پربازدیدترین ها

کد خبر: 223689 ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵

گزارش:

خبر خوشی در راه است /تامین زمین لازم برای ساخت مسکن مستاجرین واحد‌های تخریبی شهرستان / مستاجرینی که کانکس خود را جمع آوری کنند در اولویت هستند

بازی دراز1404:مستاجرین واحدهای تخریبی ناشی از زلزله آبان ماه سال 96 سرپل ذهاب که کانکس خود را جمع آوری کرده و خانه اجاره کنند در اولویت واگذاری زمین خواهند بود.

خبر خوشی در راه است /تامین زمین لازم برای ساخت مسکن مستاجرین واحد‌های تخریبی شهرستان / مستاجرینی که کانکس خود را جمع آوری کنند در اولویت هستند

به گزارش بازی دراز، زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است.این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیش از 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.

بحث واگذاری زمین برای مستاجربن زلزله زده واحدهای تخریبی، وعده بصورت شفاهی وبرای اولین بار در طول تاریخ کشور در سرپلذهاب بود که توسط دولت مطرح شد ولی سقف مراجعه کنندگان به حدی زیاد بود که کار را با مشکل مواجه کرد.

بحث یافتن ۸هکتار زمین برای این قشر و بحث نحوه واگذاری و طریق ساخت وساز درآن ، بحثهای کارشناسی آماده شدن نزدیک به ۴ هزار واحدمسکونی نوساز درکنار رشد طبقاتی بیش از یک درصدی شهر پس از زلزله و بحث ساکن شدن مردم درآن وخالی نماندن این واحدها و بحث نحوه راستی آزمایی برای یافتن مستاجرین واقعی همه وهمه سد برابر این وعده شفاهی بود که بعداز گذشت دوسال به نتیجه رسیده است.

در ادامه باید اشاره کرد که تعلل درساماندهی وضعیت اسکان مستاجرین و اسکان درکانکس و چادر پس از گذشت 2 سال و 65 روز از زلزله و وعده وعیدهای بی نتیجه مسئولین درتصمیم دراختیار گذاشتن زمین برای ساخت واحد مسکونی، بلاتکلیفی حدود 4هزارمستاجر سرپل ذهابی و آثار مخرب روحی و روانی و آسیب اجتماعی ناشی ازاسکان در فضاهای عمومی و پارک ها و خیابان ها از جمله عواملی دیگری است که مسئولین را از خواب غفلت بیدار کرده و به فکر چاره ای افتاده اند و باید دید که عملکرد دولتی ها در این زمینه چگونه بوده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری سرپل ذهاب درگفتگو با خبرنگار ما گفت: با نظر مساعد استاندار کرمانشاه به مستاجران خانه های تخریبی در محلی واقع در حومه شهر زمین رایگان و تسهیلات بانکی 40میلیون تومانی ساخت مسکن داده می شود ولی این افراد بایستی خودشان نیز آورده ای برای تکمیل واحد مسکونی داشته باشند.

برزوصیادی افزود : با توجه به اینکه در قانون تسریع در بازسازی مناطق زلزله زده بند و یا ماده ای برای تهیه زمین و یا وام بانکی ساخت مسکن مستاجرین وجود ندارد؛  با تشریک مساعی و برنامه ریزی مسئولان ارشد استان کرمانشاه  و فرماندار سرپل ذهاب و مدیران ادارات شهرستان زمینی در خارج شهر برای مستاجران واحدهای تخریبی چه مستاجرانی که اکنون در کانکس سکونت دارند و چه مستاجران تخریبی که کانکس خود را جمع آوری نموده و خانه اجاره نموده اند تهیه شده است .

وی ادامه داد : این زمین در مراحل تهیه طرح و آماده سازی و تفکیک و قطعه بندی بوده و تمامی مستاجران واحدهای تخریبی شهر سرپل ذهاب از مزیت این طرح برخوردار می شوند و هیچ نیازی به ثبت نام مجدد و یا مراجعه  به ادارات شهرستان نمی باشد.

صیادی اذعان کرد: مستاجرانی که قصد انتقال کانکس خود به خارج از شهر و اسکان در آنرا دارند با مراجعه به بنیاد مسکن شهرستان سرپل ذهاب نسبت به تکمیل فرم و ثبت نام اقدام و مقدمات انتقال کانکس خود را فراهم نمایند.

وی گفت:با توجه به اینکه آماده سازی زمین و فراهم نمودن زیرساخت و احداث خانه های مستاجرین زمانبر بوده لذابه منظور ارائه خدمات بهتر شهری و حفظ کرامت شهروندان شهرستان سرپل ذهاب لازم است مستاجرین که در کانکس سکونت دارند با ستاد جمع اوری کانکس همکاری نموده و کانکس های خود را به محلی خارج از شهر که دارای زیرساخت مناسب ،آب ،برق و خدمات عمومی می باشد انتقال دهند.