پربازدیدترین ها

سرویس: ویژه کد خبر: 215179 ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵

نگاهی به جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرستان سرپلذهاب ؛

شهری باقدمت تاریخی بسیار و جاذبه هایی خدادادی درانتظار میهمانان نوروزی / از سرابهای جوشان زیبا تا بلندترین آبشار طبقه ای خاورمیانه

بازی دراز1404:شهرستان سرپلذهاب یکی از شهرستانهای غربی استان کرمانشاه است که با وجود آب و هوایی دلپذیر همواره در تعطیلات نوروز پذیرایی مهمانان نوروزی و گردشگران بسیاری است.

شهری باقدمت تاریخی بسیار و جاذبه هایی خدادادی درانتظار میهمانان نوروزی / از سرابهای جوشان زیبا تا بلندترین آبشار طبقه ای خاورمیانه

به گزارش بازی دراز،شهرستان سرپلذهاب یکی از شهرستانهای غربی استان کرمانشاه است که با وجود آب و هوایی دلپذیر همواره در تعطیلات نوروز پذیرایی مهمانان نوروزی و گردشگران بسیاری است.

 

این شهرستان در مسیر راه اصلی عتبات عالیات و راه زمینی تهران بغداد قرار گرفته یکی از شهرستان‌های دیدنی استان کرمانشاه به شمار می رود و از شمال به شهرستان جوانرود، از غرب به شهرستان قصرشیرین و کشور عراق، از شرق به شهرستان اسلام‌آبادغرب و از جنوب به شهرستان گیلان‌غرب محدود شده است.

 

شهر سرپلذهاب مرکز این شهرستان گردشگری و زیبا بوده و در فاصله ۱۴۰ متری جنوب غربی کرمانشاه قرار دارد که در فصل بهار با آب و هوای دل‌انگیز، مسافران فراوانی را به خود جذب می‌کند.

 

این شهرستان در ناحیه‌ای جلگه‌ای و کوهستانی قرار دارد که ارتفاع پست‌ترین نقطه آن کمتر از ۶۰۰ متر از سطح دریا و کوه‌های برز، قراویز، بزنیان و دالاهو از جمله مهمترین کوه‌های این شهرستان است.

 

آبشار پیران یکی از جاذبه‌های طبیعی و بسیار دیدنی شهرستان سرپل ‌ذهاب بوده که گردشگران و مسافران بسیاری برای دیدن این آبشار زیبا به روستای پیران سفر می‌کنند.

رودخانه‌های هواسان، چشم دهره (رود دیره) و رودخانه دیره از رودخانه‌های مهم سرپل‌ذهاب هستند که در فصل بهار با طغیان این رودها مناظر دیدنی را نمایش می‌گذارند.

 

سراب‌های پیران، پل ماهیت، گرم، قره بلاغ، قلعه شاهین، ذهاب، ماراب و چنار از جمله سراب‌های شهرستان سرپل ذهاب هستند و تفرجگاه جنگلی مشهور به امام عباس روستای پاتاق یکی از مناطق زیبای این شهرستان است.

سراب پیران از مهمترین سراب‌های این شهرستان محسوب می‌شود که از لحاظ جاذبه‌های طبیعی و توریستی بسیار جالب و دیدنی بوده و در کنار روستایی به همین نام قرار گرفته است.

 

روستای پیران در ۹ کیلومتری شهر سرپل ذهاب واقع شده و جنگل‌های انبوه و متراکم، درختان بلند و زیبای چنار، تبریزی، گردو و انجیر چشم‌اندازهای بسیار زیبا و زمینه مساعدی را برای گذراندن اوقات فراغت فراهم کرده‌اند.

 

آبشار بلند و زیبای پیران که از دل کوه‌ها و صخره‌های اطراف سرازیر می‌شود، در زمره جاذبه‌های بسیار کم‌نظیر و طبیعی روستای پیران است.

 

سراو ماراو یکی از مسیرهای پیاده بر روی و طبیعت گردی استان کرمانشاه و شهر سرپل ذهاب است.

این راه از جنب یکی از روستاهای منطقه پاطاق آغاز شده و در نهایت به آبشاری به همین نام ختم می شود. کل راه حدود 3 کیلومتر و با شیب های ملایم است.