14. آبان 1398 - 10:26   |   کد مطلب: 222637
بازی دراز1404: سنگ اندازی بانکها برسرراه پرداخت تسهیلات تکمیلی ساخت واحدهای نیمه تمام در مناطق زلزله زده ادامه دارد و مشکلات عدیده ای چراغ کم سو امیدواری در دل مردم زلزله زده را به خاموشی کشانده است.

به گزارش بازی دراز، پرداخت تسهیلات تکمیلی 120 میلیون ریالی برای تکمیل واحدهای نیمه تمام مسکونی احداثی موجی از امیدواری را دردل مردم زلزله زده شهرستان سرپلذهاب بوجود آورد ولی دیری نپایید که این چراغ کم سو به خاموشی گرایید واین موج امیدواری در دل مردم از بین رفت.

سنگ اندازی مکرر وپی درپی بانکهای عامل شهرستان برسر راه پرداخت این تسهیلات به مردم زلزله زده باعث شده که بعداز گذشت یکماه از ابلاغ این مصوبه از سوی ستاد بازسازی مردم نتوانند از این تسهیلات بهره مند شوند .

درابتدای ابلاغ این مصوبه مشکلاتی همچون ضامن و وثیقه و یا معرفی افرادی که تسهیلات را ازبانکی دیگر گرفته بودند به بانکی دیگر بعنوان مشکلات از سوی بانکها بر سر راه مردم معرفی شده به بانکهای عامل  عنوان گردید که با تلاش مسئولین مختلف استانی و شهرستانی این مشکلات به نحو ممکن مرتفع گردید ولی بعد از پشت سر گذاشتن این موانع ، مانع بزرگ دیگری به نام بدهکاری تسهیلات معیشتی جلوی راه زلزله زدگان معرفی شده به بانکها قرارگرفت.

با وجود اینکه تسهیلات معیشتی دریافتی توسط مردم نیز برای ساخت و ساز واحدهای مسکونی هزینه شده است اما تلاشهای استاندار برای گنجاندن این وام در قالب تسهیلات بازسازی بی فایده بود و بانکها زیر بار این درخواست استاندار نرفتند و عنوان داشتند که اقساط معوق تسهیلات معیشتی باید توسط زلزله زدگان دراین شرایط سخت اقتصادی پرداخت شود .
در ادامه خبرنگار ما به سراغ فرماندارشهرستان سرپل ذهاب رفته و از آخرین تصمیمات اتخاذ شده در راستای همواره نمودن راه مشکلات و مطالبات مردم مطلع شد.

محبت جمالی نیا درگفتگو با خبرنگار ما با اشاره به رفع موانع پرداخت تسهیلات تکمیلی ساخت به زلزله زدگان در سرپل ذهاب گفت: ۸۰درصد از موانع و مشکلات پیش روی پرداخت تسهیلات تکمیلی ساخت رفع شده است.

وی با بیان اینکه پیگیریهای استانی مابقی مشکلات را مرتفع می کند،گفت: بیش از یک سوم ظرفیت شهرستان به بانکهای عامل معرفی شده است.
جمالی نیا گفت: بیش از یک سوم معرفی شدگان به بانک توانسته اند تسهیلات تکمیلی ۱۲ میلیون تومانی را دریافت کنند.

وی عنوات کرد: بنیاد مسکن و بانکهای عامل تمام توان خودرا به کار گرفته اند تا طبق تقویم زمانبندی تسهیلات تکمیلی را به واجدین شرایط پرداخت کنند.

خبرنگارما درادامه طی مصاحبه ای با مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه پیگیر مطالبات مردم سرپل ذهاب شد:

جلیل بالایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: پیرو تصمیماتی که در استان کرمانشاه پیرامون پرداخت وام 12 میلیون تومانی قرض الحسنه به واحدهای احداثی تکمیل نشده زلزله زدگان اتخاذ شده است به منظور تسریع در روند پرداخت این تسهیلات و در دسترس بودن بانک اطلاعات مالکان احداثی در بنیاد مسکن این روند به بنیاد مسکن سپرده شده است .

وی افزود: فهرست 9هزار نفر از تسهیلات در قالب یک برنامه 12 روزه توسط بنیاد مسکن تنظیم و به بانک های عامل ارسال خواهد شد و بانک های عامل متناسب با ظرفیت روزانه از طریق بنیاد مسکن شهرستان سرپل ذهاب افراد به بانک های عامل معرفی و موفق به اخذ تسهیلات می شوند.

وی تصریح کرد: نگرانی که شهروندان سرپل ذهابی دارند این است که تسهیلات معیشتی که بعد از زلزله معوق شده است باید بازپرداخت کنند ، در این راستا  قرار براین شد تعداد اقساط معوق ازاصل تسهیلات کم کنند و مابقی به آنها پرداخت کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت: ضمانت تسهیلات 12میلیونی برای واحدهای احداثی بصورت زنجیره ای است و افراد می توانند با معرفی یک ضامن تسهیلات دریافت کنند.

وی اظهار داشت: امیدواریم با همکاری بانک ها و همت بنیاد مسکن بتوانیم حداکثر تا پایان همین ماه این 152میلیارد و 700میلیون تومان به 12هزار و 260نفر از واجدین شرایط  پرداخت کنیم .

بالایی در پایان گفت: امهال تسهیلات به موجب قانون مصوب مجلس است به دلیل اینکه بار مالی دارد نیازمند لایحه است ،بایستی منتظر تصمیم مجلس باشیم که البته نیازمند این است که دولت این لایحه را به مجلس ببرد و مجلس تصمیم گیری کند . از طرف استاندارکرمانشاه هم این مطالبات مردمی مطرح و مذاکره صورت گرفته است اما تاکنون تصمیم پیرامون با این موافقت نشده است و باید منتظر تصمیم صحن علنی مجلس باشیم.

تصاویر تکمیلی: 
لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها