2. فروردين 1398 - 8:00   |   کد مطلب: 207988
بازی دراز 1404 : دکان داوود نام یکی از گوردخمه‌های تاریخی و اعجاب‌انگیز در شهرستان سرپلذهاب است که یادگاری از دوره هخامنشیان بوده وتصویری درزمان سلوکیان بردیواره دخمه حجاری شده است .

به گزارش بازی دراز، 

 گوردخمه دکان داود در سه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سرپلذهاب، در ابتدای جاده روستای انزل و در فاصله حدود 100 متری از جاده اصلی کرمانشاه به سرپلذهاب واقع شده که در میان اهالی محل به «کل داوود» نیز شهرت دارد.

این مقبره دارای ایوانی در جلو می‌باشد که طول آن در جلو 9.60 متر و در قسمت عقب 7.32 متر و عرض آن نیز 1.95 متر با ارتفاعی 2.60 متر می باشد.

 

اطراف ایوان این گوردخمه به وسیله قاب هایی تزئین شده است و در دو طرف ورودی مقبره بقایای دو ستون دیده می‌شود که بدنه ستون‌ها به مرور زمان از بین رفته و تنها پایه‌ها و سرستون‌ها باقی مانده است که پایه ستون‌ها مربع شکل هستند.

 

در دیوار عقبی این ایوان، ورودی به عرض یک متر و ارتفاع 1.5 متر وجود دارد که به اتاقی به طول 2.83 متر، عرض 2.31 متر و ارتفاع 2.18 متر منتهی می‌شود.

 

در بدنه دیوارهای این اتاق پنج طاقچه جهت قرار دادن نذورات کنده شده و همچنین در نیمه سمت چپ کف اتاق، قبری بیضی شکل به عمق 70 سانتیمتر وجود دارد.

 

 سقف این اتاق نیز دارای تاقی هلالی است، ولی سقف ایوان جلو اتاق مسطح می‌باشد.

 

در فاصله هشت متری زیر این گوردخمه، قاب مستطیل شکلی بر روی یک قاب قدیمی تر تراشیده شده است. در داخل قاب جدید شخصیتی به حالت تمام قد با صورتی نیم رخ حجاری شده که این شخص لباس بلندی برتن و کلاه لبه داری بر سر گذاشته که قسمت پشت گردن و گوش های او را پوشانده است.

 

همچنین در یک دست او برسمی دیده می‌شود و دست دیگر را به حالت نیایش به طرف بالا نگه داشته است.

 

زمانی تصور می‌شد که این گوردخمه و نقش برجسته حجاری شده در زیر آن ، متعلق به دوره مادها باشد، ولی در پژوهشهای اخیر مشخص گردید این گوردخمه متعلق به دوره هخامنشی است و احتمالاً نقش برجسته حجاری شده در زیر آن نیز مربوط به دوره سلوکی باشد.

وجود این گوردخمه تاریخی و منحصر به فرد در شهرستان سرپلذهاب در کنار دیگر آثار تاریخی این شهرستان همچون کتیبه بی نظیر آنوبانی‌نی، سرپل‌ذهاب را به یکی از مناطق قابل توجه در حوزه گردشگری تبدیل کرده است.

 

شهرستان سرپلذهاب با 90 هزارتن جمعیت درغرب استان کرمانشاه دارای 224 اثر تاریخی است که از این تعداد 146 اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

 

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها