19. اسفند 1396 - 9:16   |   کد مطلب: 215254
طرح کتابخانه گردی روز پنجشنبه برای نخستین بار همزمان با 17 اسفند سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی و در راستای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در میان آحاد جامعه در 14کتابخانه عمومی استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش بازی دراز، به گزارش خبرنگار ایرنا، این طرح ملی به عنوان طرحی ابتکاری از سوی نهاد کتابخانه های عمومی امروز به صورت همزمان در 467 کتابخانه سراسر کشور برگزار شد.
در استان کرمانشاه نیز این طرح در 14 کتابخانه عمومی شامل حاج حسینعلی خان زنگنه اسلام آباد غرب، امام خمینی (ره) جوانرود، وحدت پاوه، امام صادق (ع) کرند غرب، سیدطاهر هاشمی روانسر، رسالت سرپل ذهاب، علامه مجلسی سنقر و کلیایی، ابن سینا صحنه، دهخدا قصرشیرین، امیرکبیر کرمانشاه، شهید عراقی کنگاور، سهروردی گیلانغرب و شهدای محراب هرسین برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در حاشیه برگزاری این آئین فرهنگی در گفتگو با خبرنگار ایرنا، ترویج و تقویت فرهنگ کتابخوانی و انس هرچه بیشتر مردم با کتاب را از مهمترین اهداف اجرای این طرح ذکر کرد.
معصومه حسنی خونسار اظهار کرد: این طرح از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور یکی از اولین طرح های گردشگری فرهنگی در کشور است که فرصت مناسبی برای آشنایی با ظرفیت‌های کتابخانه‌های عمومی است.
او از استقبال علما و روحانیون، مسئولان در مرکز استان و شهرستان ها، اصحاب فرهنگ و هنر و علاقمندان به کتاب و مطالعه از این طرح گردشگری فرهنگی قدردانی کرد و گفت: امروز شاهد انس هرچه بیشتر مردم با کتاب در سطح کشور بودیم.
او استقبال از این طرح را در شهرستان های استان کرمانشاه را خوب دانست و اظهار امیدواری کرد این طرح منجر به نزدیکی بیشتر مردم به کتاب شود. 
به گفته او حضور گروه های مرجع جامعه از جمله علما و روحانیون، اساتید دانشگاه ها، هنرمندان، ورزشکاران، نخبگان و دیگر اقشار در کتابخانه‌های عمومی موجب تشویق و ترغیب قشرهای مختلف مردم، به خصوص کودکان و نوجوانان به سمت کتاب و کتابخوانی می شود.
وی اظهار کرد: اجرای این طرح همچنین به تقویت فرهنگ مراجعه به کتابخانه، مطالعه در کتابخانه، امانت گرفتن کتاب و همینطور بهره مندی از خدمات اجتماعی کتابخانه‌ها در کشور کمک می کند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در ادامه، 17 اسفند ماه، سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را به عنوان یکی از روزهای مهم کشور در حوزه کتاب و کتابخوانی عنوان کرد و گفت: کتابخانه‌های عمومی امروز به عنوان یکی از اصلی ترین مراکز ارائه دهنده خدمات اجتماعی، در زمینه کتاب و کتابخوانی است.
حسنی خونسار تصریح کرد: نهاد کتابخانه های عمومی سعی دارد با بسط و گسترش آن در اکثر شهرها و روستاها در کشور باعث شود دسترسی عامه مردم را برای رفع نیازهای مطالعاتی و اجتماعی خود را فراهم و ساده نماید و از این رو توجه به کتابخانه‌های عمومی یکی از لزوم جامعه پویا است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی کرمانشاه، در ادامه تعداد کتابخانه های عمومی استان را 100 باب به انضمام کتابخانه های مشارکتی و کتابخانه سیار ذکر کرد و گفت: در مجموع 400 هزار نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی استان وجود دارد.
حسنی خونسار افزود: از مجموع کتابخانه های استان، 81 باب کتابخانه عمومی نهادی، 19 باب کتابخانه عمومی مشارکتی، 62 باب کتابخانه عمومی شهری، 16 باب کتابخانه عمومی روستایی و سه دستگاه کتابخانه عمومی سیار در شهرستان های قصرشیرین، جوانرود و هرسین است.
او همچنین تعداد کل منابع کتابخانه های عمومی استان را یک میلیون و 110 هزار نسخه ذکر کرد و گفت: تعداد کتاب های به امانت رفته در سال جاری 700 هزار نسخه بود که بیشترین عنوان امانت رفته شامل رمان، ادبیات و علوم عملی می باشد.
وی همچنین تعداد کل مراجعین به کتابخانه های عمومی استان را در سال جاری یک میلیون و 524 هزار و 744 نفر ذکر کرد و افزود: از این تعداد 753 هزار و 948 نفر مرد و 770 هزار و 796 نفر زن هستند.
حسنی خونسار، تعداد اعضای کتابخانه های عمومی استان را 51 هزار و 436 نفر در سال 96 ذکر کرد و افزود: از این تعداد 28 هزار و 681 نفر مرد و 22 هزار و 755 نفر زن می باشند.
استان کرمانشاه 2 میلیون نفر جمعیت دارد که در 32 شهر و 2 هزار و 600 روستا سکونت دارند.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها