پربازدیدترین ها

سرویس: اجتماعی کد خبر: 219136 ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷

گزارش:

حال‌‌وهوای شب یلدا در مناطق زلزله‌زده سرپل ذهاب/نظارت بر قیمت‌ها تشدید شود

بازی دراز1404:درحالی‌ مسئولان از قیمت منصفانه وفراوانی آجیل، میوه و خوراکی‌های پرمتقاضی شب یلدا در بازار شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب سخن می‌گویند ،تفاوت قیمت ها و گرانی توان خرید را از مردم گرفته و مردم همچنان به کاهش قیمت‌ها امید بسته‌اند.

حال‌‌وهوای شب یلدا در مناطق زلزله‌زده سرپل ذهاب/نظارت بر قیمت‌ها تشدید شود

به گزارش بازی دراز، کمترازسه صباح دیگر به آخر پاییز و اول زمستان و شب یلدا طولانی ترین شب سال مانده است. مردم شهرستان سرپل ذهاب براساس آیینی کهن در شب یلدا بیدار می‌مانند تا با شعر خواندن، قصه گفتن، فال حافظ گرفتن و آجیل خوردن با مادر جهان در زادن خورشید همراهی و همدردی کنند.

 

پس ازگذشت بیش ازیکسال ازوقوع زلزله در شهرستان سرپل ذهاب، شب یلدا حال و هوای دیگری دارد. بسیاری از زلزله‌زدگان این منطقه در سرمای زمستان و در چادر و کانکس روزگار می‌گذرانند.

 

مردم این شهرستان با جمع شدن به دورهم که نشان از همزیستی مسالمت آمیز، دوستی و همبستگی، عشق به یکدیگر و شادی دوچندان صورت می گیرد ، فرهنگ، آداب و رسوم ويژه‌ شب چله را جشن مي‌گيرند.

گفتن قصه، گرفتن فال حافظ، بازی‌های دسته جمعی نظیر گل یا پوچ ،قمچان، بیان لطیفه و خاطره را از سرگرمی‌های شب یلدا در این منطقه است.

 

خانواده‌های سرپل ذهابی که اصولاً پایبند به سنت‌ها و آداب‌ورسوم در مناسبت‌های خاص هستند رفت‌وآمد به بازار برای تهیه تنقلات و خوراکی‌های مناسب شب یلدا را شدت می‌دهند به‌طوری‌که دربازار اصلی شهرپل مرکزی شاهد جنب‌وجوش بیشتری در این روزها است.

و اما موضوع مهمی که دغدغه بسیاری ازخانواده ها شده است قیمت های متفاوت میوه ها و آجیل شب یلدا است که به همین منظور به سراغ جمعی از مسئولین شهرستان سرپل ذهاب رفته ایم.

 

معاون فرماندار سرپل ذهاب حسن پیرکرمی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: در سطح بازار شهرستان کمبود میوه و آجیل نداریم و نسبت به هفته گذشته نیز قیمت ها تقریبا 30تا 40درصد کاهش داشته است و این گویای نظارت دقیق و مستمر گشت مشترک ستاد تنظیم بازارشهرستان است.

وی تشدید نظارت بر کنترل قیمت های کالاها را مهم و موثردانست و گفت: بیش از150مورد از خرده فروشان و دکه ها درحاشیه شهر و پل مرکزی بازار مبادرت به فروش میوه می کنند که در جلسه تنظیم بازار شهرداری سرپل ذهاب ملزم شده است که نسبت به تجمیع و صدورجوازاین فروشنده ها اقدامات لازم به کار گیرد و این فروشندگان تحت نظر مستمر اداره صنعت،معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی شهرستان معرفی کند تا ازعرضه اقلام خوراکی با قیمت های متفاوت جلوگیری شود.

 

در ادامه رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار ما اذعان داشت: در تامین میوه و اجیل شب یلدای مردم سرپل ذهاب هیچ کمبودی نسیت و مردم نگران نباشند وطی گشت های مشترکی که روزانه در سطح بازار با شدت و نظارت دقیقی انجام می شود قیمت میوه و اجیل تحت کنترل است و قیمت ها به نسبت مرغوبیت و کیفیت متناسب و متعادل می باشد.

وی تاکید کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه گرانفروشی و کم فروشی اجناس و یا سایر تخلفات صنفی از طریق تلفن 124 و یا 42221300 ، 422222880 تماس حاصل فرمایند و اطمینان خاطر داشته باشند موضوع در اسرع وقت پیگیری خواهد شد.

 

منصور کاکایی اعلام کرد: قیمت هر کیلوگرم پسته متناسب با مرغوبیت و کیفیت از 170هزار تا 200هزار تومان متفاوت است و همچنین قیمت هرکیلوگرم هندوانه شب یلدا 4هزار تومان می باشد.

 

باتمام این تفاسیر آنچه مشهود است اینکه بازار شب یلدای امسال با قیمت های عجیب مردم را در شوک فرو برده و توان خرید را از آنان گرفته و درحالی مردم در تکاپوی تامین آجیل و میوه برای یک دور همی صمیمانه هستند که طعم تلخ گرانی در بازار شیرینی و آجیل، خوشی چنین شبی را از اکثر مردم سلب کرده است.

 

انتهای پیام/3033