل هنرهای نمایشی متولی هنر تئاتر است، گفت: باید واقع بین باشیم که هر فردی در این جایگاه قرار بگیرد نمی تواند به تنهایی مشکلات این حوزه را حل کند.

وی افزود: با وجود این همه هنرمند، سالن اجرا و نمایش های صحنه، بودجه زیادی در اختیار این اداره قرار نمی گیرد که باید با پررنگ کردن نقش نهادهای دیگر، ایجاد مشارکت بیشتر با هنرمندان و حمایت از بخش خصوصی گام بلندی را در راستای توسعه تئاتر برداریم.

وی ضمن تشکر از زحمات مهدی شفیعی مدیرکل سابق هنرهای نمایشی که موجب رقم خوردن اتفاقات خوبی در این حوزه بوده است، تاکید کرد: قطعا برنامه های خوب گذشته او را ادامه خواهیم داد زیرا با استقرار نیروی انسانی مناسب، اقدامات موثری را رقم زده است.

مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات گذشته تعدیل شده است، خاطرنشان کرد: من قطعا در سال 97 از این ویژگی های مثبت استفاده خواهم کرد تا تئاتر پربارتری داشته باشیم.

کرمی همچنین با بیان اینکه طرح، ایده و فکر در هر شرایطی در تئاتر وجود دارد که می تواند منجر به تحول شود، اظهار کرد: ضعف در هنر تئاتر، فقدان اعتبارات لازم است و بدهی هایی از سال های گذشته باقی مانده است که بخشی از انرژی مجموعه، مصروف آن می شود و به فعالیت ها لطمه وارد می کند.** تحولات خوبی در زمینه تئاتر شهرستان و بین الملل داشته ایم

مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه در حوزه تئاتر تهران، شهرستان و بین الملل در راستای برنامه های سالیانه رویدادهای متفاوتی دنبال شده است، تصریح کرد: امسال در ادامه برنامه ریزی های سال های گذشته، توجه بیشتری به حوزه بین الملل است تا در این حوزه تبادل خوبی با گروه های خارجی داشته باشیم.

وی افزود: این تبادل ها باید در زمینه اجرای نمایش ها، آموزش ها و حضور گروه های ایرانی در فستیوال های جهانی باشد که با توجه به ظرفیت خوبی که در سال های اخیر ایجاد شده مسیر هموارتری را دنبال خواهیم کرد.

کرمی همچنین با بیان اینکه در بخش شهرستان ها طی دو سال اخیر اتفاق خوبی شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: تغییراتی در رویه فعالیت های انجمن های هنرهای نمایشی ایجاد شد و بر همین اساس، تعیین ریاست انجمن به جای انتصابی به شکل انتخابی تغییر کرد.

وی مشارکت جدی هنرمندان در انتخاب ریاست انجمن ها در شهرستان ها را اتفاق بزرگ و خوبی ارزیابی کرد و گفت: انجمن های هنرهای نمایشی در مراکز استان ها فعال ترین نهاد هستند که امید دارم بتوانیم در بقیه عرصه ها نیز نقش مشارکتی هنرمندان را افزایش دهیم.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها