پربازدیدترین ها

کد خبر: 222981 ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸

گزارش:

محرومیت روستاهای فاصله سه کیلومتری شهرسرپل ذهاب از نعمت گاز/پروژه گازرسانی به روستاها نیمه کاره رها شده است

بازی دراز1404: این روزهای سرد پاییزی عدم برخورداری مردم روستاهای فاصله سه کیلومتری درشهرستان سرپل ذهاب از نعمت گاز، موجب ناراحتی و دغدغه روستانشینان شده است.

محرومیت روستاهای فاصله سه کیلومتری شهرسرپل ذهاب از نعمت گاز/پروژه گازرسانی به روستاها نیمه کاره رها شده است

به گزارش بازی دراز، بیش از 5 سال است که پروژه خط انتقال گازبه روستاهای آینه ،پنجستون،برزلک و میان کبود در بخش مرکزی سرپل ذهاب نیمه کاره رها شده و به موجب دلایل مختلف اعم از تعرض به اراضی کشاورزی،عدم همکاری و مشارکت مردم و فسق قرارداد با پیمانکارمربوطه متاسفانه این روند متوقف شده است.

روستانشینان در گفتگو با خبرنگارما می گویند: خط انتقال گاز تا دو کیلومتری روستاها به کار گذاشته شده است اما متاسفانه 5 سال ازتوقف این عملیات اجرایی می گذرد و هنوز مسئولین و پیمانکارمربوطه برای تسریع این روند هیچ اقدامی نکردند.

عده ای اظهارداشتند: پس از گذشت چهل سال از انقلاب چرا باید این روستاها که در حد فاصل نزدیک شهرهستند از این امکانات برخوردار نباشند، مسئولین استانی و شهرستانی باید نسبت به رفاه حال مردم تلاش کنند و بی تفاوت نسبت به فراهم کردن امکانات اولیه برای مردم نباشند و دغدغه کار مردم داشته باشند.

عده ای با ابراز ناراحتی بیان داشتند: هنوز از کپسول های گاز مایع برای پخت و پز و حمام و استفاده های روزمره استفاده می کنند و حتی پیدا کردن کپسول و جابجایی دردسرهای خاص خودش برای مشتریان دارد که علاوه بر هزینه های ایاب و ذهاب از لحاظ اقتصادی هم بصرفه نیست.

ساکنین برخی از روستاها عدم پرداخت خسارات تعرض به اراضی کشاورزی از سوی شرکت گاز روستایی عنوان کردند و گفتند: پیمانکاربه تعهدات خود عمل نکرده و باعث خسارات زیادی شده است که بی تفاوت نسبت به این موضوع قرارداد فی مابین با شرکت گاز فسق شده است و این موضوع بلاتکلیف مانده است. 

خبرنگار پایگاه خبری بازی دراز درادامه از سوی مسئولین مربوطه مطالبات مردم روستاهای مذکور پیگیری کرده و مسئولین اینگونه پاسخگو بودند:

محمد شریفی بخشدار مرکزی شهرستان سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: گازرسانی به روستاهای بخش مرکزی در نزدیکترین فاصله به شهرسرپل ذهاب نیازمند عزم جهادی است که با مشارکت مردم و مسئولین تحقق می یابد.

وی افزود: بخش مرکزی شهرستان سرپل ذهاب دارای 204روستا با جمعیت بیش از 28هزار نفر است که تاکنون حدود 20 روستا از نعمت گاز برخوردار شدند.
 

بخشدار بخش مرکزی سرپل ذهاب تصریح کرد: به تعویق افتادن ادامه عملیات گازرسانی به روستاهای آینه، پنجستون،برزلک و میان کبود عدم همکاری مالکین اراضی کشاورزی با اداره گاز بوده که علارغم برگزاری جلسات و واسطه گری با مالکان اراضی در طول خط گازرسانی ،متاسفانه ادامه اجرای این طرح متوقف شده است.

وی به تقویت مشارکت اجتماعی تاکید کرد و گفت: انجام کارهای جمعی و مشارکت اجتماعی از ضروریات توسعه بوده که موجب آبادانی و رونق منطقه خواهد شد بنابراین مشارکت مردم در طرح های خدمات رسانی ازاهمیت بالایی برخوردار است که باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

مسئولین شرکت گاز روستایی شهرستان سرپل ذهاب در ادامه با ما گفت: اداره گازنسبت به پرداخت خسارات وارده به اراضی کشاورزان در معرض خط انتقال گاز آماده همکاری است و در صورت تعرض به زمین های کشاورزی و باغات خسارات پرداخت می کند.

در ادامه اظهار داشتند: عدم همکاری برخی از مالکان اراضی موجب شده است روند گازرسانی به طول 2کیلومتر متوقف گردد که در این رابطه تلاش های بسیاری برای توجیه و کسب رضایت مالکان صورت گرفته اما تاکنون به نتایج خوشایندی ختم نشده است وطول مدت قرارداد موجب شده است با پیمانکار مربوطه فسق قرارداد صورت گیرد.

امام جمعه شهرستان سرپل ذهاب حجت الاسلام جواد فاطمی نسب نیز با توجه به دغدغه های مردم این روستاها در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته به مشکلات برخی از روستائیان اشاره کرد وگفت : امروز برخی از روستاهای شهرستان در خصوص بحث گازرسانی به روستاها دارای مشکلاتی هستند که لازم است مسئولین محترم استانی و شهرستانی در این زمینه برای رفع مشکلات مردم روستایی اهتمام بیشتری نمایند.

وی ادامه داد :  روستای آیینه از جمله روستاهایی است که پنج سال از شروع عملیات گازرسانی به آن می‌گذرد اما همچنان مردم از نعمت گاز محروم هستند لذا انتظار می رود که مسئولین مربوطه در خصوص تسریع در تکمیل این پروژه وسایر پروژه های گازرسانی روستایی اقدامات لازم را انجام دهند.