پربازدیدترین ها

سرویس: اجتماعی کد خبر: 220522 ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵

گزارش:

زلزله زدگان سرپل ذهابی در انتظار تحقق وعده های مسئولین / 19ماه از زلزله 7و3دهم ریشتری می گذرد

بازی دراز1404:زلزله زدگان سرپل ذهابی پس از گذشت 19ماه از زلزله 7و3دهم ریشتری در انتظار تحقق وعده های مسئولین هستند و کماکان در کانکس و معابر عمومی به سر می برند.

زلزله زدگان سرپل ذهابی در انتظار تحقق وعده های مسئولین / 19ماه از زلزله 7و3دهم ریشتری می گذرد

به گزارش بازی دراز، زمين لرزه 7.3 ريشتري 21 آبان سال گذشته در 11 كيلومتري بخش ازگله و 32 كيلومتري شهرستان سرپل ذهاب در غرب كرمانشاه 620 كشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت. اين زلزله به 10 شهرستان و يك هزار و 930 روستاي استان كرمانشاه خسارت وارد كرد و براساس ارزيابي بنياد مسكن انقلاب اسلامي حدود 100 هزار واحد مسكوني شهري و روستايي آسيب كلي و جزئي ديده اند

این زلزله در شهرستان سرپل ذهاب به زیرساخت های مسکونی ،تجاری،خدماتی خسارات فراوانی وارد کرد و اکنون پس از گذشت 19ماه از این اتفاق ناگوار، کماکان اکثریت مردم در کانکس و چادردر معابرعمومی و پارک ها و جوار قبرستان محوطه حرم احمدابن اسحاق(ره) سکونت دارند .

 

بلاتکلیفی مستاجران تخریبی بعد از گذشت یکسال و 7ماه از زلزله آبانماه سال ۱۳۹۶

 

وعده های مسئولین استانی وشهرستانی برای اختصاص زمین و ایجاد یک مجتمع جدید در ماههای ابتدایی پس از زلزله موجی از امید را در دل مستاجرین تخریبی شهرستان بوجود آورد.

مستاجرین تخریبی یکی از اقشاری بودند که درجریان زلزله آسیبهای جدی را متحمل شده و بعد از گذشت یکسال و 7ماه از زلزله هنوز هم در بلاتکلیفی به سر می برند.

خبرنگاربازی دراز به همین منظور به سراغ فرماندار سرپل ذهاب و رئیس ستاد هماهنگی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه رفت و گزارشی از روند ساخت و ساز در شهرستان ارائه داد :

 

فرماندار سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار ما گفت: برای واگذاری زمین به مستاجران تخریبی در سرپلذهاب هنوز تصمیم لازم گرفته نشده است.

 

وی افزود: واگذاری زمین به مستاجرین تخریبی یک قول شفاهی به زلزله زدگان بود و مصوبه ای در این خصوص صادر و ابلاغ نشده است ولی برای مستاجرین توقع ایجاد شده است

 

این مقام مسئول گفت: دولت پیگیر این موضوع بوده و جلسات متعددی با استاندار برگزار شده که منتظر اعلام نتیجه هستیم.

 

فرماندار سرپل ذهاب گفت: سازمان ملی زمین مسئول خرید و واگذاری زمین است که باوجود بازدیدهای بسیار از زمینهای مختلف اطراف شهر هنوز زمین لازم را فراهم نکرده است.

 

و با بیان اینکه تحقق این موضوع نیازمند خرید زمین، تغییر کاربری، تفکیک، انتقال سند به نام دولت و تامین زیرساختهاست،گفت:زمین فقط به مستاجرین تخریبی واگذار میشود وبه کسانی که از شهرهای اطراف بعنوان مستاجر به سرپلذهاب آمده و یا مستاجرین واحدهای تعمیری زمین واگذار نخواهد شد.

 

فرماندار سرپل ذهاب در پایان تصریح کرد: مستاجرین واحدهای تخریبی برای اسکان خود تسهیلات ۱۷۰ میلیون ریالی از دولت دریافت کرده ولی هنوز در کانکس زندگی می کنند.

 

رضا خواجه ای و رئیس ستاد هماهنگی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه درادامه در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: در شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب  16هزار و985واحد آرماتوربندی،16هزارو240واحد اسکلت بندی،124هزار و500واحد دیوار چینی، 15هزار و 250واحد اجرای سقف به پایان رسیده است.

 

وی افزود: از مجموع 16هزار و 985واحد آسیب دیده شهرستان سرپل ذهاب تاکنون 12هزار و 588واحد به مرحله بهره برداری رسیده است.

 

انتهای پیام/3033