19. اسفند 1396 - 9:18   |   کد مطلب: 215181
بازی دراز1404:روستای پاطاق با داشتن طبیعت زیبا و اثار تاریخیبه یادماندنی یکی از روستاهای هدف گردشگری سرپل ذهاب است که هرساله میزبان میهمانان نوروزی و گردشگران از سراسر کشور است.

به گزارش بازی دراز، روستاي پاطاق از روستاهاي قديمي شهرستان سرپل ذهاب است كه جزء بخش مركزي و دهستان بشیوه پاطاق مي باشد كه در 13 کیلومتری شرق  شهر سرپل ذهاب و پايين دست طاق گرا و گردنه پاطاق واقع شده است.

این روستا در بررسی کارشناسان و سنجش معیارها و ملاک‌های مشخص بعنوان روستای پاک در سرپل ذهاب معرفی شد. روستای پاطاق یکی از این روستاهاست که در سال‌های اخیر به روستای گردشگری تبدیل شده است.

 

روستای پاطاق شهرستان سرپلذهاب با دارابودن طبیعت بکر و بی‌نظیر مانند آبشار ماران، سراب ماران، باغات مختلف در اطراف روستا، وجود بناهای تاریخی مانند زیج منیژه و طاق گرا و وجود مردمان مهمانواز از روستاهای شاخص استان است که به عنوان یکی از روستاهای پایلوت طرح روستای سالم در استان انتخاب شده است.

اجرای طرح سنگفرش در کوچه‌ها و خیابان‌های روستا، تخریب و تسطیح منازل مخروبه، نصب دستگاه‌های زباله درکوچه‌ها، ایجاد فضای سبز در ورودی روستا، نامگذاری خیابان‌ها و کوچه‌ها، رنگ آمیزی جداول، نصب سایبان مسافرین، نصب مجسمه‌ها و پرچم در مناطق مختلف روستا و ایجاد میدانچه از جمله اقدامات انجام شده در این روستا است.

 

زیباسازی فضای سبز و نبود نخاله‌های ساختمانی، رعایت نکات بهداشتی درفروشگاه مواد غذایی و مسجد و همچنین ارسال بهداشتی آب برکه به خانواده‌های روستا ازمهمترین معیارهای انتخاب این روستا به عنوان روستای پاک بود.

از لحاظ اقليمي اين روستا در محدوه ی منطقه گرم و سرد شهرستان قرار گرفته است و مامن بادهای فصلی فراوانی است که به همين علت آب و هوا و طبیعت روستا از ساير نقاط شهرستان سرپل ذهاب متمایز می باشد.

 

عبور رودخانه ی سراب ماراب از این روستا باعث رونق باغداری گردیده است. عمده ترین  محصولات باغي این روستا میو ه هایی مثل انجیر، گردو ، انار  و زردآلو می باشند  . به سبب برکت وجود  رودخانه ی ماراب در چند سال اخیر چندین  استخر پرورش ماهی قزل آلای سرد آبی؛  راه اندازي و  مشغول فعاليت هستند.

 

 این روستا از اقامتگاه با امکانات مناسب جهت اسكان گردشگران برخوردار است به طوريكه مسافران و مهمانان نوروزي با آسودگي خاطر مي توانند از اين امكانات استفاده نمايند و شب هاي زيبا و دل انگيزي را در كنار مردمان مهمان نواز و خونگرم روستاي پاطاق سپري نمايند و خاطرات قشنگي را رقم بزنند.

پاطاق روزگاری به سبب دارا بودن طبیعت زیبا و چشم انداز بی بدیلش؛ اتراق گاه شاهان و مركز حاكميت خوانين دهستان بشيوه پاطاق بوده است؛ گواه اين ادعا بناي تاريخي زيج منيژه است كه به روایت مورخین در دوره ی ساسانی يراي استراحت شاهان  دراین روستا ساخته شده است .

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها