پربازدیدترین ها

کد خبر: 220999 ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰

گزارش ؛

کمبود فشار و قطعی های مکرر سنگی برسرراه آب روستایی سرپلذهاب / ماموریت نصب کنتور راهی برای کاهش مصرف 6 برابری مشترکین روستایی

بازی دراز 1404 : مشکلات کمبود فشار وقطعی های مکرر آب در روستاهای سرپلذهاب باعث اعتراض ونارضایتی مردم شده است که فرماندار شهرستان جهت رفع این مشکل آبفار سرپلذهاب را مامور نصب کتور برای مشترکین روستایی چهارروستای فاقد کنتور کرده است.

کمبود فشار و قطعی های مکرر سنگی برسرراه آب روستایی سرپلذهاب / ماموریت نصب کنتور راهی برای کاهش مصرف 6 برابری مشترکین روستایی

به گزارش بازی دراز، آب یک نعمت خدادادی است که حیات جانداران و جانواران به آن بستگی دارد و جمله معروف آب مایع حیات است به وضوح قابل مشاهده می باشد.

شهرستان سرپلذهاب یکی از شهرهای گرمسیری استان کرمانشاه است که مصرف آب در آن به دلیل گرمای بیش از حد خصوصا در فصل بهار وتابستان به بالترین حد نصاب خود میرسد.

میزان بارشهای شهرستان در سنوات گذشته بین 350 تا 45 میلی متر بوده است ولی امسال همچون سایر نقاط کشور برای سرپلذهاب نیز سالی پرخیروبرکت و پربارشی بود و توانست با ثبت بارش بیش از 850 میلی متر بوده  نسبت به سال آبی گذشته بیش از 83 درصد رشد داشته است.

همه ما خوب میدانیم که این بارشها برای شهرستان همیشگی نیست وبعد از چند سال کم بارش متوالی یک سال پربارش راتجربه کرد و لذا باید درمصرف آب صرفه جویی کرده و از این نعمت خدادادی به درستی استفاده کنیم.

کمبود فشار آب و قطعی های مکرر یکی از مشکلاتی است که در روستاهای شهرستان باعث نارضایتی مردم از این وضعیت خصوصا در فصل گرم سال شده است و مشکلاتی را برای آنها بوجود آورده است .

رستمی یکی ازاهالی روستاهای بخش مرکزی شهرستان است که به خبرنگار ما می گوید : در طول روز بارها آب لوله کشی روستا قطع می شود ودرساعاتی هم که وصل می شود فشار آن بسیار کم می باشد.

کم فشار بودن آب دلایل بسیاری می تواند داشته باشد ولی یکی از مهمترین دلایل آن استفاده نامناسب مشترکین پایین دست از آب لوله کشی است. مصرف بی رویه آب توسط برخی از اشخاص باعث کم فشار شدن آب می شود و این فشار کم واحدهای دورتر از منبع اصلی را از فشار مناسب آب لوله کشی محروم می کند.

محمدی ساکن روستای آباریک است که نسبت به قطعی های مکرر آب گلایه دارد.

وی با خبرنگار ما همسخن می شود و می گوید : کولرهای استفاده شده اکثر اهالی روستا آبی است و در این فصل سال که گرما بیداد می کند باید کولرها روشن باشد تا فضای واحد مسکونی را خنک کند ولی بااین وضعیت فشار آب و قطعی های مکرر این امر مسجل نمی شود.

محمدی ادامه می دهد: در ماه رمضان مشکلات بسیاری داشتیم و کسانی که روزه دار بودند در این وضعیت بی آبی دراین گرمای طاقت فرسا سختیهای بسیاری را تحمل می کردند.

سیستم لوله کشی قدیمی و فرسوده ، عدم وجود پمپهای فشار قوی و عدم وجود منبع آب بزرگ در روستا می تواند از دلایل دیگر کم فشار بودن آب باشد.

خبرنگار ما درادامه به سراغ رئیس آبفار شهرستان رفته وبا ایشان هم کلام می شود. مهندس محسن حسینی به خبرنگار ما گفت : مصرف آب در روستاهای شهرستان سرپلذهاب بسیار بالاست وهمین امر موجب کم فشار شدن آب و قطعی های مکرر شده است.

وی افزود : شهرستان دارای 11هزار و 500 مشترک آب روستایی می باشد که در دوبخش مرکزی و قلعه شاهین زندگی می کنند واز خدمات این اداره بهره مند می شوند.

رئیس آبفار شهرستان اذعان کرد : میانگین مصرف استاندارد آب برای یک خانوار در طول یک دوره دوماهه باید 32 متر مکعب یعنی بین 500 تا 650 لیتر آب باشد که این رقم در شهرستان سرپلذهاب بیش از 6 برابر می باشد.

مصرف بی رویه آب و استفاده از آب لوله کشی برای مصارف ساختمانی در روستاهای زلزله زده باعث 6 برابر شدن مصرف مشترکین روستایی شهرستان شده است .

مشکلات کمبود فشار آب و قطعی های مکرر باعث اعتراض مردم به فرماندار شهرستان نیز گردید و مهندس جمالی نیا در پاسخ به این اعتراضات وبرای بررسی وضعیت موجود راهی روستاهای بخش مرکزی شهرستان شد تا ازنزدیک به بررسی وضعیت آب لوله کشی روستاهای تابعه شهرستان بپردازد.خبرنگار ما نیز دراین بازدید با فرماندار شهرستان همراه می شود.

فرماندارسرپلذهاب در بازدید از روستاهای بخش مرکزی شهرستان به خبرنگار ما گفت : چهار روستای جلالوند علیا، کوییک عزیز،آب باریک و ناوه فره که درزلزله آسیب دیده و واحدهای مسکونی آنها بطور کامل تخریب شده بود در آوار برداری این روستاها کنتورهای مصرف آب نیز ازبین رفته بود و مصرف آنها بصورت یکسر وبدون داشتن کنتورمصرفی انجام می گرفت.
 محبت جمالی نیا افزود : مصرف آب دراین روستاها بعلت عدم وجود کنتور مصرفی و پرداخت آب بهاء بسیار بالا بوده و مردم بعلت اینکه آب بهاء مصرفی را پرداخت نمیکنند مصرف بی رویه ای دارند و حتی برای کارهای ساخت وساز نیز باوجود تاکیدات بسیار از آب لوله کشی استفاده می کردند .

وی خاطر نشان کرد : بااین وجود که مصرف آب به 6 برابر حد مجاز و میانگین متوسط مصرف استاندارد رسیده است باید هم آب بسیاری از روستاها کم فشار بده وقطعی های مکرر گریبان روستائیان را بگیرد .

ایشان ازبرگزاری جلسه ای در این خصوص اشاره کرد و گفت : اداره آبفار شهرستان مامور شده تا ظرف مدت سه روز آینده مشکل عدم وجود کنتور مصرفی مشترکین روستاهای جلالوند علیا، کوییک عزیز،آب باریک و ناوه فره از توابع بخش مرکزی شهرستان را حل کرده و بااین کار از مصرف بی رویه آب مشترکین جلوگیری کند.

باید منتظر ماند ودید آیا در روزهای آینده ماموریت مد نظر فرماندار شهرستان توسط آبفار انجام می گیرد و آیا نصب کنتور مصرف آب برای مشترکین می تواند از مصرف غیرمجاز آنها جلوگیری کرده و باعث کاهش مصرف آب در شهرستان گردد. 

 

 

انتهای پیام/