27. اسفند 1397 - 10:11   |   کد مطلب: 207989
بازی دراز 1404 : نقش برجسته آنوبانی نی قدیمی ترین نقش برجسته جهان است که قدمتی 4هزارو800ساله دارد و اثری ماندگار از اقوام زاگرس نشین است که درایام نوروز مهیای میزبانی از گردشگران نوروزی است .

به گزارش بازی دراز، یکی دیگر از آثار باستانی شهرستان سرپلذهاب بر دل کوه میانکل این شهرستان ،نقش برجسته آنوبانی نی است که یادگار آنوبانی نی پادشاه لولوبی ها از اقوام زاگرس نشین پیش از آریایی ها در 4 هزار و 800 سال پیش می باشد که نشان از غنای منطقه و در عین حال ناشناخته بودن آن دارد.

 یکی از این  آثار بر روی کوه سمت راست و در ضلع شمالی کوه، در زیر غاری کوچک واقع شده و اثر دیگر بر روی کوه سمت چپ و در ضلع جنوبی آن حک شده است.

شباهت بسیار زیاد این اثر با کتیبه بیستون می توان انسان را این نتیجه رساند که داریوش کتیبه بیستون را با الهام از این اثر تاریخی حکاکی کرده است.
 

اين نقش برجسته تصويری از آنوبانی نی‌، الهه "نی‌نی" و 9 اسير است. سطحی كه نقش بر آن حجاری شده به دو قسمت تقسيم شده در قسمت بالا و سمت چپ "آنوبانی نی" كه پای چپ خود را روی سينه اسيری نهاده ، قرار دارد. او در دست چپ كه روی سينه نهاده كمان و نيزه‌ای و در دست راست تبری دارد. نيم‌تنه شاه برهنه است و دامنی از كمر تا زانو او را می پوشاند. كمربندی با تزئين ويژه اين دامن را نگه ‌می‌دارد. آنوبانی نی كفش‌های بندی به پا دارد. در زير پای چپ او اسيری قرار دارد كه يك حلقه بينی و دست راست او را به هم گره زده است. شست چپ پای الهه نی‌نی از ميان اين حلقه رد شده‌ است.

الهه با پيراهنی طبقه‌طبقه كه شانه راست او را نمی ‌پوشاند در مقابل پادشاه ايستاده‌ و با دست راست حلقه‌ای را رو به شاه گرفته است. در دست چپ نيز نيزه‌ای فلزی دارد. اين نيزه از بينی دو اسير پشت سر او گذشته است. تمامی اسيران نقش آنانوبانی‌نی برهنه هستند و تنها يكی از آن‌ها كلاه بر سر دارد. آرايش موی اين اسير با بقيه اسيران متفاوت است.

 

در پايين نقش برجسته آنوبانی نی، نقش برجسته يکی از حاکمان اشکانی سوار بر اسب ديده می شود. شاه اشکانی با بدنی نيم رخ و صورتی تمام رخ حجاری شده است. وی کلاهی شرابه دار بر سر دارد و گوشه های بلند آن بر روی شانه هايش افتاده است. پيِراهن او کوتاه - تا بالای ران – و شلوارش گشاد است. سوار با دست راست افسار اسب را گرفته است. در جلوی او مردی از بزرگان به حالت ايستاده، در حال اهدای گل به شاه، حجاری شده است. در گوشه چپ اين نقش، کتيبه ای به خط پهلوی به اين مضمون نوشته شده است: " اين پيکر گودرزشاه بزرگ پسر گيو"

برای دیدن این نقوش باید کمی تلاش کنید. از میان شهر باید بگذرید و از خیابانهای تو در تو و بدون اسم سراغ "میان کل" و یا در اصطلاح محلی "ناو کل" را بگیرید. البته تنگه بین این دو کوه از همه جای شهر کوچک سرپلذهاب دیده می شود. رودخانه شهر نیز می تواند راهنمای خوبی باشد. برخلاف جهت رودخانه حرکت کنید تا به میان تنگه برسید.

 

برای دیدن نقوش سمت راست باید کمی بیشتر تلاش کنید. دو نقش (آنوبانی نی شناخته شده و نقش پادشاه اشکانی) در داخل حیاط یک مدرسه قرار دارد.

 

شهرستان سرپلذهاب با 90 هزارتن جمعیت درغرب استان کرمانشاه دارای 224 اثر تاریخی است که از ین تعداد 146 اثر ان به ثبت ملی رسیده است.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها