18. شهريور 1397 - 10:48   |   کد مطلب: 218079
بازی دراز1404: بازار شهرستان زلزله زده سرپلذهاب همچون سنوات گذشته درآستانه ماه محرم الحرام با عرضه محصولات عزاداری و سیاهپوش کردن در و دیوار به استقبال ماه حزن واندوه اهل بیت عصمت وطهارت رفته است .

به گزارش بازی دراز، مراسم و آیین های سوگواری سرور و سالار شهدای کربلا، حضرت امام حسین(ع) در طول ماه محرم و صفر با توجه به فرهنگ و رسوم هر منطقه برگزار می شود.

 حال و هوای محرم از چند روز گذشته آهسته آهسته بازار شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب را دربرگرفته و مغازه ها با عرضه پرچم های سیاه رنگ و تجهیزات مخصوص عزاداری از اکنون به استقبال این ایام رفته اند.

 

 با آنکه مردم زلزله زده خانه های ویرانی دارند و در کانکس و چادر به سر می برند ، بیرق و پرچم های مشکی به عشق حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بربام کانکس و اسکان های موقت خود علم کردند و عمده مغازه ها پارچه های مشکی و تجهیزات مربوط به عزاداری را در گوشه و کنار و بازارعرضه می کنند ومسئولان هیات های عزاداری نیز به تهیه وسایل مورد نیاز و سیاه پوش کردن محله خود می پردازند.

 

مردم شهید پرور سرپل ذهاب با نصب پرچم های سیاه وعلمهای مخصوص عزاداری در مساجد، حسینیه ها، تکایا و سر درادارات دولتی و محل های کسب و کار، تشکیل دسته های عزاداری و برگزاری آیین های سوگواری در حسینیه ها و مساجد به عزاداری می پردازند.

 

 شهرستان سرپل ذهاب و دهستان ها و روستاهای توابع آن نیز دارای تعدادزیادی مسجد، حسینیه و هیات می باشد که با آغاز ماه محرم و برگزاری آیین های سنتی عزاداری ، بازار شهرستان شور و حال حسینی به خود می گیرد.

 

 طبق رسوم دیرینه درسرپل ذهاب دسته های عزاداری سنتی از روز پنجم محرم با اجتماع در مساجد، حسینیه ها و تکایا و عبور از خیابانهای شهر در ساعات شب و عصر اقدام به برگزاری مراسم سینه زنی، زنجیر زنی و عزاداری کرده و مرثیه خوانها و مداحان اهل بیت نیز در شرح وقایع عاشورا و مناقب امام حسین و یارانش مداحی می کنند.

 

علاوه براین آیین ها اطعام دسته های عزاداری و پرداخت نذورات از مراسماتی است که در میان برخی بازاریان و هیات های عزاداری ازاول محرم تا روزهای بعد از عاشورا بطور چشمگیری مشاهده می شود.

 

کودکان با نواختن طبل سنج در هیات مذهبی افراد را به یاد محرم و عزاداری های این ماه می اندازند و حال و هوای بازار سرپل ذهاب را حسینی می کنند.

انتهای پیام/*

تصاویر تکمیلی: 
لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها