1. فروردين 1398 - 7:11   |   کد مطلب: 207985
بازی دراز 1404 : زیج منیژه یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان سرپلذهاب است که قدمت آن به دوره ساسانی می رسد و همواره خیل عظیمی از بازدیدکنندگان و گردشگران را در فصول مختلف سال به ویژه در تعطیلات نوروز به خود اختصاص می دهد.

به گزارش بازی دراز، بنای تاریخی زیج منیژه را باید در داخل بافت روستای پاطاق از توابع سرپلذهاب یافت  در قسمت پایین دست طاق گرا و کوه عظیم پاطاق، در نزدیک کل داود که محلی ها به آن گور دخمه می گویند ، بنای تاریخی زیج منیژه قرار دارد .

این بنا با پلان مستطیل شكل و جهت شرقی - غربی است که از لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است.
معماری بنا، به خصوص شكل درگاه‌ها و قوس‌ها و همچنین نحوه پوشش سقف فضاها نشان می‌دهد که زیج منیژه احتمالا در اواخر دوره ساسانی ساخته شده است زیج منیژه در روزگار آبادانی قلعه ای مربعی شکل بوده است که هر ضلع آن در ابعاد 70 در 50 متر مربع طراحی شده و در میانه این قلعه، ساختمان مربع شکل دیگری که احتمالاً ارگ قلعه بوده به ابعاد 48 در 48 متر ساخته شده است.

در گذشته هر ضلع قلعه ، 30 حجره داشته و حجره ها دارای طاق هایی گهواره ای شکل بوده اند . حال از این حجره های محکم و باشکوه، تنها یکی دو حجره نسبتا سالم باقی مانده است.

دروازه قلعه در ضلع غربى قرار داشته و در ضلع شرقى، هنوز هم بقایاى جریان آب دیده می شود كه انتهاى آن مشخص نیست.

در هر زاویه قلعه، یك برج و در بین دو برجى كه روى هر ضلع قلعه قرار دارد دو برج نسبتا كوچكتر ساخته شده است.

 

شهرستان سرپلذهاب با 90 هزارتن جمعیت درغرب استان کرمانشاه دارای 224 اثر تاریخی می باشد که از این تعداد 146 اثر آن به ثبت ملی رسیده است و همه ساله طبیعت بکر این منطقه میزبان میهمانان نوروزی و گردشگران بسیاری می باشد.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها