7. شهريور 1398 - 12:24   |   کد مطلب: 221748
بازی دراز1404: حال و هوای شهرستان سرپلذهاب به ماه محرم دیدنی است برخی باسیاه پوش کردن مساجد و کوچه ها و برخی دیگر باخرید وسائل مخصوص عزاداری برای اقامه عزای سالارشهیدان مهیا می شوند۰

به گزارش بازی دراز، محرم در واقع بازسازی و یادآوری واقعه خونین کربلاست و پرشورترین سوگواری‌های این ایام از یکم تا یازدهم محرم و اربعین امام حسین(ع) و یارانش است که نشانه علاقه و ارادات و اشتیاق مردم این خطه به سرور و سالار شهیدان است.

مراسم سوگواری ماه محرم درسرپلذهاب همچون سایرنقاط کشوربا آداب و مراسم خاصی همراه است و عاشقان خاندان عصمت و طهارت از اولین شب محرم با حضوردرهیئت ها در نقاط مختلف شهرستان پای منبرها، سخنرانی ها و برپایی مجالس سوگواری و عزاداری حضوری چشمگیر دارند.

حس و حال محرم و عزای حسین.ع. در کوچه پس کوچه های این شهرپیچیده و هیئت های‌عزاداری از کوچک و بزرگ در تکاپوی آماده کردن تکایا و حسینیه های خود هستند.

علم های عزای حسین بر بام خانه ها و مساجد و مغازه ها برافراشته شده و همه به وسق توان خود از مال و دارایی و ارادت خود مایه گذاشته تا عزای حسین.ع. تا هرچه منظم تر و باارزش تر برگزار شود.

طبق یک سنت دیرینه هیئتهای عزاداری در روز نهم ماه محرم مصادف با شهادت حضرت ابوالفضل العباس در سطح شهرستان با حرکت دستجات سینه‌زنی ارادت خود را نسبت به خاندان اهل بیت و ساقی کربلا نشان می دهند.

همچنین در روز دهم عاشورا که اوج حرکت دستجات عزاداری در سرپلذهاب  است شکوه و جلوه بسیار دیدنی از عشق و علاقه مردم این خطه با ساحت مقدس ائمه اطهار و اهل بیت است و عزاداران حسینی در جوار احمد ابن اسحاق  با برپایی مراسم عزاداری و اقامه نماز ظهر عاشورا جلوه خاصی می‌بخشند.

حسینیه‌ها و تکایا در ماه  محرم با پهن کردن سفره نهار و اطعام از عزاداران و سینه زنان حسینی پذیرایی می‌کنند و بسیاری از مردم نیز سعی می‌کنند با خوردن لقمه‌ای از سفره متبرک امام حسین (ع) خود تا سال آینده بیمه آن حضرت کنند و نیزدر این ایام در نقاط مختلف شهر و روستا، با برپایی ایستگاه‌های صلواتی نذری‌های خود را توزیع می‌کنند.

تصاویر تکمیلی: 
لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها