پربازدیدترین ها

کد خبر: 222414 ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵

گزارش:

نمایش خدمت گزاری مردم سرپلذهاب در موکب داری اربعین حسینی

بازی دراز 1404 : شهرستان سرپل ذهاب اکنون به کانون توجه و دروازه عتبات عالیات مبدل شده و حجم زیادی از زائران از اقصی نقاط کشور خود را به این شهرستان مرزی رسانده اند تا با شور و عشق راهی زیارت یار شوند و در این بین مردم مهربان این دیار با تمام وجود به میزبانی آنان می پردازند.

نمایش خدمت گزاری مردم سرپلذهاب در موکب داری اربعین حسینی

به گزارش بازی دراز، این روزها در آستانه اربعین حسینی درموکب های برپا شده شهرستان سرپل ذهاب برای ارائه خدمات به زائرین عتبات عالیات تکاپوی خاصی حاکم است ،از کوچک و بزرگ از پیر و جوان از زن و مرد شبانه روزی در خدمت زواراباعبدالله الحسین(ع) هستند تا زائرینی که ازسرپل ذهاب برای رسیدن به پایانه مرزی خسروی می روند با رضایت خاطر و بدون دغدغه به مقصد برسند .

پهن کردن سفره های اطعام ،برپایی نمایشگاه های فرهنگی هنری، پخت غذا، نان و کلوچه های محلی از دیگر اقدامات مردم مهمان نواز و متدین شهرستان سرپل ذهاب است که درموکب های مستقر شده مسیرتردد زائرین انجام می شود.

موکب‌هایی که ده‌ها خادم با ارادت و خلوص از چند روزمانده به اربعین تا چند روز بعد از آن خادم زائران هستند ، برایشان فرقی نمی‌کند پای دیگ باشند یا ظرف‌ها را بشویند، غذا بسته‌بندی کنند یا چای تازه دم برای زائر حسین(ع) آماده کنند.

جوانان سرپل ذهابی در کنار جاده با شوق و امید خدمتگزاری خودروهای پلاک غیربومی را به سمت موکب ها برای پذیرایی هدایت می کنند. در تلاش هستند به هر طریقی یاری گر زوار باشند و آنان را برای رسیدن به مقصود و زیارت حضرت عشق کمک کنند.

درموکب های برپا شده امکانات استراحتگاه،سرویس بهداشتی،توزیع بروشورهای راهنمایی راه برای زائرین،شارژموبایل و شرایط صرف نهار ،شام و صبحانه فراهم است و اکیپ نیروهای ازهلال احمر،نیروی انتظامی ،فوریت های پزشکی درهرموکب مستقرو در خدمت زواراربعین حسینی هستند.

مردم مومن و ولایتمدارسرپل ذهاب در کنارموکب ها از زائرین برای استحمام و خواب، عاجزانه خواهش می کنند که یک شب در منزل خود مهمان آنان باشند و این رسم ادب دربین مردم کوچک و بزرگ نمی شناسد از روستاها به شهر آمده اند و برای میزبانی از زائرین داشته های خود را در خدمت زوار می گذارند. 

در میان این موکب‌ها کسانی هستند که عاشقانه و خالصانه به زائران حسین(ع) خدمت‌رسانی می‌کنند و افتخارشان نوکری اهل بیت(ع) و مریدان این بزرگان است. هرکسی درحد توان خود برای خدمت گزاری به زائرین اباعبدالله الحسین(ع) قدمی هرچند کوچک با خلوص نیت می گذارد. علاوه بر مواکب مردم در مسیرها نذورات خود را آورده اند و در حال خدمت رسانی هستند. 

به طور حتم صاحب تمام موکب‌ها امام حسین(ع) است و بزرگترین برکت این موکب‌ها هم برقراری ارتباط خالصانه و دوستانه با مردم نقاط مختلف و زائران از سراسر کشور است و در این راستا مردم شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب به نحوی برای جبران کمک های مردمی در زمان زلزله به پای کارآمده اند و در خدمت زائرین هستند .

موکب دارها از حس و حال خود و خدمت به زوارمی گویند ، خدمت به زوار آرزوی دیرینه است که پس از سالها انتظارمیزبانی سرپل ذهاب برای زائرین عتبات عالیات به تحقق پیوسته است برخی دیگر معتقدند خدمت به زائرین امام حسین(ع) کمتر از زیارت نیست و با جان و دل پای کارهستند و مال خود را فدای راه اهل بیت(ع) می کنند.

در ادامه خبرنگار پایگاه خبری بازی دراز به سراغ دبیراربعین ستادبازسازی عتبات عالیات شهرستان سرپل ذهاب رفته تا ازآخرین وضعیت مواکب برپا شده در مسیر تردد زائرین در سرپل ذهاب مطلع گردد.

کرمی درگفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: از 15مهرماه جاری درمسیر تردد زائرین عتبات عالیات از سرپل ذهاب به پایانه مرزی خسروی ۵ موکب با امکانات اسکان و پذیرایی برپا شده است و خادمین اباعبدالحسین(ع) با خلوص نیت شبانه روز درخدمت زوار اربعین حسینی هستند و اکنون بصورت خودجوش در حال برپایی موکب برای خدمت به زائرین درحال برگشت هستند.

وی افزود: در هر موکب مستقر شده علاوه برپخت و توزیع روزانه بالغ بر ۲ هزارپرس غذای گرم در هر وعده دربین زائرین، پذیرایی میوه ، آب جوش، چای ، کلوچه و آش های محلی در وعده های صبحانه و میان وعده انجام می شود. 

وی در ادامه از حضورحجم عظیمی از زائرین در مواکب برپا شده در سرپل ذهاب خبرداد و تصریح کرد: خادمان مواکب با افتخار و بدون هیچ چشم‌داشتی با شورو  شعف فراوان به زائران خدمت می‌کنند؛ به ویژه خانم‌ها برای خدمت در این موکب از دورترین نقطه شهر و حتی از روستا به اینجا می‌آیند و با شوق خدمت در آشپزخانه و آماده‌سازی غذا برای زائرین فعالیت می‌کنند.

کرمی در پایان توزیع بسته های فرهنگی و کتاب به مناسبت اربعین حسینی در قرارگاه فرهنگی اربعین توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سرپل ذهاب، برپایی ایستگاه فرهنگی و سلامت جمعیت هلال احمر شهرستان سرپلذهاب با محوریت پیام "همنوا با کاروان نینوا"، برپایی غرفه صنایع دستی صنعتگران جنب موکب های ورودی شهر توسط اداره میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی شهرستان سرپل ذهاب از اقدامات انجام شده درمواکب برپا شده در شهرستان سرپل ذهاب عنوان کرد.