26. مهر 1397 - 11:35   |   کد مطلب: 218583
بازی دراز1404:پرداخت کمک هزینه 2 میلیون تومانی هلال احمر به زلزله زدگان کرمانشاهی جریانی است که پس از کش و قوس های زیادی به مرحله اجرا در آمد و برخی از واجدین شرایط از دریافت تسهیلات بلاعوض محروم مانند و اکنون باید دید که چه نهادی باید پاسخگو باشد؟!

به گزارش بازی دراز، پرداخت کمک‌هزینه ۲میلیون تومانی هلال‌احمربرای زلزله زدگان استان کرمانشاه تصمیمی بود که پس از وقوع زلزله 7و 3دهم ریشتری آبان ماه در استان کرمانشاه پس از کش و قوس های زیادی به مرحله اجرا درآمد.

در ابتدای دریافت بنا به شرایطی تسهیلات به تخریبی های نوع یک و دو تعلق گرفت وزلزله زدگان چشم به امید دوختند تا بلکه این کمک بلاعوض گوشه ای از نیازهای بی پایان ویرانی زلزله را نیز جبران کند.

 

پس از گذشت بیش ازیازده ماه از زلزله آبان ماه سال گذشته ، برخی از صاحبان واحدهای احداثی همچنان از نحوه توزیع این تسهیلات گله مند و ناراضی هستند و منتظر تحقق وعده های مسئولین!

برخی از متقاضیان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشتند: در بلاتکلیفی به سر می بریم هیچ مسئولی پاسخگویی این مطالبات ما نیست، مسئولین نهادهای مربوطه قصورو کوتاهی که در پرداخت تسهیلات به برخی از خانواده ها پیش آمده است به گردن همدیگر می اندازند و ما سرگردان از سهم این کمکی محروم مانده ایم.

 

برخی دیگر از شهروندان با بیان اینکه برخی از خانوارها از دریافت تسهیلات هلال احمر محروم ماندند ،می گویند: چه کسانی باید جوابگوی سهل انگاری درپرداخت تسهیلات باشند؟ سرنوشت کمک های نقدی مردمی که از سراسر کشور ایران و در برخی از نهادهای خارجی برای زلزله زدگان فرستاده شد، چه شد؟ مسئولین از خواب غفلت بیدار شوند وبه داد مردم درمانده زلزله زده برسند.

به منظور اهمیت این موضوع و درخواست مطالبات مردم خبرنگارپایگاه خبری بازی درازبنا به رسالت کاری خود همچون پل ارتباطی بین مردم و مسئولین پیگیرشد و به سراغ مسئولین مربوطه رفت :

 

مدیرعامل جمعیت هلال‌ احمر استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: جمعیت هلال احمرتصمیمی با هماهنگی مسئولین استان کرمانشاه و شهرستان سرپل ذهاب گرفت که کل مبالغ جمع آوری شده بعنوان کمک به مردم زلزله زده بالغ بر 69 ملیلیارد تومان بین زلزله زدگان به یک تدبیری توزیع بکند.

وی افزود: درابتدا پیشنهادهای اعم از تهیه اقلام ، اجناس و کالای اساسی برای زلزله زدگان و یا مبلغ در قالب کمک هزینه مسکن در اختیارخانوارها قرار داده شود اما در جمع بندی نهایی تصمیم برآن شد این مبالغ به حساب خانوارهای آسیب دیده اصلی واریز شود.

 

رئیس جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه ادامه داد: آماری که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پایان سال 96 به هلال احمر ارائه کرد 35هزار خانوار آسیب دیده نوع 1 و 2 بود و جمعیت هلال احمر برمبنای همین اطلاعات بنیاد مسکن ،پس از اینکه کدملی های تکراری حذف شد بین30هزار خانوارباقی مانده نیز69میلیارد تومان توزیع کرد.

 

وی با بیان اینکه در آمارهای بنیاد مسکن حداقل 5هزار مستاجر نیزمعرفی شده بود، گفت: در ابتدای سال 97 آمارهای بنیاد مسکن بنا به دلایلی تغییر کرد و یک سری افراد تخریبی دیگر( نوع یک ) نیزمعرفی شدند.

 

وی در ادامه گفت: با تدبیراستاندارکرمانشاه درپایان تیرماه سال جاری 4هزار و 876خانواری که تخریبی نوع 1 هستند از پرداخت مبلغ 2 میلیون و 300هزار تومان محروم شدند و به حسابشان واریز نشده است مشخص شد و جمعیت هلال احمر بعنوان متولی این کارمقصر نیست و لذا آماربنیاد مسکن این شرایط برای هلال احمربه وجود آورده است.

 

این مسئول استانی اذعان داشت: در حال حاضر برای آن 4هزار و 876 خانواریک هماهنگی بعمل آمده است از طریق ستاد جمعیت هلال احمرو یا از طریق ستاد دیگری تدبیری شود تا به نحوی جبران شود.

 

در ادامه خبرنگار پایگاه خبری بازی دراز به سراغ رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه رفت و موضوع با وی در میان گذاشت بلکه کسانی که از پرداخت تسهیلات جامانده اند به پاسخ سوالات خود نیزبرسند.

 

رضا خواجه ای در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اظهارات جمعیت هلال احمردر نحوه پرداخت تسهیلات در قالب ارائه لیست بنیاد مسکن ، گفت: بنیاد مسکن هیچ آماری از واحدهای آسیب دیده به جمعیت هلال احمر ارائه نکرده است که شرایط پیش آمده بنیاد مسکن مسبب باشد و یا آمارارائه شده درست باشد یا غلط.!

وی افزود: احداثی های نوع یک و نوع دو هر 10 روز طی لیستی به ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه ارائه شده است تا دستگاه های اجرایی مبنا بر نیاز خود بتوانند به آمار واحدهای آسیب دیده دسترسی پیدا کرده و ارائه خدمات نمایند.از این رو بنیاد مسکن پاسخگویی فعالیت هلال احمر نیست.

 

ایشان علت اینکه هر 10 روز یکبار لیست جدید به ستاد مدیریت بحران ارائه شده است این موضوع عنوان کرد که در شهرستان های همجوار استان کرمانشاه امثال شهرستانهای صحنه،کوزان ، روانسر و بخشی از کرمانشاه واحدهای بافت فرسوده داشتند که کارشناسان بنیاد مسکن درحال ارزیابی بودند و تصمیم براین شد لیست تخریبی های نوع دو هر 10 روز در اختیار ستاد مدیریت بحران گذاشته شود تا متقاضی ازآمارجا نماند.

 

این مقام مسئول کشوری دربنیاد مسکن ادامه داد: در نهایت 104 هزار واحد ازنوع احداثی های یک و دو در کل مناطق زلزله زده استان کرمانشاه به ستاد مدیریت بحران معرفی شدند و همچنین مستاجرینی که زمین دراختیار داشتند و درخواست تسهیلات داشتند که طی یک روز از تهران سامانه باز شد و این لیست ثبت نام شدند و به مدت 4 ماه سامانه ثبت نام جدید در بنیاد مسکن بسته شده است.

 

و اکنون باید متقاضیانی که از پرداخت تسهیلات بلاعوض2 میلیون و 300هزارتومان جمعیت هلال احمر جا مانده اند منتظر تدبیرمسئولین مربوطه باشند بلکه وعده وعیدهای مسئولین تسکینی برآلام و دردهایشان باشد و باید دید تا چه زمانی به طول می انجامد مسئولین همت کنند پاسخگویی مطالبات مردم باشند؟!

 

انتهای پیام/3033

 

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها