12. ارديبهشت 1397 - 8:39   |   کد مطلب: 215874
بازی دراز1404:مشکلات اقتصادی سال های اخیر و وقوع زلزله در استان کرمانشاه و شهرستان مرزی سرپل ذهاب بیشترین فشار را بر قشر کارگر وارد کرده است.

به گزارش بازی دراز، جامعه کارگری درسرپل ذهاب، همواره با چالش های بسیاری روبه رو بوده و با وجود پیگیری ها و اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات این قشر از شهرستان از سوی مسئولین دستگاه های اجرایی، اما همچنان مشکلات و گرفتاری های جامعه کارگری به قوت خود باقی است.

 

با رخداد زلزله 7 و 3 دهم ریشتری زلزله آبان ماه سال گذشته در سرپل ذهاب ،آسیب جدی به زیرساخت ها ،تاسیسات ،مدارس ،بیمارستان و دیگر اماکن تجاری و مسکونی وارد شد و ویرانی بسیاری برجای گذاشته است .در این میان قشرعظیمی ازکارگران این شهرستان خانه هایشان خرابه شده و یا مستاجر هستند که برای بازگشت به چرخه زندگی خود نیازمند توجه ویژه از لحاظ مالی هستند و این جز تدبیر و اندیشه خاص مسئولین سرپل ذهاب و استان کرمانشاه محقق نخواهد شد.

با پرداخت تسهیلات بازسازی هم ساخت‌وسازها رونق بیشتری گرفت و امید بود این بازسازی زمینه اشتغال بومی را ایجاد کند. اما حالا که کار رونق گرفته، شاهد فعالیت تعداد زیادی از نیروهای غیربومی در منطقه هستیم.

 

بکارگیری مهندسین و کارگران غیر بومی برای بازسازی شهر سرپل ذهاب: 

 

مهندس عمران سرپل ذهابی می گوید: امید داشتم در زمان بازسازی خانه‌های مردم  زلزله‌زده شغلی، هرچند سطح پایین، برای خود پیدا کنم و حداقل در ساختمان‌هایی که تعمیر دارند به عنوان مهندس مشغول به فعالیت شوم، اما کسی از نیروهای بومی و به‌ویژه تازه‌کار در این مناطق استفاده نمی‌کند.

وی ادامه داد: پیمانکاران و مهندسان شناخته شده که بسیاری از آن‌ها از خارج از استان آمده‌اند بیشتر به کار گرفته می‌شوند و جایی برای نیروی کار بومی نمی‌ماند.

 

برخی دیگراز کارگران بومی می گویند: هوشنگ بازوند، استاندار، از نخستین روزهای شروع بازسازی براستفاده از نیروی کار(کارگران)، مهندسان و پیمانکاران بومی و همچنین استفاده از مصالح تولید داخل شهرستان سرپل ذهاب و کرمانشاه تاکید داشت اما متاسفانه آنچه که در بازسازی پیش می رود گویای این حقیقت است که کارگران غیر بومی در ساخت و ساز هر واحد مسکونی مشغول به کار هستند و تعداد کثیری افراد غیر بومی در شهرستان مشغول به کار شدند. این درحالیست که کارگران این منطقه به شدت نیازمند شغل و درآمدند تا زندگی زلزله‌زده خود را از آب و گل بیرون بکشند.

به جهت اهمیت این موضوع خبرنگاربازی دراز به سراغ جمعی از مسئولین مربوطه رفته وخواسته ها و مطالبات کارگران و پیمانکاران بومی منطقه را نیز با صاحب نظران مورد بحث و گفتگو قرار داد:

 

محبت جمالی نیا در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: بحث بسیار مهمی که برایمان در اولویت قرار دارد و باید برای آن تلاش کنیم موضوع اشتغال است که در همین راستا برای واحدهای تولیدی راکد که در شهرک صنعتی و یا سطح شهربعلت زلزله تخریب و یا رها شده اند برنامه خواهیم داشت و تلاشمان این است این واحدها را فعال کنیم.

وی افزود: بايد در راستاي گسترش اشتغال از طريق به کارگيري نيروهاي بومي و تامين مصالح از شرکت هاي توليدي استان کرمانشاه در چرخه بازسازي ، اهتمام ويژه اي شود.

 

این مقام مسئول تاکید کرد: با توجه به نرخ بيکاري در استان کرمانشاه و مشکلات پس از زلزله در سرپل ذهاب ، لازم است با برنامه ريزي صورت گرفته بين بنياد مسکن و شرکت هاي توليدي ، نسبت به رونق کسب و کار اقدام شود و از نیروهای کار بومی در امر ساخت و ساز استفاده گردد.

 

معاون پشتيباني و جانشين ستاد بازسازي کرمانشاه نيز در ادامه با ما گفت: 12 ستاد معين در شهرستان هاي آسيب ديده سرپل ذهاب در حال فعاليتند و آمادگي دارند در راستاي ايجاد زمينه عرضه و فروش مصالح شرکت هاي توليدي بومي نهايت همکاري را با آن ها داشته باشند.

علي فولادي افزود: 35 هزار واحد احداثي و 60 هزار واحد تعميري در مناطق زلرله زده در چرخه بازسازي هستند.

وي اظهار کرد: به غير از نيروهاي کليدي که از استان هاي مبدا به شهرستان هاي آسيب ديده مامور شده اند ، تلاش کرده ايم از ظرفيت نيروهاي بومي در بحث ساخت و ساز ، توليد و خدمات استفاده کنيم.

 

وي گفت: بنياد مسکن از گسترش اشتغال و رونق شرکت هاي توليدي استان حمايت مي کند و در بحث تبليغات و فروش مصالح ، اولويت با شرکت هاي بومي استان کرمانشاه است.

 

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از 85 هزار تن جمعیت دارد.

زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است.

این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیش از 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.

انتهای پیام/*

تصاویر تکمیلی: 
لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها