19. ارديبهشت 1398 - 11:31   |   کد مطلب: 220360
بازی دراز1404: با شروع ماه مبارک رمضان بسیاری از طباخی ها و مغازه هاي شهرستان سرپلذهاب به پخت آش، سوپ، حلیم و رو آورده که این امر با نزدیکی به لحظات افطار و با استقبال روزه داران؛ زیبایی شهر را دو چندان می کند.

به گزارش بازی دراز، در روزهای ماه مبارک رمضان، ماه میهمانی خدا قرار داریم. ماهی که حال و هوای شهرزلزله زده سرپل ذهاب را دستخوش تغییر کرده است. صدای ربنا، نسیم آشنای افطار، بوی پخت آش و حلیم و زولبیا و بامیه، سادگی سفره های افطار، رنگ راز و نیاز، و ضیافت مهربانی و همدلی چیزهایی است که در این ماه بیشتر از مواقع دیگر سال خودنمایی می کند.

 

مردم شهرستان سرپل ذهاب با توجه به اینکه پس از بالغ بر 2 سال از گذشت زلزله 7و3 دهم ریشتری در آبان ماه سال 96 کماکان در کانکس و چادر بسر می برند و سختی ها زیادی در گرمای هوای پیش روی برای روزه داران رقم می خورد اما برای ماه مبارک رمضان ارج و احترام ویژه قائل بوده و ازدیربازتاکنون آن را با آداب و رسوم خاصی برگزار کرده‌اند.

معنویت ماه ضیافت الهی با وجود تنوع اقوام و مذاهب در شهرستان سرپل ذهاب حال و هوای دیگری دارد، حضور روزه‌داران در مساجد شهرستان و روستاها در این ماه پررنگ‌تر از روزها و ماه‌های دیگر است و در محلات مختلف، روزه داران روزه خود را در مساجد و یا دردورهم در کانکس ها افطار می‌کنند و شب زنده داری در مساجد و تلاوت کلام نورانی قرآن از مهمترین وجوه عبادت مردم این دیاراست.

 

درماه رمضان بازار غذاهای سنتی و محلی سرپل ذهاب به راه است. سر سفره سرپل ذهابی ها که بنشینید، می توانید طعم لذیذ حلیم ،آش عباسعلی، آش ترخینه، خورشت خلال، شیر برنج،شله زرد ،حلوا را بچشید که همه با روغن اعلای حیوانی درست شده اند.

 

شیرینی های محلی مثل گرده،بژی هم پای ثابت سفره های رمضانی مردم این منطقه هستند که در کنار نان روغنی، زولبیا و بامیه، شیره انگور، حلوا و خرما قرار می گیرند.

 

در ماه مبارک رمضان هنگام غروب خورشید و نزدیک به لحظات ملکوتی اذان مغرب، نوای ربنا در خیابان ها طنین انداز می شود و وقت افطار روزه داران فرامی رسد، روزه داران برای تهیه سفره افطاری به مراکز تهیه و توزیع افطاری مراجعه می کنند و با تقاضای شهروندان برای مصرف اقلام خوراکی ،بازار فروشندگان تب و تاب خاصی به خود می گیرد.

حال و هوای شهرستان سرپل ذهاب قبل از لحظات دل نشین افطار با عطر و بوی شله زرد،آش و حلیم عجین شده و مردم این شهر ساعاتی قبل از فرا رسیدن اذان مغرب به سمت مغازه ها و رستوران هایی که این افطاری ها را می فروشند حرکت می کنند.

 

اطعام مستمندان و یتیمان از دیگر رسوم معنوی و خداپسندانه مردم این شهرستان در ماه مبارک رمضان است و البته جمع آوری کمک به نیازمندان و حاجت مندان در ماه مبارک رمضان همچنان جایگاه پررنگی در سرپل ذهاب دارد.

 

انتهای پیام/3033

تصاویر تکمیلی: 
لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها