17. اسفند 1396 - 9:25   |   کد مطلب: 215235
مدیرکل ارشاد اسلامی کرمانشاه:
احمد عزیزی مسیر جدیدی را در تاریخ ادبیات گشود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، احمد عزیزی را نمادی از احساس و ادبیات انقلابی دانست که مسیر جدیدی را در تاریخ ادبیات و شعر فارسی گشود.

به گزارش بازی دراز، حجت الاسلام ابراهیم جعفری روز چهارشنبه در نخستین همایش برگزیدگان شعر احمد عزیزی که به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت این شاعر انقلابی در تالار وحدت دانشکده فرهنگ و هنر کرمانشاه برگزار شد، افزود: آثار و اندیشه های عزیزی در راستای تحکیم بن مایه های فرهنگی و انقلاب اسلامی بود.

وی با اشاره به جایگاه و تاریخ ادبیات ایران اظهار داشت: جامعه ایرانی همواره در طول تاریخ در هر دوره ای شعرای برجسته ای در دامن خود پرورش و تحویل داده است و بی شک احمد عزیزی یکی از این چهره های شاخص ادبی در دوره انقلاب اسلامی است.

جعفری در ادامه از شرکت کنندگان در این نشست خواست در راستای توسعه و پیشرفت کشور از ظرفیت غنی ادبیات و هنر برای تقویت زیرساخت ها و جریان سازی فرهنگی در جهت آرمان های انقلاب اسلامی استفاده کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه با اشاره به عناوین و مفاهیم و مضامین شعرهای احمد عزیزی گفت: تحلیل ما از این آثار پر از عشق و توجه او به ستایش خالق هستی، زبیایی های طبیعت و مدح پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) است که به جامعه منتقل می کند.

وی همچنین با اشاره به 9 سال بستری بودن احمد عزیزی در بیمارستان، از خواهر وی (زینب عزیزی) به خاطر مراقبت های شبانه روزی تقدیر و تجلیل کرد.

در این همایش از کتاب 'شون میلکان' احمد عزیزی که به زبان کردی نیز ترجمه شده رونمایی شد و چند تن از شعرای کشوری و استانی با خواندن شعر و بیان خاطره ای از عزیزی، یاد او را گرامی داشتند.

تقدیر از برگزیدگان نخستین دوره همایش شعر احمد عزیزی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

احمد عزیزی که در زمینه های آیینی و انقلابی شعر می سرود 16 اسفند سال گذشته بعد از 9 سال تحمل بیماری درگذشت.

عزیزی چهارم دی ماه سال 1337 در سرپل ذهاب به دنیا آمد، او دارای آثاری نظیر کفش های مکاشفه، شرجی آواز، خوابنامه و باغ تناسخ، ترجمه زخم، باران پروانه، رودخانه رؤیا، ملکوت تکلم و سیل گل سرخ است.

رهبر معظم انقلاب در سال 1390 و در جریان سفر به کرمانشاه با حضور در بیمارستان امام رضا (ع) از وی عیادت و بر رسیدگی به وضعیت این شاعر آئینی تاکید کردند.

وی آثار شعر و نثر ادبی متعددی دارد و شاعری با سبک منحصر به فرد است که این سبک به صورت مثنوی در کفش های مکاشفه او جلوه کرده ‌است.

تمایل سبک وی به معنویت و عرفان اسلامی با فرم جدیدی از مثنوی، ملهم از مثنوی مولوی، در شعر معاصر بی‌نظیر است، این سبک تاثیر بسیار زیادی در شعر معاصر گذاشته ‌است.

اشعار عزیزی با عرفان اسلامی آمیختگی دارد و تمجید از اهل بیت (ع) در بیشتر آثارش موج می‌زند.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها