24. مهر 1397 - 13:10   |   کد مطلب: 218560
گزارشی از آخرین وضعیت مناطق زلزله زده کرمانشاه :
دغدغه های مردم سرپل ذهاب با شروع بارش ها/ نگرانی ها همچنان ادامه دارد
بازی دراز1404:اخبارهواشناسی این روزها هوای مناسبی برای مناطق زلزله زده استان کرمانشاه پیش بینی نمی کند. اخبار حکایت از رگبار و احتمال سیلابی شدن موقتی مسیل‌ها و رودخانه‌ها در استان کرمانشاه و شهرستان زلزله زده دارد.

به گزارش بازی دراز، اخبارهواشناسی این روزها هوای مناسبی برای مناطق زلزله زده استان کرمانشاه پیش بینی نمی کند. اخبار حکایت از رگبار و احتمال سیلابی شدن موقتی مسیل‌ها و رودخانه‌ها در استان کرمانشاه و شهرستان زلزله زده دارد.

 

رئیس اداره هواشناسی شهرستان سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگارپایگاه خبری بازی دراز با اشاره به چشم انداز وضعیت جوی شهرستان طی روزهای آینده می گوید: رشد ابر،رگبار و رعدو برق و احتمال سیلابی شدن موقتی مسیلها و رودخانه‌ها در از مهمترین پدیده های جوی شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب خواهد بود.

وی افزود: هوای سرپل ذهاب همچنان تا پایان هفته درشرایطی نسبتاً ناپایدار قرارداشته؛ طی این مدت هر روز بخصوص طی ساعاتی از بعدازظهر شاهد افزایش ابر، وزش باد و در برخی نقاط رگبار باران و رعدوبرق خواهیم بود. احتمال بارش امروز و روز پنج شنبه و در نواحی کوهستانی بیشتر به نظر می‏رسد. همچنین طی این مدت دمای هوا در نقاط مختلف تغییرات چشمگیری نخواهد داشت.

 

به مردم زلزله زده شهرستان که در کنار رودخانه ها ،مسیر آب های سطحی و نهرها اسکان موقت دارند توصیه می شود از اسکان درحاشیه رودخانه ها پرهیزکرده ونسبت به جابجایی و یا رفع موانع موجود درمسیرآبرفت باران اقدام کنند تا حادثه دلخراشی برای همشهریان گرامی اتفاق نیفتد.

 

 

پرکردن جوی‌های آب به ‌وسیله زباله یا نخاله‌های ساختمانی، شیب نامناسب، غیرقابل نفوذ کردن زمین با روکش‌های آسفالت و سیمانی، عدم تطابق جوی‌های آب با حجم بارندگی وعدم لایه روبی نهرها و آبراه ها مهمترین دلایلی است که می تواند در مواقع بارندگی مشکل ساز شود،از این رو باید شهروندان نسبت به محیط زندگی خود با دقت و حساسیت بالای اقدامات لازم بکار گیرند و ساماندهی محیط شهری را تنها به مسئولین و دستگاه های اجرایی نسپارند، بلکه همراه مسئولین در جهت ساماندهی وضعیت محیطی شهرتلاش کنند.

 

 

در این راستا خبرنگارپایگاه خبری بازی درازبه سراغ جمعی از مسئولین مربوطه رفته و از تمهیدات اندیشیده شده در این راستا مطلع شد تا توصیه های لازم به گوش شهروندان نیز برساند.

 

شهردار سرپل ذهاب درگفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: از آن جهت که شهروندان سرپل ذهابی به علت ساخت و ساز در نزدیکترین محل سکونت خود در کانکس و چادر بسرمی برند لذا باید نسبت به جمع آوری مصالح ساختمانی و پاکسازی آبراه خود هرچه سریعتر اقدام کنند.

صابر حیدری افزود: شهرداری سرپل ذهاب با شیفت بندی اکیپ های خدماتی ضمن پاکسازی کانال ها و آبراه های کوچه و خیابان های فرعی و اصلی شهر شبانه روز در حالت آماده باش هستند تا در زمان وقوع مشکلات احتمالی به یاری مردم بشتابند.

 

وی تصریح کرد: مشارکت و همکاری مردم در جمع آوری مصالح و نخاله های ساختمانی درب واحدهای مسکونی بازسازی شده در مسیرهدایت آب های سطحی درنهرها می تواند بسیاری از مشکلات را نیز حل کند و لذا از مردم تقاضامندیم در این راستا با دستگاه های اجرایی نیز نهایت همکاری بعمل اورند تا شاهد اتفاقات ناشی از سیلاب و آبگرفتگی در سطح شهر نباشیم.

 

حیدری در پایان گفت: شهروندان گرامی می توانند هر گونه آبگرفتگی ، آلودگی ها و مزاحمت های ناشی از ساخت و ساز، نصب مخازن زباله، آبیاری درختان ، رفع سد معبر، نظافت و شستشوی معابر را ازطریق شماره تلفن ثابت ٢٢٢٢٤٤٤ 0834به خدمات شهرداری اطلاع دهند تادراسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام شود.

 

فرماندار سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: با توجه به شرایط حاکم بر شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب و روند ساخت و ساز، ستاد مدیریت بحران شهرستان به طور جدی پای کار است و دستگاه های امدادی در حال آماده باش هستند تا در صورت نیاز با توجه به هشدارهای هواشناسی و بارش ها طی روزهای آتی ، نسبت به خدمت رسانی به زلزله زدگان اقدام کنند.

 

محبت جمالی نیا افزود: برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلات و خطرهای احتمالی ناشی از وقوع حوادث غیرمترقبه حفظ آمادگی دستگاه های امدادی و خدمات رسان ضروری است و دراین راستا جلسات مدیریت بحران تشکیل و تصمیمات لازم اتخاذ شده است.

 

وی بیان داشت: یکی از عوامل مهم نخاله ها و مصالح ساختمانی هستند که به نوعی دریچه کانال ها را مسدود می کنند و آب وقتی راه ورودش به این کانال ها بسته می شود،در سطح خیابان جاری می شود در این مورد شهروندان می توانند با رعایت بیشتر مانع این اتفاق شوند.

وی در پایان تاکید کرد: از عموم شهروندان گرامی تقاضامیشود باتوجه به فرارسیدن فصل بارندگی و باوجود احتمال آبگرفتگی معابر در هنگام ساخت وساز واحدهای زلزله زده تخریبی خود جهت جلوگیری از آبگرفتگی معابرعمومی از دپو مصالح یا نخاله های ساختمانی دردرون کانالهای آب سطح شهرجدا" خودداری نمایند.

 

 

اگرچه مردم زلزله زده بعد از گذشت زلزله 7و 3دهم ریشتری سال گذشته دومین پاییز و زمستان سرد و بارانی را درکانکس و چادر به سر می برند اما امیدواریم با توصیه ها و اقدامات مسئولین شهرستان سرپل ذهاب و مشارکت مردم این فصول بارانی را بدون خطر پشت سربگذرانیم و از رحمت الهی بی نصیب نشویم.

 

انتهای پیام/3033

تصاویر تکمیلی: 
لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها