19. اسفند 1397 - 9:49   |   کد مطلب: 219782
بازی دراز1404:پس از گذشت 15ماه از زلزله سال گذشته ، هنوزشب های سرد آخر سال چراغ کانکس و چادرهای سرپل ذهاب روشن است به علت گرانی و تورم اقتصادی دوران جنگ تحمیلی در سرپل ذهاب برای زلزله زدگان تداعی شده است و با گرانی می جنگند.

به گزارش بازی دراز، مشکلات و سختی های که مردم زلزله زده سرپل ذهاب پس از گذشت بیش از15ماه اززلزله مهیب7و3دهم ریشتری در آبان ماه سال 96 تحمل می کنند برای همه مسئولین، آشنا و ملموس است.

 

هنوزشب های سرد آخر سال چراغ کانکس و چادرهای سرپل ذهاب روشن است

درپارک ها و خیابان های اصلی شهرسرپل ذهاب هنوزشب های سرد آخر سال چراغ کانکس و چادرهای روشن است که هرفردی را به تآمل وامی دارد که تا چه زمانی تحقق وعده های مسئولین برای واگذاری زمین و تعیین تکلیف مستاجرین کانکس نشین شهرسرپل ذهاب به طول می انجامد.

بسیاری ازکانکس نشینان سرپل ذهابی با ما می گویند: ما به امید اینکه مسئولین در سال گذشته قول دادند در اسرع وقت برای مستاجرین زمین درنظرمی گیرند و تسهیلات می دهند و خانه می سازنند هنوز درکانکس به سرمی بریم چون به حدی اجاره خانه در شهر سرپل ذهاب بالا است که حقوق اندک کارگری و شغل آزاد کفاف زندگی نمی دهد.

باید مسئولین کشوری و استانی خود با خانواده چند روز در کانکس سپری کنند تا حال روز سرپل ذهابی ها را درک کنند

 

برخی معتقدند باید مسئولین کشوری و استانی خود با خانواده چند روز در کانکس سپری کنند که حال شب های سرد زمستان و روزهای گرم تابستان داغ سرپل ذهاب ما را دراین وضعیت مشقت بار درک کنند ، پشت میز خدمت تصمیم بگیرند عمل کنند و روزنه ای از امید در دل بچه های ما برای ادامه زندگی روشن نگه دارند.

صدای بازی بچه ها با توپ پاره ای که لایه هایش روی هم بود، در مابین کانکس ها، ما را به آن سمت کشاند. آری هنوز بسیاری ازمردم این شهرستان به امید ساختن سقف یک خانه در تکاپو هستند در اوج گرانی و نبود مصالح ساختمانی دست و پنجه نرم می کنند و در کمپ های عمومی اسکان موقت به سر می برند.

بچه ها از آرزوهایشان می گویند: ای کاش هرچه زودترسقف خانمان کامل شود و من شب در اتاق خودمم بخوابم. خوابی که با کابوس همراه است خوابی که نگرانند پدر و مادرهایشان نتوانند تا چند سال دیگر خانه را بسازنند و کودکی خود را با شادی در زیریک سقف امن با آرامش سپری کنند.

ما زلزله زدگان با گرانی و تورم اقتصادی میجنگیم/ دوران جنگ تحمیلی در سرپل ذهاب برایمان تداعی شده است

 

برخی ازپدران سرپل ذهابی می گویند خیلی تلاش کردیم که دومین عید نوروزدرکانکس نباشیم و در خانه هایمان که خشت خشت آن به سختی و رنج روی هم گذاشته ایم دورهم بگذرانیم اما نشد... گرانی بی داد می کند تسهیلات کفاف تامین مصالح ساختمانی نمی دهد ، عدم امهال وام ها و ارسال پیامک از سوی بانک ها فشار روحی و روانی بسیاری برایمان به وجود آورده است .زندگی در سرپل ذهاب به سختی می گذرد به آن قدر سخت که دوران جنگ تحمیلی برایمان تداعی شده است. ما زلزله زدگان داریم با گرانی و تورم اقتصادی میجنگیم.

در آستانه سال نو کانکس نشینان سرپل ذهابی آئین سنتی خانه تکانی را درکانکس و چادرهای خود انجام میدهند ، مادران مهربان به شستشو و مرتب کردن اتاقک کوچک کانکس خود با هزاران امید که به خانه هایشان برگردند می پردازند،فرش ها را می شورند، رختخواب را به جلوی آفتاب می اندازند ، ملحفه لحاف و تشک به روی طناب آویزان می کنند،دانه های گندم و عدس برای سبزه سرسفره عید می کارند و خانواده را برای دورهمی دومین عید نوروز در کانکس آماده می کنند.

در پایان مردم زلزله زده سرپل ذهاب را که در زلزله 7و3دهم ریشتری سال گذشته 7هزار و500مصدوم و 559 کشته و 35هزار واحد خسارات دیده تجربه کرده اند به تحقق هرچه سریعتر مسئولین دولت نوید می دهیم که تکلیف مستاجرین و واگذاری زمین، امهال وام ها، عرضه مصالح ساختمانی با کیفیت و قیمت منصفانه و ساماندهی سیمای شهرو وضعیت موجود پارک ها و خیابان های اصلی به منصه ظهور برسانند.

 

انتهای پیام/3033

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها