23. بهمن 1396 - 11:48   |   کد مطلب: 214629
قاچاق یکی از معضل های بزرگی است که همواره مسئولان ذیربط تلاش کرده اند با استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب نظارتی آن را در مبادی ورودی کالا به کشور به حداقل برسانند.

به گزارش بازی دراز، به گزارش ایرنا، در چند سال اخیر اخباری ازسوی دستگاه های انتظامی و اطلاعاتی در مورد کشف حجم بسیار بالایی از کالاهای قاچاق از مبادی گمرکی منتشر و این امر باعث شد تا گمرکی ها به استفاده از فناوری های نوین همچون دستگاه های ایکس ری کامیونی پیشرفته جهت کنترل کالاها روی آورند.
از مهمترین این اخبار می توان به کشف 210 کانتیتر کالای قاچاق، 52 کانتینر لوازم خانگی، 36 کانتینر لاستیک قاچاق و بزرگترین محموله دوربین مداربسته در گزارش های اخیر دستگاه های انتظامی و اطلاعاتی اشاره کرد. 
آخرین اخبار از کشف کالای قاچاق در گمرک شهید رجایی بندرعباس، کشف 16 کانتینر ضایعات استیل قاچاق صادراتی به ارزش 50 میلیارد ریال است که دوم بهمن ماه امسال ازسوی نیروی انتظامی اعلام شد. 
براساس اعلام نیروی انتظامی، قاچاقچیان قصد داشتند این ضایعات را به اسم سنگ گچ به یکی از کشورهای آسیای میانه صادر کنند. 
عوارض گمرکی صادرات سنگ گچ صفر درصد و عوارض گمرکی صادرات ضایعات استیل 80 درصد است که متخلفان اقتصادی قصد داشتند با این شگرد، حقوق دولت را پرداخت نکنند. 
این ها بخشی از کالاهای قاچاقی است که ماموران انتظامی موفق به کشف آن ها شده اند و به طور یقین مواردی نیز وجود داشته که به دلیل نبود زیرساخت های لازم کنترلی در گمرک، به مقصد رسیده و تاثیر سوء خود را بر بازار و اقتصاد ملی گذاشته است. 

** تاکید نیروی انتظامی بر نصب ایکس ری های کامیونی در گمرک ها
فرمانده انتظامی هرمزگان که در دوره فرماندهی وی، مطالبه نصب دستگاه‌ هایی همانند ایکس‌ ری ‌ها در بندر شهید رجایی وارد مرحله جدی‌ تر شد، تاکید ویژه به پایش‌ های بیشتر و همچنین کنترل و نظارت بیشتر در تردد کانتینرها دارد.
سردار عزیزالله ملکی در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اهمیت نصب ایکس ری های کامیونی به منظور مقابله با قاچاق کالا، بیان داشت: نصب این دستگاه ‌ها علاوه بر سرعت ‌دهی به رویه چرخش محموله‌ ها می‌ تواند شفافیت بسیار بالایی را نیز در این حوزه رقم بزند و بسیاری از هزینه ‌ها را کاهش دهد.
سردار ملکی تاکید کرد: با توجه به اهمیت درآمدهای گمرکی در بودجه و نقش آن در اقتصاد و همچنین نیاز به محدود سازی قاچاق، لازم است زیرساخت های لازم برای این امر فراهم شود که تامین و نصب دستگاه های کنترلی یکی از بایسته ها است.

** ایکس ری ها فناوری نوین در پایش محموله های کانتینری 
امروزه بهره‌گیری از فناوری ‌های نوین و سیستم‌ هایی همانند ایکس‌ ری ‌های کامیونی سبب رفع بسیاری از محدودیت‌ها و افزایش سرعت در پایش محموله‌ ها و کانتینرها در بنادر دنیا شده و نقش بسزایی در کاهش میزان قاچاق کالا دارد. 
حتما بارها شنیده و یا خوانده‌ایم که محموله ‌ای کانتینری در گلوگاهی و یا ایست‌ بازرسی به دلیل عدم تطابق کالای بارگیری شده با لیست اظهارنامه گمرکی توقیف شده که بسیاری از این گونه سوء استفاده ها از نظارت و کنترل سنتی که بسیار زمان بر و نیازمند تعداد زیاد نیروی انسانی است، نشأت می گیرد. 
اما زمانی که کنترل کالاها با فناوری های نوین همچون ایکس ری انجام شود، مالک کالا و سایر بخش‌های مربتط با بارگیری ، بررسی و ترخیص با توجه به اینکه خود را در مقابل سیستم پایشی دقیقی می بینند، از بدو ماجرا به خود جرات سوء استفاده را نمی‌ دهند.
ناظر گمرک های هرمزگان و مدیرکل گمرک شهید رجایی با اشاره به اقدام های گمرک ایران به منظور راه اندازی ایکس ری در تمام گمرک های کشور، گفت: در همین راستا نیز پیشرفته ترین ایکس ری کامیونی کشور در بندر شهید رجایی راه اندازی شده است.
علیرضا دشتانی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این دستگاه قادر است هر کانتینر را به طور کامل اسکن کرده و موجودی آن را به طور کامل نشان دهد که این امر ضریب کنترل گمرک را بالا برده و در عین حال موجب کشف هرگونه کالای غیرقانونی و غیرمجاز خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: سرعت اسکن این دستگاه بسیار بالاست به طوری که می‌توان با سرعت 30 کیلومتر در ساعت کانتینرها را کنترل کرد.

**راه اندازی پیشرفته ترین ایکس ری کامیونی کشور در بندر شهید رجایی 
براساس آمارهای اعلام شده از سوی گمرک ایران، روزانه به طور میانگین 2 هزار کانتینر به بندرشهید رجایی وارد می شود که بخشی از این کانتینرها واردات قطعی بوده و بخش دیگری به ترانزیت خارجی از طریق بندر شهید رجایی اختصاص دارد.
گرچه دولت های گذشته تلاش قابل توجهی برای کنترل دقیق کالاها در گمرکات داشته اند، اما سرانجام این دولت تدبیر و امید بود که اقدام به بهره برداری از پیشرفته ترین ایکس ری کامیونی کشور در بندر شهید رجایی کرد. 
عصر سه شنبه 17 بهمن ماه سال 96 و همزمان با ششمین روز از ایام الله دهه مبارک فجر، دولت تدبیر و امید در اقدامی عملی، پیشرفته ترین ایکس ری کامیونی کشور را در بندر شهید رجایی با حضور وزیر کشور راه اندازی کرد. 
وزیر کشور در حاشیه بهره برداری از این دستگاه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این دستگاه می تواند روزانه تا یک هزار و 500 کانتینر را بررسی و کنترل کند. 
عبدالرضا رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: امید می رود با تقویت و نصب دستگاه های ایکس ری بتوان ورود قاچاق کالا از طریق مبادی رسمی را به صورت کامل کنترل کرد. 
وی ادامه داد: هم اکنون قاچاق کالا از 20 میلیارد دلار به 11 و نیم میلیارد دلار در مرزهای رسمی و غیر رسمی کاهش یافته است. 
رحمانی فضلی افزود: برای تحقق این کاهش در سال های گذشته کارهای فراوانی انجام شده است ولی باز باید تلاش شود تا قاچاق کالا به رقم صفر برسد. 

** مقابله جدی با قاچاق کالا از مبادی رسمی با ایکس ری ها 
به جرات می توان گفت هر چه دستگاه‌ ها و فناوری‌ های کنترلی پیشرفته همچون ایکس ری ها کاربرد بیشتری در بنادر و گمرکات کشور پیدا کنند، با ورود کالاهای قاچاق کمتری از مبادی رسمی روبرو خواهیم بود که در نتیجه به توسعه و تقویت اقتصاد ملی که در این سالهای اخیر، شعار سال نیز بر همین محتوا قرار داشته، منجر خواهد شد. 
در استانی همانند هرمزگان، سال ‌هاست که بر خریداری و نصب دستگاه‌ های ایکس‌ ری کانیتنری در گلوگاه ‌ها و بنادر تاکید شده، اما مشخص نیست که چرا تاکنون استفاده از این دستگاه ها با توجه به نقش بسیار بالای آن ها در کاهش هزینه ها و مقابله جدی با قاچاق کالا مورد اقبال قرار نگرفته بودند. 
اگر فرض را بر این بگیریم که در چهار گوشه و ورودی‌ های اصلی و شریانی هرمزگان که گفته می‌شود روزانه حدود هفت هزار کامیون به آن وارد و یا خارج می‌شوند، این دستگاه ‌ها به کار گرفته شود، می‌ توان به خوبی بخش قابل توجهی از زنجیره سازمان یافته قاچاق را از کار انداخت و هزینه های افراد سودجو را در این بخش ارتقا داد تا اقبال به پدیده قاچاق در کشور کمتر شود. 
حال باید راه‌اندازی نخستین دستگاه ایکس ری نسل چهارم در بندر شهید رجایی را به فال نیک گرفت و امیدوار به گسترش و توسعه استفاده از این فناوری ها و تجهیزات جدید در دیگر بخش های تاثیرگذار در اقتصاد کشور باشیم که ارمغان آن کاهش قاچاق و تقویت اقتصاد ملی و تولید داخلی است. 
تصویربرداری X-Ray از نسل 4 به «Fast Scan» معروف است و قابلیت تجزیه و تحلیل را دارد و به دلیل اسکن در حین حرکت وسیله حمل، با سرعت 15 تا 40 کیلومتر باعث کاهش صف کامیون‌ ها و دقت در بازرسی از محموله ‌ها می شود. 
براساس اعلام مسئولان، در حال حاضر 15 دستگاه ایکس ری در کشور وجود دارد که برای پوشش و کنترل کامل، حدود 35 دستگاه ایکس ری دیگر مورد نیاز است. 
بندر شهید رجایی دروازه طلایی اقتصاد ایران است که 53 درصد صادرات و واردات، 70 درصد ترانزیت و تخلیه و بارگیری حدود 85 درصد کالاهای کانتینری در سطح کل بنادر کشور را پشتیبانی می کند. 
بندر شهید رجایی با 18 دستگاه گنتری کرین (جرثقیل غول پیکر جهت تخلیه و بارگیری کانتینری) و 40 پست اسکله، بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران است. 
بندر شهید رجایی در 23 کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است. 

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها