18. دى 1397 - 12:13   |   کد مطلب: 219342
بازی دراز1404:برای بازسازی وعمران و آبادانی شهرسرپل ذهاب مشکلاتی درصد راه مردم رنج کشیده این منطقه وجود دارد که سر به فلک کشیده است و نیازمند توجه ویژه وهمت مسئولین این کشورهستند.

به گزارش بازی دراز، یک سال و 55روز ازگذشت زلزله 7و3دهم ریشتری در 21 آبان ماه سال گذشته در شهرستان سرپل ذهاب استان کرمانشاه می گذرد.

کمی به تاریخ گذشته سرپل ذهاب بپردازیم ، مردم این شهرستان مرزی پس از گذر 8سال جنگ تحمیلی در دوران دفاع مقدس و ویرانی و خرابی ناشی از جنگ و از دست دادن عزیزان خود برای دفاع ازخاک میهن اسلامی، باری دیگر در زلزله سال 96 سختی ها ، ویرانی و داغ از دست دادن عزیزانشان تداعی شد و خسارات بسیاری متحمل شدند.

 

مردم سرپل ذهاب یکبار در زمان جنگ منازل خود را بازسازی کردند و یک بار در زلزله اخیر آستین همت بالا زدند تا ویرانی ناشی از زلزله 3/7دهم ریشتری را آباد کنند که جا دارد یادآور کمک های مردمی از سراسرایران برای تسکین درد و الام مردم زلزله زده باشیم و قدردان این زحمات نیز هستیم.

 

اکنون برای بازسازی وعمران و آبادانی شهرسرپل ذهاب مشکلاتی درصد راه مردم رنج کشیده این منطقه وجود دارد که سر به فلک کشیده است .

 

این مشکلات تورم و گرانی ، وضعیت کمبود مصالح ساختمانی با کیفیت ، فسخ قراردادهای پیمانکاران ساخت و ساز با مالک بعلت گرانی، کافی نبودن اعتبار برای بازسازی، بروکراسی اداری، عدم امهال وام های قبل زلزله، صدور قبوض آب و برق ، ارسال پیامک های پرداخت اقساط وام وفشارروحی روانی به ضامن از سوی بانک های عامل، کمبود سیمان و آهن آلات در سایزهای مختلف، بالارفتن قیمت ابزار و لوازم خانگی، رها شدن مستاجرین به حال خود و زندگی در کانکس و چادر درمحیط های پارک ، کوچه ، محدوده قبرستان، نزدیکی مدارس و .... از مهمترین دغدغه های مردم زلزله زده شهرستان سرپل ذهاب است که بصورت چشمگیرمردم را کلافه کرده است.

 

مسئولین علارغم تلاش های زیادی که برای بازسازی این شهرستان دارند اما هنوز کمبودها و خلاء های فراوانی موجب رنج و مشقت مردم شده است که لازم است مسئولین آستین همت بالا بزنند و نگذارند ازاین بیشتر مردم رنج بکشند و سختی ها قامت پدران زحمتکش خانواده را بیشترخم کند و شرمنده زن و بچه خود شوند.

 

آری این مردم سرپل ذهاب هستند که پس از گذشت بیش از یکسال هنوز چشم به امید تحقق قول های مسئولین دوخته اند که ضرب المثل برگفته از یکی از ابیات نظامی گنجوی در خمسه لیلی و مجنون در نومیدی بسی امید است، پایان شب سیه سپید است را در مسیر تحقق اهداف خویش قرار دهند.

 

آثار زلزله بر روح و روان کودکان، سالمندان، بیماران تاثیر منفی گذاشته و بسیاری از بیماری های افسردگی، اضطراب پس از حادثه، افت تحصیلی دانش آموزان ، ایجاد ترس و دلهره ،عدم تعادل روانی را در بین مردم رواج داده و این تبعات منفی در آینده نه چندان دور برای منطقه، جامعه خطرساز می شود.

 

برخی ازمنابع خبری و در فضاهای مجازی تصاویری ازپیشرفت ساخت و ساز و آسایش و آرامش روحی روانی مردم به تصویر می کشند که این بیانگر حال روز تعداد اندکی از مردم این منطقه است، رسانه ها حال دل مردم زلزله زده سرپل ذهاب را باید بفهمند درک کنند و همانند پل ارتباطی درد دل و مطالبات مردم را به گوش مسئولین برسانند تا بلکه پس ازگذشت بیش از یکسال ازوقوع حادثه تلخ و مهیب زلزله 7/3دهم ریشتری مردم از این شرلیط بسیار سخت راه نجاتی پیدا کنند و زیرسقف و سرپناه خود بروند.

زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان سال گذشته در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.

این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 932 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 103 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله 6.4 ریشتری یکشنبه چهارم آذر 97 هم 771 مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

 

مسئولان ارشد استان گفته اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی را تا پایان امسال و واحدهای شهری را تا نیمه اول سال 98 تکمیل می کنند.

انتهای پیام/3033

 

تصاویر تکمیلی: 
لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها