3. اسفند 1396 - 11:13   |   کد مطلب: 214941
تغییر نگرش به سازمان های مردم نهاد با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، موجب مشارکت دادن آنها در برنامه ها و تلاش برای رفع آسیب ها و معضلات با بهره گیری از توان سمن ها شده؛ رویکردی که در نگاه استاندار همدان و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی وی، راهبردی اصلی است.

به گزارش بازی دراز، به گزارش ایرنا، سازمان های مردم نهاد، نهادهای غیردولتی هستند که به صورت داوطلبانه و از راه کمک های مردمی تشکیل می شوند و کارکردها و فعالیت های مختلفی را در قالب یک سازمان، سیاست و اساسنامه مدون و مشخص انجام می دهند. 
یکی از ویژگی های مهم این سازمان ها وابسته نبودن آنها به دولت است و این نهادها بر اساس نیازهای جامعه در قالبی مشخص به صورت خودجوش تشکیل شده و ایفای نقش می کنند. 
در حالی که پیشتر استفاده از ظرفیت سمن ها امری جدی تلقی نمی شد و در مواردی نگاه منفی به آنها وجود داشت، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، تلاش ها برای توجه به سمن ها و مشارکت دادن مردم در قالب تشکل ها برای تصمیم گیری ها، به باور عمومی تبدیل شد. 
این در حالی است که در مواردی دیده شده بود که نگاه منفی نسبت به سمن ها سبب می ‌شد تا این نهادها اجازه بروز و ظهور پیدا نکنند و با گذر زمان گرد فراموشی بر روی آنها بنشیند. در حقیقت نفی سمن ها فرصت ها را یک به یک از بین می برد و حاکم شدن این نگرش منفی اجازه نمی داد تا از نیرو و توان جوانان برای پیشبرد اهداف کشور بهره ای برده شود. 
بی مهری ها تا جایی پیش رفت که سمن ها که می توانستند بازویی قوی برای دولت ها باشند، حتی در نشست ها و گردهمایی ها نیز دعوت نمی شدند و گوشی برای شنیدن مطالبات و خواسته های آنها وجود نداشت. 
آغاز به کار دولت یازدهم را می توان نقطه طلایی برای سمن ها دانست چرا که رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید با نگرش مثبتی که به سمن ها داشت از توان آنها برای بهبود بخش های مختلف بهره گرفت. 
رویکرد و نگرش رئیس دولت تدبیر و امید به استان ها نیز تسری یافت و برای توسعه کمی و کیفی سمن ها، زمینه سازی برای مشارکت های اجتماعی و فرهنگی آنان افزایش یافت. 
در استان همدان نیز ابتدا شاهد رشد کمی سازمان های مردم نهاد بودیم که شمار آنها در جهشی ناباورانه تا 2.5 برابر یعنی به معادل 400 سمن رسید. 
نگرش مثبت مجموعه استان و شخص محمدناصر نیکبخت استاندار به سمن ها از آنجا نشات می گیرد که آنها سازمان های مردم نهاد را یک ظرفیت مناسب برای ورود موفق و اثرگذار در مسایل مختلف با دقت عمل بالا ارزیابی می کنند. 
همچنین معتقدند که مردمی که در قالب سمن فعال هستند، می توانند با کمترین هزینه کارهای ماندگاری را انجام دهند و بازویی قدرتمند برای اجرای برنامه های اثرگذار در حوزه های مختلف باشند. 
در همین چارچوب بود که سید سعید شاهرخی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان در نخستین مصاحبه خود استفاده از توان سازمان های مردمی را یکی از اولویت های کاری اش برشمرد و در دیداردها و گفت وگوهای بعدی نیز بر تحقق این راهبرد تاکید کرد. 
شاهرخی پس از حضور در همدان توجه به سازمانهای مردم نهاد را به یکی از مطالبات و سیاست های کلان نظام، دولت و استانداری معرفی کرد که باید به عنوان نیاز امروزی جامعه و به عنوان یک اولویت دنبال شود. 
وی معتقد است که مشارکت دادن مردم در تصمیم گیری ها باید به یک باور عمومی تبدیل شود؛ چراکه سمن ها یک ظرفیت خدادادی و کم هزینه هستند و می توانند در پیشبرد راهبردهای اثرگذار نقش مثبت و فعالی ایفا کنند. 
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار همدان با تاکید بر توجه به ایده، رای و نظر شهروندان، برون سپاری وظایف قابل واگذاری دستگاه های اجرایی به سمن ها را ضروری برشمرده و تاکید دارد که سازمان های مردم نهاد به دلیل برخورداری از حمایت مردم همواره موفق بوده اند و این نشان می دهد هر جا از توان مردم استفاده شده است، موفق بوده ایم. 
اعتقاد شاهردی معاون استاندار همدان به ظرفیت و کارکرد سمن ها موجب شده است که وی در سفرهای شهرستانی خود دیدار با اعضای سازمان های مردم نهاد و هم اندیشی با این قشر را در اولویت قرار دهد و همواره خبرهای خوشی از این نشست ها منتشر می شود. 
برای نمونه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان در نشست با فعالان فرهنگی، اجتماعی و سازمان های مردم نهاد ملایر عنوان کرد که دولت به توان و ظرفیت سمن ها اعتقاد راسخ دارد و به طور قطع دولت به تنهایی قادر به انجام همه امور نیست و سازمان های مردم نهاد باید به کمک دولت بیایند؛ خبری خوشی که نشان از توجه ویژه مدیران ارشد استانی به ظرفیت این قشر دارد. 
به اعتقاد شاهرخی، سمن های فعال به عنوان نماینده نخبگان می توانند در پیشبرد اهداف دولت اثرگذار باشند و در این راستا توسعه کمی و کیفی سمن ها در دستور کار دولت است؛ نگاه راهبردی که مورد تایید کارشناسان حوزه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است و فعالان این حوزه سالها به دنبال تحقق این رویکرد بوده اند. 
به گزارش ایرنا، به طور حتم با توجه به کاردکردها و مزیت های یاد شده سازمان های مردم نهاد و نقش و جایگاه آنها به عنوان چشم و گوش دولت در رفع مشکلات، نمی توان از کنار این ظرفیت به راحتی عبور کرد؛ موضعی که دولت تدبیر و امید نیز با آگاهی به آن، از سارمان های مردم نهاد به عنوان یک فرصت برای پیشبرد برنامه های کشور استفاده کرد و تجلی این سیاست در راهبرد استاندار همدان و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی وی مشاهده می شود. 

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها